Luxusní bungalov ve skandinávském stylu – beton, sklo a spousta dřeva
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Luxusní bungalov ve skandinávském stylu – beton, sklo a spousta dřeva

Moderní domy často sledují trend propojení vnitřního a venkovního prostoru. A pokud si chtějí obyvatelé domu zároveň ještě zachovat dostatečné soukromí, je tento požadavek pro projektanty pořádnou výzvou. Dnes se podíváme na jedno originální řešení – atriový bungalov. Vnitřní prostranství je maximálně otevřené, ale vnější stěny naopak chrání dům před zvědavými pohledy sousedů a kolemjdoucích. Koukněte na půdorys.


Luxusní bungalov stojí mezi vzrostlými borovicemi
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Peo Olsson (se souhlasem)

Skrytý mezi vzrostlými borovicemi

Moderní dřevěný bungalov stojí v srdci oblasti Ljungskogen, která se nachází na úplně nejjižnějším cípu Švédska. Tato oblast se vyznačuje pískovým podložím a rovinatou krajinou porostlou borovicovými lesy, mezi kterými se tu a tam vyskytne nějaký listnatý strom. Typ krajiny výrazně ovlivnil budoucí stavbu. Tím, že je pozemek a celé okolí naprosto rovné a zarostlé vzrostlými stromy, nemohli architekti pracovat s výhledy do okolí. Navrhli tedy dům, který nemá vůbec žádné výhledy na okolní krajinu a veškerý kontakt s přírodou se soustředí do vnitřního atria.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Peo Olsson (se souhlasem)

Tradiční skandinávsko-dánský atriový domek

Klienti, rodina se třemi malými dětmi, byli nekompromisní v jednom požadavku: chtěli pozvat přírodu do svého domu a setřít hranice mezi tím, co je uvnitř a co je venku. Zároveň si ale chtěli zachovat dostatek soukromí, protože dům je sice na zalesněném pozemku, ale nestojí o samotě. Architekti tedy zvolili už osvědčený model. Tvar budovy vychází z tradičního skandinávsko-dánského atriového domu, kde venkovní zdi jsou dřevěné, vyplněné klasickými okny, zatímco vnitřní jsou většinou prosklené. Hlavní stavba má tvar písmene L, ke kterému jsou ještě připojeny dvě menší budovy – jedna obsahuje saunu a pokoj pro hosty s koupelnou, druhá slouží ke skladování všeho potřebného.

Beton, spousta dřeva a skla

Nosnou konstrukci tvoří ocelový rám vyplněný dřevěnými deskami, který je umístěn na betonových základech. Střecha je celá rovná a postavená z černých lepených lamelových nosníků. Nad atriem vytváří dlouhé přesahy, pod kterými jsou umístěny terasy. Fasáda domu je částečně tvořená betonovými kvádry natřenými na černo, většinou je ale složená z desek ze sibiřského modřínu. Modřín doslova pokrývá celý dům, a to v různých barevných variantách. Část fasády je z ohýbaného dřeva, čímž stěny bungalovu získaly na plynulosti. Kromě dřeva a betonu bylo na výstavbu použito i hodně skla. Na straně atria jsou stěny celé prosklené a otevíratelné od podlahy až ke stropu. Na venkovní straně, která se dívá do okolí, jsou menší užší okna střídána dlouhými sahajícími až k podlaze. Nicméně žádné z těchto oken neslouží jako vchod či východ.

Dvě křídla, každé s jinou funkcí

Dům se skládá ze dvou křídel písmene L a každé křídlo má svou funkci. Zatímco v severním jsou umístěny místnosti soukromého charakteru, jako jsou ložnice, dětské pokoje a koupelny, východní křídlo obsahuje společenské a užitkové prostory. Z prostorné předsíně se přechází kolem koupelny se sprchou do velkého otevřeného prostoru s velkorysou kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Součástí tohoto křídla je i zimní zahrada, jejíž stěny se dají kompletně otevřít, a celý rozsáhlý prostor se rázem propojí s venkovní zahradou.

Důmyslné propojení venkovního a vnitřního prostoru

Dům je ve všech místech důmyslně propojen s venkovním prostorem. Různé záhyby a otevřená místa propouštějí dovnitř domu dostatek denního světla a celý interiér je zařízen v minimalistickém duchu tak, aby působil světle a přirozeně. Ačkoliv vnitřně jsou obě křídla oddělena, terasy a vnitřní zahrada tyto prostory propojuje. Pomocí teras a různých zákoutí vnitřní prostor expanduje do venkovního. Prohlédněte si stavbu blíže ve fotogalerii.

Zdroj informací: Peo Olsson

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
20.06.2022

Photocredit: Peo Olsson (se souhlasem)

5

Mohlo by Vás zajímat: