HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům respektuje regulativ obce, majitelé se přesto chtěli něčím odlišit

Rodinný dům postavený v malé vesnici respektuje regulativ obce, jeho majitelé se však rozhodli odlišit od ostatních. K tomu použili moderní materiály, technologie a atypický architektonický návrh, díky kterému je dům postavený kolem komína a vypadá specificky. Je postaven podle pravidel tradiční architektury, přesto ho nelze přehlédnout. Má tvar stodoly, ale komín se táhne po celé délce střechy. Zjistěte, jak se majitelům v takovém domě žije.


Komínový dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Flavio Coddou (se souhalsem)

V souladu s tradicí

Komínový dům o rozloze 205 metrů čtverečních si postavil mladý pár v malém slovinském městě Logatec. Design domu je primárně založen na pravidlech lokální architektury. Respektuje tato pravidla jak použitými materiály, tak svými rozměry, a především tradiční sedlovou střechou. Na druhou stranu si mladý pár vyžádal některá specifika, která jejich obydlí odlišují od okolních tradičních domů. Nahlédněte dovnitř Komínového domu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Flavio Coddou (se souhalsem)

Domek stojí na okraji městečka a jasně svým designem navazuje na sousední stodolu, která je postavena ze stejně tmavého dřeva. Svou velikostí se ale záměrně distancuje od svého lidového souseda a přiklání se k blízkému kostelíku ze 16. století. Mezi oběma původními stavbami tak vytváří nenápadné propojení.

Rekonstrukce dřevostavbou – do staré stodoly vložili jeřábem novou dřevostavbu

Komín jako dominanta domu

„Celý dům je obložený modřínovým dřevem, které je napuštěno olejem. Díky tomuto obložení se dům tolik podobá místním dřevěným stodolám. Ale je to právě komín a jeho nezvyklá velikost, který má rozlišovací funkci“, řekli představitelé studia, jehož další projekty zahrnují především tradiční slovinské chalupy. Kolik stojí modřínová fasáda? Srovnejte si ceny zde.

Architekti vytvořili specifický tvar domu tím, že rozšířili komín vedoucí od krbu v jeho centru na obě strany a dovedli ho podél vrcholu až k oběma okrajům obydlí. Komín je nahoře vybaven dlouhým oknem, které přináší přirozené světlo do obytných prostorů a nabízí dramatický výhled na oblohu.
 
„Hřeben střechy je vytlačen nahoru, čímž vzniká nepřetržitý světlík, který běží po celé linii střechy a poskytuje světlo pro všechna klíčová místa," vysvětlují architekti.

Centrem dění jsou kuchyň a jídelna

Uprostřed domu, v kuchyni, se nachází velký krb na dřevo, který je obložený širokými pláty z černého kovu. Jsou to právě kuchyň a vedlejší jídelna, které hrají nejdůležitější roli v soukromém i společenském životě mladého páru.

Centrálně umístěný krb a komín se světlíkem určují neobvyklé rozložení místností v domě. V horním patře, které je celé ozářeno světlem pronikajícím ze střechy, se kromě kuchyně a jídelny nachází koupelna a ložnice majitelů. Krb rozděluje dům na dvě části – za ním se nachází koupelna a po jeho stranách schody, z nichž jedny vedou do vyvýšené ložnice a druhé do pokoje pro hosty v suterénu.

Nechybí ani domácí kino v suterénu

Komínový dům je totiž částečně zasazen do země a některé pokoje se tedy nacházejí v suterénu. Kromě pokoje pro hosty, který je lehce vyvýšen a má tak díky tomu vlastní okno a přirozené světlo, je v podzemní části bez oken i domácí kino, koupelna a technické místnosti. Prohlédněte si celý interiér ve fotogalerii.

Neobvykle tlusté zdi poskytují spoustu prostoru navíc

Všechny plochy v interiéru, kterých se může dotknout člověk, tedy stěny a podlahy, jsou z na dotyk příjemného dubového dřeva. Naopak šikmé stropy rezidence pokrývá železobetonová deska, z níž visí několik závěsných světýlek.
Okna v různých velikostech jsou vyřezána do tlustých stěn, vytvářejí tedy široké lišty pro uložení věcí nebo klidná zákoutí vhodná pro posezení a pozorování okolí. Kromě oken ukrývají tlusté zdi i spoustu úložních prostorů a malou sekundární kuchyňku.

Líbila se vám návštěva slovinského Komínového domu? Pojďte se s námi podívat na další výjimečné stavby.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Photocredit: Flavio Coddou (se souhalsem)

3

Venkovní nerezové dvouplášťové komíny: V čem je jejich kouzlo?

Doba, kdy se komíny zdily z cihel je definitivně pryč... Číst více →Jak ušetřit prostor i čas? Komín s krbovými kamny v jednom

V článku si povíme, jak komín s krbem funguje a jak probíhá jeho montáž... Číst více →Designové digestoře jako ze sci-fi filmu. Nechte se unést!

Podívejte se pod pokličku světa designových digestoří. Neuvěříte, jaké netradiční kousky si domů lidé pořizují... Číst více →Křehká krása dřevěné vatikánské kaple. Co by na to řekl Michelangelo?

Nenápadná kaple téměř splývá s okolní přírodou. Modernímu světu však přináší velkolepost Vatikánu. Podívejte se... Číst více →Chcete si vyzkoušet bydlení v ptačí budce? Víme, kde je a kolik stojí

Sníte o malém luxusním domečku ve větvích? Co takhle si vyzkoušet, jak se v něm bydlí? Poradíme vám, kde ho najdete a na kolik vás přijde v něm strávit dovolenou... Číst více →Staré stodoly mají stále čím překvapit

Některé stodoly jsou stále používány ke svému původnímu účelu, v jiných byste zase klidně bydleli a z dalších vás možná zamrazí... Prohlédněte si staré stodoly zblízka... Číst více →Originální bydlení v áčkových stavbách

Zajímá vás, jaký netradiční dům či chatu je možné si postavit? Inspirujte se v tomto článku áčkovými stavbami... Číst více →Typový dům, který si majitelé vyšperkovali podle svých představ

Jednoduchý typový domek, který si majitelé díky pár drobným úpravám upravili tak, že je pro ně jedinečný. Přečtěte si o příběhu Moniky a Martina, kteří se rozhodli pro stavbu dřevostavby... Číst více →Minimalistický horský bivak ve slovinských horách vás ohromí ladností i funkčností

Prohlédněte si zblízka horský bivak s elegantním designem a funkčním dřevěným interiérem. Útočiště v něm horolezci hledají už čtyři roky... Číst více →Komínové stříšky: varianty pro různé typy komínů

Znáte všechny funkce komínových stříšek? V tomto článku si ukážeme, proč jsou komínové stříšky tak důležité, a jaké typy lze použít... Číst více →