HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Překližka je nedoceněný materiál – jak ji využít pro oživení interiéru

Překližka je nedoceněný a často opomíjený materiál na bázi dřeva, který ale v posledních letech zaznamenává novou vlnu zájmu. Možným využitím překližky v interiéru se nechte inspirovat v našem článku. Nábytek, obklady i malé drobnosti z překližky vypadají skvěle.


překližka truhlářská
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Něco málo o překližce na začátek

Překližka je kompozitní deska tvořena několika křížem lepenými vrstvami krájených či loupaných dýh. Množství vrstev se liší, ale zpravidla se jedná o liché číslo. Pokud se výrobce snaží vytvořit opravdu pevnou překližku, dokáže mezi jednotlivé dřevěné vrstvy vložit také jednu vrstvu kovovou.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, nicolas.boullosa, rikkis_refuge

Největší výhody překližky

Zásadní výhoda překližky oproti klasickému dřevu je její rozměrová a tvarová stálost. Ačkoliv se dá opracovávat úplně stejným způsobem jako masivní dřevo, prakticky se nestane, že by se vám nějak zkroutila či jinak změnila tvar, jako tomu právě u masivního dřeva často bývá. Její další výhodou je možnost vyrábět opravdu obrovské desky různých tlouštěk, které ji předurčují k tomu nejrůznorodějšímu využití. A mimochodem, překližka se dá také tvarovat a využít třeba jako opěrák či sedák židle.

Využití překližky v interiéru

Donedávna se využívala v nábytkářském průmyslu třeba jen jako zadní strany šatních skříní nebo dna šuplíků. Dneska se jí ale dostává nového zájmu a často tvoří i pohledovou část nábytků. Zkuste ji v interiéru využít některým z následujících způsobů:

Obložte překližkou celou stěnu

Překližková stěna je oblíbeným prvkem hipsterských kaváren, lezeckých stěn nebo moderních interiérů. Velkoplošnou překližkovou desku můžete využít jako obklad stěny, na niž zavěsíte obrázky, přivrtáte poličky nebo přidáte věšáky a vytvoříte tak stěnu do předsíně. Světlá překližka dodává interiéru pocit světlosti a moderní téměř minimalistický vzhled. Zajímavé je využití překližky i jako obklad pochozí části interiéru, což lze právě občas vidět například na lezeckých stěnách. Materiál hřeje a působí příjemně, s údržbou je to ale v tomto případě trošku složitější. Mnoho lidí také volí překližku jako materiál pro obklad stropu či podkroví. Vypadá to jedinečně a interiér tak dostane zcela nový charakter. Podívejte se na možné využití překližky ve fotogalerii.

Vytvořte z překližky celý nábytek

Nebojte se překližku použit k tvorbě celé stěny do obyváku. Snadno na ni zavěsíte nebo postavíte televizi, přidáte poličky i skříňky s dvířkami. Podobně se dá pak využít i pro stěnu do dětského pokoje nebo jako materiál pro dětský psací stůl. I když se s překližkou pracuje dobře, stále není toto použití zrovna běžné a můžete si tak být jisti, že váš prostor bude působit výjimečně.

Využijte překližku pro jednotlivé prvky

Pokud se bojíte v interiéru využít překližku jako hlavní prvek, zkuste jimi alespoň ozvláštnit stávající vzhled vašeho bytu. Zajímavým nápadem je například doplnit jednoduchou minimalistickou postel o čelo z překližky. Nebo zkuste do interiéru zařadit jednoduché police z překližky, zrcadlo v rámu, malé židličky z překližky nebo si pohrajte s komodou či botníkem.

Překližková vánoční inspirace

V galerii tohoto článku najdete také tip na minimalistický, ekologický a znovupoužitelný stromeček z překližky, s jehož výrobou by si jistě poradil každý šikovný domácí kutil. Stačí jej pak už jen doplnit světelným řetězem nebo jednoduchými dekoracemi v podobném duchu. Na internetu dokonce můžete narazit i na adventní věnec z překližky, dekorace na živý vánoční strom nebo sváteční tabuli. Fantazii se meze nekladou a je to jistě skvělá první příležitost, jak překližku využít. Vsadíme se, že si tenhle materiál zamilujete a do interiéru jej budete chtít dostat ve větší míře.

P.S. Zajímáte se o téma stavby, bydlení nebo zahrady? Přijďte se informovat a inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který proběhne 14.-16. května. Vstupenku si můžete v tuto chvíli stáhnout zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Kateřina Petríková

Photocredit: Shutterstock

2 -2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE