HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rusko umí překvapit: Důmyslná stavba funguje bez topení i v –15°C

V Rusku je možné vše. Je to prazvláštní země plná kontrastů. A tak jako nouze naučila housti Dalibora, tak i v této zemi si lidé musí často poradit s řešením náročných situací vlastní cestou. Vymyslet a postavit obydlí tak, aby se v něm nemuselo topit ani při mínus 15 stupních Celsia se zdá skoro jako neřešitelná absurdita. O toto inovativní řešení se proto pokusili kde jinde, než právě v této zemi neomezených možností a hranic.


ruská chata nad řekou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Art Lasovsky (se souhlasem)

To správné dobrodružství začíná v životě tam, kde končí vaše komfortní zóna. Architekt Ivan Ovčinikov svým aktuálním projektem posouvá tuto limitu o hezký kousek dál, až do srdce Tulské oblasti a malé vesničky Zaokskij. Právě sem totiž usadil na klimatické extrémy dobře přichystanou víceúčelovou dřevěnou chatu, kterou klient může využít jako nezdolné útočiště i v pořádné zimě. Celá stavba přitom vycházela ze skutečnosti, že na místě se původně nacházely objekty dva: starý srub a snad ještě starší dřevník oddělené říčkou a dřevěným můstkem. Což bylo poněkud nepraktické. Bridge House ale dostal všechno pod jednu střechu. A přibral k tomu i strom, který vyrůstal z břehu. Tím se také dost efektivně „ukotvil“, a to nejen vizuálně.

Fotogalerie:

i Foto: Art Lasovsky (se souhlasem), Dreamstime

O místo se bát nemusíte

Stavitelskou výzvou, kterou tým BIO Architects pod vedením Ovčinikova podstoupil, byla nejen situace v terénu, ale fakt, že nehodlal dělat kompromisy. Je totiž dobře ozkoušenou praxí stavět do zimy srubové stavby kompaktní, malo-prostorové, stísněné. Jenže tady se rozhodli pro opačný přístup: v podstatě loftově vedené sídlo s volně otevřeným středem a využitelnou plochou 150 metrů čtverečních.

Dost na to, aby se sem velmi pohodlně do dvou oddělených ložnic vešli až čtyři spáči, kteří se nebudou přetahovat o koupelnu (protože ty jsou tady dvě). A k tomu ještě pohodlně vedená kuchyň a velká společenská místnost, která plně těží z výhod zvýšeného stropního profilu, kopírující vrchol stavby. Díky tomu se vnitřek stává pocitově lehkým a vzdušným prostorem.

Kotvení na obou březích

Bridge House se rozhodně neuzavírá svému okolí: v rozpažení nad řekou těží z prosklené stěny schované pod krovem tak, aby získal maximum přirozeného denního světla, a podstatná část jeho přesahu tvoří zastřešená paluba o 60 metrech čtverečních, upínající objekt k protilehlému břehu. Obyvatelé tak mají možnost trávit pohodlně svůj čas uvnitř i venku, chráněni před nepříznivými vlivy počasí. Prohlédněte si chatu zblízka ve fotogalerii.

Šikmá sedlová střecha má přitom o něco nižší sklon než u ostatních domů na dohled. Dílem proto, že přesahuje šířku říčního koryta, a přirozeněji kopíruje topografii místa. Podepření a stabilitu domu zajišťují pouze konce domu, uchycené vazníky pod přední a zadní částí stavby. Nosná konstrukce je kompletně vyrobena ze dřeva, které zdejší podmínky snáší velmi dobře.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Bungalov 4+kk má ložnice na obou stranách domu. Cena za 110 m2 je více než příznivá

Zima? Ta je jenom venku…

Architekt ale neservíruje jen se samozřejmou lehkostí podaný vznosný styl domu přesahující na oba dva břehy řeky. Jeho profesní vizitkou se už dávno staly domy uzpůsobené do ruských extrémů. A jeho prostředkem je dokonalý systém vnitřní izolace, který stavbu klimaticky naprosto odděluje od okolí. Vícevrstvá skla a systém termální pěnové diferenciace umožňuje lidem uvnitř začít přitápět plynovým kotlem až tehdy, kdy venku vyrábí mráz z lidí chodící sněhuláky. Tedy zhruba v minus 15 °C. Do té doby je totiž uvnitř Bridge House stále příjemná dvacítka.

Tohle je prostě místo, které posouvá vaši komfortní zónu blíž k mrazivému severu. A od tohohle bydlení dál? Tam už se nachází dobrodružství, které čeká jen na vás. Než za ním vyrazíte, budou mít uvnitř tohoto netradičního domu a chaty, která se vznáší nad řekou, obyvatelé k sobě blíž. 

Chaty kryté dřevěným krunýřem ustojí polární klima. Navrhl je počítač.

P.S. Navštivte veletrh vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky, který se uskuteční 5. – 8. března 2024 v Praze. Volnou vstupenku zdarma si můžete stáhnout na tomto odkazu.


Photocredit: Art Lasovsky (se souhlasem)

45

Útěk do divočiny? Nesmí vám chybět odvaha.

Strávit noc v korunách stromů? Pro někoho je to jako sen. Jen se nesmíte bát výšek! Lesní přístřešek Lesom není pro každého... Číst více →Rekonstrukce na ruský způsob: Jak se zpevní staticky narušený dům?

V Rusku má práce se dřevem ve stavebnictví dlouhou tradici. Tenhle projekt ale posouvá nastavené hranice o hezký kousek dál... Číst více →Jaké pergoly se staví v Rusku? Zveme vás na prohlídku jedné z nich

Kolik různých funkcí může mít jedna pergola o ploše 36 metrů čtverečních? Podívejte se, jak pojali řešení v Rusku... Číst více →Chaty kryté dřevěným krunýřem ustojí polární klima. Navrhl je počítač.

Extrémně nehostinné podmínky už nejsou pro nový koncept výstavby dřevostaveb překážkou. Průzkum i výrobu obstarají počítače, na vás je jen montáž... Číst více →Dača: Moderní dřevostavba pojatá tradičně ruským způsobem

Přáli byste si dům, který svou vnitřní estetikou připomíná roubenky z ruských pohádek, ale přitom se nezříká komfortu moderního bydlení?.. Číst více →Rustikální áčková chata pro ty, kteří hledají klid a samotu

Áčkovou chatu ukrytou na samotě v horách si postavil hudební skladatel, aby měl klid na práci. Pojďte se nyní s námi do jeho samoty podívat... Číst více →Dřevěné mosty se vrací do módy - nahrazují ocel a beton

Důsledný výzkum amerických inženýrů potvrdil, že mosty z moderního lepeného dřeva si rozhodně zaslouží pozornost. Jaké jsou rozhodující argumenty?.. Číst více →Mimořádný dřevěný most postavený starou japonskou technikou

Zkombinovat starý stavební styl s nově dostupným materiálem přineslo fascinující výsledek. Moderní, ale tradiční most se stal v Japonsku technickou památkou... Číst více →V divoké Tasmánii nad ekologickými dřevostavbami přemýšlejí

Moderní zaoblené chaty umocňují zážitek z charakteristické krajiny divoké Tasmánie. Ukazují z ní to nejlepší, aniž by ji jakkoli narušily. Posuďte sami..... Číst více →Dřevostavba 5+kk, na kterou získáte příspěvek od státu. Bydlíte za 14 dní

Pětipokojové bydlení v ceně 1,5 milionu korun českých k nastěhování za 14 dní. Zní to jako pohádka?.. Číst více →