HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rafinované rady Skandinávců: Iluzi velkého prostoru docílíte díky pár trikům

Dřevěný rodinný dům ve stylu severské architektury stojí na břehu jezera a přes svoji skromnost nabízí obyvatelům vysoký komfort. Je postaven z místních zdrojů, a to dokonce ze sedmi různých druhů dřevin. Zajímá vás kterých? Přečtěte si více o této jedinečné stavbě a prohlédněte si i famózní fotky interiéru domu, který má užitnou plochu necelých 160 metrů čtverečních a působí krásně a vzdušně.


Domek na břehu finského jezera
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kuvio Architectural Photography (se souhlasem)

Autentičnost, jednoduchost, lokálnost a udržitelnost

 

Styl tohoto architektonického domu, který je úžasnou inspirací, je založen na charakteristice a kulturním kontextu daného místa. Základními cíli projektu byla autentičnost, jednoduchost, lokálnost a udržitelnost. Tvar budovy je naprosto jednoduchý – obdélník se sedlovou střechou, který přirozeně sedí v krajině otevřeného pole. Parcela byla původně starým polem, které bylo součástí pozemků, jež rodina vlastní už po generace. Jeho jednoduchost a zřejmá skromnost se blíží lidové architektuře, aniž by působila jako špatná napodobenina. Více ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kuvio Architectural Photography (se souhlasem), Mathias Nyström

Sedm druhů dřeva

Dům je oslavou dřeva. Stavitelé na něj totiž použili rovnou sedm různých druhů lokálního finského dřeva. Na rozdíl od okolní architektury však dům u jezera kombinuje upravené a neupravené dřevo pro vysoce texturní vzhled, který doplňuje okolní krajinu.

Nosná konstrukce z masivního dřeva je interpretací stavebních tradic běžněji viditelných v regionech okolo Baltského moře. Strukturu dřevěného rámu můžete znát třeba z Německa pod názvem Fachwerkhaus. Konstrukční rám je tvořen 250 mm širokými kládami pocházejícími z místně pěstovaných smrků a ošetřenými bíle tónovaným olejem. Opírá se o dubové lišty, které leží na tvárnicích.

Na fasády byly použity neupravené osikové desky o rozměrech 32x150 mm a vnitřní stěny a stropy mají panelové obložení z černé olše ve třech různých šířkách. Některé z těchto panelů jsou ošetřeny bílým olejem, zatímco jiné jsou ponechány bez ošetření. Podlahy a schody jsou z borovice pocházející z nedalekého lesa.

Veškeré dřevo bylo zpracováno malými místními pilami. Dub, dubová dýha a modřín byly použity na na míru vyrobený nábytek, zatímco z borovice byla vyrobena okna, dveře a skryté rámové konstrukce. Také terasa je vytvořena z dřeva místní borovice. Okapy byly integrovány za obklad fasády. Jelikož je dům postavený celý ze dřeva a izolovaný izolací ze lnu a recyklovaného papíru, umožňuje difúzi vodních par.

Iluze velkého prostoru díky pár trikům

Za svůj příjemný a útulný charakter vděčí dům hlavně použitému dřevu a dostatku světla v interiéru. Interiér působí velmi přirozeně. Je rozdělen do dvou částí – soukromých a společných prostor. Vchod funguje jako rozdělovací osa, protože je to primární přístup do obou částí po jeho stranách.

Obývací pokoj a kuchyň zabírají téměr polovinu ze 157 metrů čtverečných podlahové plochy a v kombinaci s podkrovím působí velmi otevřeně. Soukromější pokoje jsou potom umístěny mimo hlavní pohled od vchodu a díky své orientaci zachycují ranní sluneční paprsky.

Všechny obytné prostory mají výhled na blízké jezero a použití posunovacích dveří, sjednocených podlahových ploch a obrovských oken dávají iluzi, že dům se zdá mnohem prostornější, než ve skutečnosti je. Příroda a různé varianty přirozeného světla jsou silně přítomny v celém domě.

Přirozenost na prvním místě

Použití lokálních přírodních materiálů, dokonalé zasazení do krajiny a přirozený nekomplikovaný vzhled, to vše dohromady vytváří příjemný, útulný domov naplněný pohodou a harmonií. Prohlédněte si ho ve fotogalerii.


Photocredit: Kuvio Architectural Photography (se souhlasem)

10

Video: Energeticky soběstačná sauna

Přemýšlíte o stavbě vlastní sauny? Inspirovat se můžete třeba tady! Taky toužíte po klidném místu pro relaxaci a uvolnění? Postavte si saunu!.. Číst více →Chaty a chalupy ve finské přírodě: Jaká jsou pravidla pro přespání?

Víte, že ve Finsku jsou v přírodě volné chaty pro denní potřebu, nebo i pro přespání? Jejich použití je zdarma a nabízejí vše nezbytné pro přežití v divočině... Číst více →Video: Netradiční sauna s výhledem na jezero

Tak tahle sauna se opravdu povedla, co říkáte? Pojďte se podívat, jak vypadá interiér tvarovaný CNC stroji!.. Číst více →Finská sauna ve Finsku. Tu prostě musíte navštívit!

Finská sauna prostě patří k finské kultuře. Tuto novou veřejnou saunu můžete navštívit v Helsinkách nebo v naší fotogalerii. Užijte si odpočinek a relaxaci... Číst více →Výjimečný dokument z roku 1990: Tradiční stavba srubu ve Finsku

Zajímá vás tradiční proces výstavby srubů a roubenek? Tak to se určitě podívejte na tento krátký dokument, který vás provede stavbou srubu ve Finsku od základů až po střešní krytinu... Číst více →V roce 2050 bude žít 70 % lidí ve městech. Jak se tam vejdou?

Jde postavit dům na domě? Architektonická soutěž The City above the City – tedy město nad městem, vybízí mladé architekty k vytvoření dřevěné nástavby k již stojícím domům přímo v přeplněném městě... Číst více →Měsíční dřevo? Pohádka, na které možná něco je…

Může výslednou kvalitu dřeva ovlivnit to, v jaké fázi Měsíce strom pokácíte? Povíme vám v článku... Číst více →Osudový srub v podhůří Jeseníků – netradiční příběh Martiny a Zdeňka

V článku se dočtete o zajímavém životním příběhu manželů, kteří odešli z Prahy a všechno opustili, aby si splnili sen a postavili si nádherný srub na Jesenicku. Prohlédněte si i fotogalerii... Číst více →Bydlení pro mladou rodinu – bez schodů a uprostřed přírody

Přízemní domek s rovnou střechou stojí uprostřed borovicového háje a je ideálním domovem pro mladou rodinu, která miluje pocit sounáležitosti s přírodou... Číst více →Tajemství litevských dřevostaveb – odhalte, v čem spočívá

Litevské dřevostavby vznikaly v souladu s pohanskou úctou k přírodě. I proto mají jedinečný charakter. Jak si ho přinést i k sobě domů? Máme pro vás pár tipů... Číst více →