Novinky e-mailem zdarma

Registrujte se k odběru novinek a zajímavostí ze světa dřevostaveb.
E-mail:

Nejnovější diskuse


Nízkoenergetické dřevostavby: Čísla vs. zdravý rozum
„Nízkoenergetický standard rozhodně ještě není u dřevostaveb automatický....”

Nízkoenergetické dřevostavby: Čísla vs. zdravý rozum
„Dnes už spíš standard ne?...”

Kde studovat dřevostavby?
„(nepřihlášený) dnes v 18:51 smazat Hodnocení 0 Tak akreditované štúdium na vysokej škole s odborom Drevostavby, je možné študovať v CZ napr. v Br...”


Více diskusí »

Velkoplošné materiály 1. díl – Desky na bázi dřeva

Stalo se vám někdy, že jste četli článek o dřevostavbách, ve kterém byly zmíněny různé zkratky materiálů a vy jste si zrovna nedokázali vybavit, o čem se přesně mluví? Pak právě pro vás je určen následující článek. V tomto seriálu Vám přiblížíme nejběžněji používané velkoplošné materiály na bázi dřeva, které se v dřevostavbách používají.


Aplikace velkoplošných materiálů na bázi dřeva

DTD – Dřevotřísková deska

Dřevotřísková deska

Jedná se o materiál, který se v dřevostavbách používá jako konstrukční deska. DTD desky se vyznačují třemi vrstvami s různou velikostí třísek, přičemž směrem k povrchu jsou třísky menší než uprostřed desky. Třísky jsou k sobě slepeny za působení tlaku, teploty a lepidel. I přesto, že jsou požadavky na emise formaldehydu stále přísnější, z ekonomických důvodů se stále používají lepidla na formaldehydové bázi, i když dosahují několikanásobně nižších emisí než v minulosti. DTD desky jsou stále používány některými výrobci dřevostaveb, avšak jsou masivně nahrazovány OSB deskami.

OSB – z anglického Oriented Strand Board, tedy deska z orientovaných třísek

OSB deska

OSB deska je na první pohled charakteristická svým vzhledem tvořeným z dlouhých tenkých a štíhlých třísek dosahujících délky okolo 75 mm. Třísky jsou orientovány podélně s hlavním směrem desky u vnějších vrstev a příčně ve vrstvě vnitřní. OSB desky jsou velmi oblíbené kvůli dobrým mechanickým a fyzikálním vlastnostem, příznivé ceně a dobré dostupnosti. Někteří výrobci slepují třísky těchto desek lepidly na bázi polyuretanu a neobsahují tedy formaldehyd.

Bude Vás zajímat: Stropní a podlahové OSB desky

DVD – Dřevovláknitá deska

Dřevovláknitá deska

Dřevovláknité desky jsou vyráběny rozvlákněním dřevní hmoty. V dřevostavbách se používají především izolační měkké dřevovláknité desky. Vlákna jsou k sobě pojena tzv. zplstnatěním a často není potřeba přidávat další pojící prostředky. Velká výhoda izolačních DVD je v tom, že jde o přírodní materiál a oproti jiným izolacím používaných v dřevostavbách má vyšší objemovou hmotnost a zajišťuje tak větší fázový posun teplot. Dřevovláknité desky se nejčastěji umísťují jako střešní izolace kvůli eliminaci přehřívání podkrovních prostor. Další použití DVD je jako podkladová vrstva podlah, tzv. Hobra.

DHF – středně tvrdá dřevovláknitá deska - difúzně otevřená

DHF deska

DHF desky mají vyšší hustotu než izolační dřevovláknité desky a používají se především z exteriérové strany konstrukce. Najdete je také tam, kde je potřeba zajistit difúzi vodních par konstrukcí z interiéru do exteriéru dřevostaveb. DHF desky jsou poměrně odolné i vůči klimatickým podmínkám a používají se také jako spodní vrstva pod tvrdou střešní krytinu. Často můžete tyto desky najít pod názvem FORMline DHF. Jedná se o obchodní název tohoto druhu desek, je ale již natolik užívaný, že takřka zobecněl.

Pro cenové srovnání jednotlivých desek využijte následující odkazy:

V dalších dílech seriálu se budeme věnovat sádrokartonovým a sádrovláknitým deskámdeskám cementovým.

Jaké jsou aktuální trendy a názory na velkoplošné materály? Mnoho postřehů odborníků naleznete v naší diskusi o dřevostavbách, kde můžete prezentovat i vaše zkušenosti.

Ohodnoťte článek:

11 -2 Chcete se o tomto tématu poradit s nezávislým odborníkem?
Naše služba poradny je Vám k dispozici.


Hodnocení: 4.2/5 (13 hodnocení)

Diskuse (1 příspěvek)
Stejně za chvíli všechny dřevěné desky převálcuje ... - Pavel Rožeň (17. 01. 2012 v 18:06)
Vstoupit do diskuse »


Související články:
.