HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

„Po návratu z dovolené jsme zjistili, že se k nám nastěhovali cizí lidé.“ Dostat je pryč trvalo měsíce

Vrátíte se domů z dovolené a zjistíte, že už u vás bydlí někdo jiný. Zní to jako hloupý vtip? Nikoli, může se jednat o skutečnost, kterou zažila na vlastní kůži rodina z dnešního příběhu. O to horší pak bylo zjištění, že dostat nezvané hosty pryč z domu není jednoduché. A pokud se o to pokusí násilím, je to dokonce nelegální. Situace se tak táhla dlouhé měsíce.VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pexels

Tato situace přitom není ojedinělá, podle statistik se takových událostí dějí dokonce desítky každý den. Možná si v tuto chvíli pokládáte otázku, jak je možné, že neznáte nikoho, komu by se podobný příběh přihodil. To bude nejspíš způsobeno tím, že, ač si to občas plně neuvědomujeme, vymahatelnost práva v České republice je na velmi vysoké úrovni ve srovnání se zbytkem světa. Anomálie, o které jsme se rozhodli vám dnes podat svědectví, se totiž děje jinde v EU, konkrétně ve Španělsku.

Vrchol absurdity, který zdravý rozum nebere

Prapůvod této situace stojí na socialistickém nádechu španělské společnosti, která má tradičně menší respekt k soukromému vlastnictví a má specifický přístup k toleranci squattingu. Vláda musela před časem řešit sociální problémy lidí, kteří neměli kde bydlet, a rozhodla se věc vyřešit právě tak, že ponechá volnou ruku snaze lidí bez domova ubytovat se, kde je napadne. Zrodili se tak tzv. okupas, neboli lidé, kteří zabírání cizích nemovitostí mají jako své hobby či životní náplň. Někteří to dělají prostě proto, aby měli kde bydlet, jiní to dělají pro peníze. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Fotogalerie:

i Foto: Pexels, Pixabay

Bylo nebylo...

Vrátíte se domů z dovolené a ve vašem domě někdo bydlí. Jakmile se vzpamatujete z šoku, zjistíte, že jsou ve vašem domě již více než 48 hodin, a splnili tak časový test stanovený legislativou. Ten udává, že jakmile u vás někdo stráví více než dva dny, může pobývat i nadále. V tu chvíli si asi položíte otázku, jak dokážou, že u vás již strávili takovou dobu. I na to mají již okupas své promyšlené metody. Například ihned poté, co se k vám vloupají, si objednají pizzu na tuto adresu. Pizzu převezmou a účtenku s datem si ponechají jako důkaz. V tu chvíli je již situace neprůchodná a nabízí se tři cesty, jak ji řešit.

Řešení oficiální cestou nebo raději po svém

Oficiální cesta k řešení je pouze jedna jediná. Musíte se obrátit na soud. Zde budete prokazovat vlastnictví této nemovitosti a výsledkem celého procesu bude, že soud vaše vlastnictví uzná a okupantům přikáže, aby váš dům opustili. Jak dlouho ale takový soud bude trvat? Obvykle jsou to jednotky měsíců, jsou známy i situace, kdy se věc táhla více než rok. Co dělat po tu dobu? Prostě půjdete bydlet na hotel a nebo třeba k příbuzným.

Druhá, neoficiální cesta nabízí dvě varianty. Tou první je se s okupanty domluvit a zaplatit jim výpalné, aby váš dům opustili. Jedná se obvykle o částky v přepočtu kolem 2030 tisíc korun. Pokud tedy na tuto hru přistoupíte, zbavíte se jich. Dáte jim ale motivaci přijít zas a nebo jít příště k sousedovi. Druhá cesta je objednat si vymahače, kteří přijdou a z domu je jednoduše vyvedou násilím. Problém tohoto řešení je, že se pouštíte na tenký led násilí, které může být kvalifikováno jako trestný čin.

Odpojím jim vodu a elektřinu

Omyl. Jak ukazují zkušenosti z minulosti, pokud se majitelé pokusili okupantům vypnout energie, se zlou se potázali. Tamní legislativa totiž definuje právo člověka na tyto energie. Ve chvíli, kdy tedy ve svém vlastním domě necháte energie vypnout, dostáváte se do problémů se zákonem a musíte je opět zapnout. Samozřejmostí je, že celou dobu tyto energie platíte vy. O náklady se můžete v budoucnu samozřejmě soudit, dá se však předpokládat, že okupanti nebudou oficiálně nic vlastnit, a tedy si na nich ani nic nevezmete.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

V některých materiálech byly nalezeny zdraví škodlivé látky. Prodejci vám to samozřejmě neřeknou

Oči pro pláč

A tak čekáte, jak dopadne soud, kdy konečně rozhodne o jejich vystěhování, a mezitím vesele každý měsíc platíte účtenky za energie, které ve vašem domě okupanti spotřebovávají. Tyto situace vyvolávají po celém Španělsku velké vlny nevole a protestů, bohužel se však ani v tuto chvíli nezdá, že by mělo v brzké době dojít ke zlepšení. Vláda se k situaci staví zády a přehlíží ji. Je také dost možné, že zde působí silná lobby hlídacích agentur, které si na tomto nešvaru postavily svoji živnost. Můžete si totiž objednat službu hlídací agentury, která prošpikuje váš dům kamerami a v případě, že do něj někdo vnikne, vypakuje jej z domu do 24 hodin. Taková služba ale stojí kolem 1500 Kč každý měsíc. A nutno dodat, že ji využívá opravdu neuvěřitelné množství lidí. Často proto můžete ve Španělsku narazit na ceduli umístěnou na domě, která informuje, že je dům monitorován s přímým oznámením na policii. Zde se opravdu nejedná o strach, že by snad přišel lupič a něco si odnesl, jedná se čistě o obavy z okupace domu cizími lidmi.

Nedejte zlodějům šanci a zabezpečte svůj byt před odjezdem na dovolenou

Česká republika není právní stát

Při cestách po světe mě vždy pobaví spekulace některých spoluobčanů o tom, zda je naše země právním státem, či nikoli. Míra vymahatelnosti práva v České republice je v celosvětovém měřítku na velmi vysoké úrovni. Pouze neznalost a nedostatek zcestovalosti některých lidí jim dává pocit, že snad žijí v nějakém bezprávním pekle. Opak je však pravdou. Mnoho států nám může sílu našeho právního systému jen závidět. A nejedná se jen o země třetího světa, ale i o západní státy EU.

Photocredit: Pexels

20

Nedejte zlodějům šanci a zabezpečte svůj byt před odjezdem na dovolenou
Chystáte se na dovolenou a nechcete nechat váš dům na pospas zlodějům? Poradíme vám, jak si zabezpečit dům tak, abyste mohli v klidu odjet.

Prázdninový domek pro mladou rodinu z města
Typický švédský „sommarhus“ je vlastně taková obdoba české chalupy. Moc se jí ale nepodobá. Co myslíte, měnili byste?

Léto je za dveřmi. Jak jej uvítají v Dánsku? Přístavní plovárnou
Podívejte se na unikátní projekt netradiční dánské dřevostavby, která slouží jako kombinovaná venkovní plovárna nabízející společenské i sportovní vyžití.

Levná a jednoduchá prázdninová chatka nemusí být nutně nudná
Jednoduchá a levná prázdninová chatka nemusí být nutně nudná. Stačí ji natřít načerveno v duchu skandinávských tradic.

Prázdninový minidomek ukrytý mezi kukuřičnými poli
Dřevěná minichatka s parádním výhledem a kolem jen kukuřičná pole a vzrostlé stromy, kam jen oko dohlédne. Ideální prázdniny.

Ideální místo pro trávení léta: dům u jezera, který miluje slunce
Letní domy nejsou ve Švédsku ničím neobvyklým. Podívejte se však na jeden, který si letní slunce vychutnává každým douškem.

Prázdninový dvojdomek umístěný 80 metrů nad mořem
Prázdninový dům na pobřeží se zrodil ve výšce 80 metrů nad mořem. Dřevostavba stoupající na kopci Lagunilla je určená pro dvě osoby s celkovou plochou 45 metrů čtverečních.

Glamping aneb revoluce v kempování – 12 způsobů, jak zažít dovolenou pod stanem trochu jinak
Rádi byste odletěli na pěknou luxusní dovolenou, ale vaši přátelé by jeli raději pod stan? Co takhle spojit tyto dvě myšlenky? Glamping je moderní verzí kempování.

Mladí bez úspor chtějí bydlet ve svém. Jaké mají možnosti při dnešních cenách? Kompletní návod a výpočet
Ceny bydlení jsou opravdu vysoké a mnoho lidí tak přišlo o sen mít vlastní nemovitost. Cesta však stále existuje. V následujícím článku si názorně ukážeme, jak si i mladý manželský pár s průměrným příjmem může pořídit vlastní bydlení bez dlouhé hypotéky.

Dům si vybrali na dovolené. Pan Míra splnil své paní velký sen
Míra a Martina si nechali postavit typový bungalov 4+kk s garážovým stáním a splnili si tím svůj sen. Proč to všechno odstartovala jejich dovolená a co si doporučují u stavby domu pohlídat?