HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Otravný červotoč – jak se ho zbavit tradičně či originálně, ale hlavně provždy

Pokud doma slyšíte podivné zvuky a chroupání, nejspíš máte doma nezvaného hosta. Jaké existují impregnace a další formy ochrany dřeva proti červotoči? Přečtěte si o známých i méně známých metodách. Poradíme, jak s červotočem bojovat a tento boj i vyhrát. 


Larva červotoče požírající dřevo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pxhere (CC0)

Největší škody na zabudovaném dřevě způsobují u většiny druhů dřevokazného hmyzu ne dospělí jedinci, ale jejich larvy, které požírají dřevo a vytvářejí chodbičky. Larvy se ve dřevě zakuklí a dírky na povrchu dřeva jsou již výletové otvory dospělého jedince. Nebezpečí poškození se tedy skrývá pod povrchem ve formě spletitých chodeb, které snižují pevnost dřeva, ale i umožňují vniknutí vody se zárodky dřevokazných hub. 

Obecně lze dřevokazný hmyz rozdělit podle toho jaké dřevo požírají buď na parazitické, saproparazitické a saprofytické.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pxhere (CC0), KaiMartin, gailhampshire, Udo Schmidt

Parazitický hmyz

Parazitický hmyz působí škody na zdravých rostoucích stromech v lese a mezi jeho zástupce se řadí například drvopleň obecný.

Saproparazitický hmyz

působí škody ve dřevě, které je čerstvě pokácené, nebo odumřelé a mezi zástupce se mohou řadit třeba kůrovci, nebo dřevokaz.

Saprofytický hmyz (techničtí škůdci)

působí škody ve vysychajícím nebo i vyschlém dřevě. Právě tato skupina škůdců představuje největší nebezpečí pro zabudované dřevo. Mezi hlavní zástupce se řadí právě červotoč a tesařík krovový.

Jak poznat červotoče?

Pokud na podlaze máte jemné piliny a slyšíte chroupavé zvuky, tak se vám doma s největší pravděpodobností usídlil červotoč. Také si můžete všimnout výletových otvorů na napadeném kusu nábytku ve formě dírek.

Červotočů existuje několik druhů například Červotoč proužkovaný, červotoč umrlčí, nebo červotoč peřenitý, kostkovaný a hnědý.

Červotoč proužkovaný (Anobium punctatum)

Červotoč proužkovaný je 3 až 4 mm dlouhý světle až tmavě hnědý s tečkovanými rýhami na krovkách. Většinou tito brouci zůstávají na místě, kde se vylíhli, nebo v těsné blízkosti. Samičky kladou vajíčka do starých výletových otvorů nebo jiných otvorů ve dřevě a napadají především jehličnaté dřevo a jen velmi vzácně dřevo listnaté. Charakteristické je, že napadají dřevo pouze ze strany interiéru. Larva dosahuje velikosti až 4 mm a šířka chodby je kolem 2,5 mm. Vývoj trvá 1 až 3 roky a závisí na okolní teplotě, druhu dřeva a vlhkosti.

Ideální podmínky pro vývoj larev je vlhkost dřeva kolem 15-18 %, relativní vlhkost vzduchu 70-80 % a teplota 14 až 16 °C. Červotoč je poměrně citlivý na tepotu a kolem 30 až 40 °C dochází k teplotnímu šoku. Rovněž hyne při nízkých teplotách kolem -18 °C.

Červotoč umrlčí (Anobium pertinax) 

Dospělec i larva je asi o 1 až 2 centimetry větší než červotoč proužkovaný a celé tělo má hnědé až černé se zlatožlutými skvrnkami u obou stranách zadních rohů. Vedou velmi podobný život jako červotoč proužkovaný a jelikož je o něco větší, tak i průměr jeho chodeb a výletového otvory jsou kolem 3 mm. Červotoč umrlčí potřebuje pro svůj vývoj vyšší vlhkost dřeva kolem 19 %. Napadá především dřevo, které je vystaveno působením zimních mrazů ať už jehličnaté nebo i listnaté a na nábytek většinou neútočí.

Jak se zbavit červotoče? 

Když už víte, s kým máte tu čest, je potřeba rychle jednat, protože červotoč se nezastaví a hrozí úplné zničení výrobků a rozšíření do dalších částí. Podle rozsahu poškození je potřeba zvolit vhodný způsob ochrany proti škůdcům, případně i výměnu poškozeného prvku za nový. 

Impregnace dřeva proti škůdcům

Mnohé přípravky jsou běžně k dostání i v drogerii. Jednotlivé druhy impregnace dřeva proti škůdcům mohou být buď přímo k nanesení, nebo se ředí a záleží právě na rozsahu poškození. Nanášení impregnačních přípravků je možné provádět klasickým nátěrem štětcem, ale je možné že se impregnační látka nedostane do dřeva tak hluboko aby larvy zlikvidovala. Proto se impregnační přípravek může injektovat do jednotlivých výletových otvorů, nebo se poškozený prvek přímo máčí v účinné látce. Problém může nastat ve chvíli, kdy se larvy červotočů cítí být ohroženy, prokoušou se hlouběji do dřeva, pak už je problém je chemicky zničit.

Na trhu existuje několik impregnačních přípravků, které mohou i kombinovat účinné látky, jak proti dřevokaznému hmyzu, tak i proti dřevokazným houbám a plísním. V případě čistě účinné látky proti dřevokaznému hmyzu existují dvě cesty buď požerkové insekticidy, které hubí larvy červotoče po sežrání naimpregnovaného dřeva anebo hormonální insekticidy, po kterých larva sice přežije, ale nedosáhne dalšího vývojového stádia, protože vlivem hormonu jí je po zakulení zabráněno přeměně.

Za velmi účinné impregnační roztoky s likvidačním i preventivním účinkem jsou považovány tyto: Lignofix, Červostop, Xylamon, Xyladekor, Pentalidol, a další.

Mikrovlnné záření

Jde o princip ohřevu materiálu obsahující vodu za pomocí elektromagnetického vlnění o určité frekvenci. Jelikož jsou červotoči náchylní na vyšší teploty, tak postačí zhruba 2500 MHz a můžeme tak červotoče ve dřevě doslova uvařit. Mikrovlnné záření je tak vysoce efektivní, ale nechrání dřevo proti opětovnému napadení, a proto je třeba ho dodatečně chránit za použití impregnace proti škůdcům. Jelikož teplota záření dosahuje až 90 °C, tak není vhodné tento druh ochrany používat na předměty citlivé na teplo (například lakované výrobky apod.).

Moderní metody ozařování

Velmi účinná metoda, jak se zbavit červotoče je nechat ho projít ionizujícím gama zářením. Záření na suché dřevo nepůsobí, ale na larvy červotoče v něm ano. Tato metoda je ale vhodná jen pro nábytek nebo rozebrané prvky stavby (schody apod.), protože rozměry ozařovací komory jsou velmi omezené. Opět je vhodné již jednou napadené výrobky impregnovat proti opětovnému napadení škůdci.

Staré domácí metody

Výskyt červotoče nebyl ojedinělý ani v minulosti, kdy neměli k dispozici chemické přípravky. Pro likvidaci červotoče se tedy používaly roztoky z octa, louhového mýdla, odvary ze soli a pepře, nebo dokonce z bílého pepře, česneku, feferonek a horké vody.

Neobvyklé a jednoduché řešení, jak se zbavit červotoče

Jaká je prevence proti napadení červotočem? 

Pokud se zajímáte o prevenci proti napadení červotočem, tak je otázkou, jestli zabudované dřevo zbytečně impregnovat s předstihem, protože se přeci jen jedná o chemické přípravky. Nejlepší preventivní ochranou je používat pro výstavbu vysušené řezivo, které má snížený obsah vlhkosti a pokud se nestaráte o cenu, tak používat dřevo listnatých stromů, protože ty napadá červotoč jen výjimečně.

Co se týká nábytku, tak základní povrchová úprava by měla být dostatečná, ale pro jistotu si každý nový kus z druhé ruky raději pečlivě kontrolujte.

Byl pro vás článek přínosný? Nezapomeňte ho ohodnotit a případně se zapojit do diskuze s vlastní zkušeností s červotočem.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Photocredit: Pxhere (CC0)

80

Přirozená trvanlivost a odolnost dřeva

Dřevo je odolný a trvanlivý materiál, pokud dodržíte tyto podmínky

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.

Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?

Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami

Dřevomorka: 6 kroků, jak se jí zbavit (prevence a likvidce)

Objevila se vám doma dřevomorka domácí? Na nic nečekejte a začněte s likvidací! Poradíme vám, jak se zbavit dřevomorky a najít vhodnou prevenci.

Kůrovec ničí české lesy. Ohrožuje i dřevěné stavby?

Kůrovec se zabydlel v českých lesích a zdá se, že je nehodlá opustit. Kdo je kůrovec a zda může napadnou i postavené dřevostavby se dozvíte v článku.

Karbolkou natřená chalupa už páchnout nebude

V minulosti měl karbolkový nátěr na dřevě špatnou pověst kvůli zápachu. Dnes už je ale všechno jinak. Přečtěte si, jaké pozitivní vlastnosti karbolka má.

Nenápadně, nebo výrazně? Jak a čím natřít dřevěný plot?

Dřevostavbám sluší dřevěné ploty u zahrady, ale bez nátěru to nejde. Čím je natřít a jak postupovat? Povíme vám také, kdy je lepší lazura a kdy krycí lak.

Neobvyklé a jednoduché řešení, jak se zbavit červotoče

Jak se zbavit červotoče v bytě velice vynalézavým způsobem? Přečtěte si příběh ze života o šťastném konci jedné starožitné police a nešťastném konci jednoho brouka.