HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Babička Jitka si na důchod postavila menší bungalov s pokojíkem pro vnoučata

„Měla jsem vše do detailu namalované na čtverečkovaném papíře,“ říká Jitka, která se v nejlepších letech rozhodla pro vcelku odvážný krok. Po odstěhování dcery se rozhodla prodat svůj starý dům a přestěhovat se blíže ke svým vnoučatům. Na návštěvě ve svém útulném bungalovu nedalo Českých Budějovic se nám svěřila, jak celý proces výstavby probíhal a co by dnes případně udělala jinak.


Reference na firmu HK-Dřestav
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jan Planička

Nenechte si ujít:

Proč má za sebou paní Jitka stavbu už třetího domu? Jak zvládla výstavbu sama, bez manžela? Jaké výhody má podle ní dřevostavba ve srovnání se zděným domem? Co si po svých zkušenostech se stavbou pohlídala a co by naopak i dnes udělala jinak? Proč se rozhodla pro plynové vytápění? A co by doporučila všem, kteří se chystají stavět? To vše se dočtete v našem rozhovoru. V bohaté fotogalerii si pak můžete Jitčin dům podrobně prohlédnout zvenku i zevnitř, najdete v ní i půdorys domu a pár fotek z výstavby.

Fotogalerie:

i Foto: Jan Planička, Se souhlasem majitelky dřevostavby

Paní Jitko, odkud pocházíte a jak jste bydlela dříve?

Pocházím z Českých Budějovic. Rodiče mi brzo zemřeli, vychovala mě starší sestra. Ve 21 letech, když jsem dostala peníze, které mi rodiče nechali, jsem si koupila sousední zahradu a postavila na ní dům. Tam jsem žila asi 30 let i s mým manželem a dětmi. Když potom manžel zemřel, rozdělila jsem dětem dům, chalupu a byt, které jsme měli, a postavila si pro sebe nové bydlení v přírodě. Byla to velká stavba, která měla sloužit jako dům i chalupa zároveň. Doufala jsem, že se tam budeme scházet celá rodina. Dcera ale nakonec zůstala v Praze, takže jsem se před pár lety rozhodla, že dům prodám a postavím si něco menšího blíž synovi a vnoučatům, kteří bydlí v Budějovicích.

To jste tedy akční žena, máte už třetí dům. Proč jste se tentokrát rozhodla pro dřevostavbu?

Docela sleduji novinky a hodně čtu, takže jsem viděla, že si lidi dřevostavby chválí, a přišlo mi to sympatické. Navíc je to rychlé, tak jsem si řekla, proč to nezkusit.

Prohlédněte si bungalov paní Jitky také v našem krátkém videu:

A když teď porovnáte zděný dům s dřevostavbou, jaké má pro vás dřevostavba výhody?

Hlavní je asi ta rychlost výstavby a také to, že je v zimě dům hned vytopený. A naopak v létě se nepřehřívá. Mám tady venkovní žaluzie, takže si přes den zastíním okna a v domě se udrží chládek.

Jak dlouho už tu žijete?

Třetím rokem. Skoro rok mi trvalo, než jsem se dohodla se stavební firmou, pak už šlo všechno rychle.

Co trvalo tak dlouho?

Nejprve jsem dlouho hledala firmu, která by vůbec moje požadavky byla schopna zohlednit. Strávila jsem opravdu hodně času na internetu a psala si s několika firmami. Žádná z nich nebyla moc přístupná ke změnám v půdorysu, až firma HK-Dřestav neměla s mými požadavky problém a byli celkově velmi ochotní. Takže jsem se rozhodla stavět s nimi.

Jaké změny v půdorysu jste požadovala?

Vybrala jsem si typový domek, ale chtěla jsem v něm udělat hodně změn. Například jsem chtěla kuchyni, ložnici a vchod směrem na východ – mám ráda, když mě probouzejí sluneční paprsky. Navíc na východní straně tolik nefouká, takže nemusíte třeba v zimě tolik odklízet sníh. To už mám za celý život vyzkoušené. Taky jsem chtěla předělat technickou místnost, původně měla být vedle ložnice, ale to by mě rušilo, tak jsem ji nechala přemístit vedle kuchyně.

Popis půdorysu

Malý bungalov o rozměrech 11 × 8 m nabízí dispozici 3+kk, která je pro jednoho člověka plně dostačující. Po vstupu do domu se z komfortního zádveří dostanete do technické místnosti a do čtvercové chodby, ze které vedou dveře do ložnice, pokoje pro hosty, koupelny s toaletou a obývacího pokoje s kuchyní. Z obývacího pokoje vedou prosklené dveře na terasu. Větší fotku půdorysu a další fotky celého domu najdete v naší fotogalerii.

A s takovými úpravami neměla firma problém?

Neměla, vyšli mi ve všem vstříc. Já měla vše do detailu namalované na čtverečkovaném papíře. Protože jsem měla nábytek z předchozího domu a taky spoustu suvenýrů z cest, potřebovala jsem, aby se mi sem všechno vešlo. Rozkreslila jsem to do detailu a půdorys se podle toho přizpůsobil.

Podle čeho jste vybírala pozemek? Jaká byla vaše kritéria?

Toto místo jsem si vlastně vyhlídla už dávno. Můj muž tuto oblast kdysi plynofikoval, ale tehdy byly pozemky velice drahé a žili tu samí zbohatlíci. Synovec pak v restituci získal pozemky nedaleko odsud a následně je vyměnil za tyto, v dosahu Českých Budějovic. Měl několik parcel a já si od něj jednu odkoupila.

Mohlo by vás zajímat: Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

To vám hezky vyšlo. Byl pozemek zasíťovaný?

Ano, synovec sem vše nechal přivést, takže sítě tu byly.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Bungalov 4+kk má ložnice na obou stranách domu. Cena za 110 m2 je více než příznivá

Jak to bylo se stavebním povolením? Vyřizovala jste si jej sama?

Stavební firma mi nabídla, že mají paní, která mi povolení pomůže vyřídit, a já souhlasila a měla to bez starostí.

Jak dlouho vyřízení trvalo?

Asi dva měsíce. Ale měla jsem většinu věcí předpřipravenou, zjistila jsem si dopředu, co budou na úřadech potřebovat, a podklady nachystala.

Mohlo by vás zajímat: Chceme stavět vlastní dům – vyrážíme na stavební úřad

Byly tu ze strany stavebního úřadu nějaká omezení?

Kvůli nedalekému letišti se tu nesmí používat žádné lesklé prvky, například hliníkové kůly, aby neoslňovaly piloty. A může být zastaveno pouze 20 % pozemku, což je dost málo.

To tedy ano. Limitovalo vás to nějak?

Ano. Nebýt tohoto omezení, nechala bych si před domem postavit ještě garáž, která by hezky zastínila prostor, a bylo by tam příjemnější posezení. 

Jak probíhala výstavba? Dodala vám firma dům na klíč?

Stavba šla rychle. Základovou desku mi dělala firma, kterou mi moje stavební firma doporučila, a dům jsem měla na klíč. Jen podlahy jsem si dodělávala sama, chtěla jsem jiné, než firma nabízela.

Jak jste byla s firmou spokojená? Vyskytly se během stavby nějaké komplikace nebo reklamace?

S firmou jako takovou jsem byla spokojená moc, byla s nimi skvělá komunikace a byli velmi ochotní. Těžší to bylo s některými konkrétními řemeslníky, kteří podle mě neodvedli svou práci vždy na 100 %. Třeba mi tu udělali křivou podlahu, tak ji pak museli dobetonovávat. Nebo mi část fasády natřeli trochu jiným odstínem, asi si to špatně namíchali. Takže to pak taky předělávali. Ale asi na každé stavbě se takovéto nedokonalosti vyskytnou.

A dělala jste si na domě něco svépomocí?

Ano, udělala jsem si sama drenáž kolem celého domu, trvalo mi to asi měsíc.

Mohlo by vás zajímat: Drenážní potrubí je důležité u každých základů – uložení zvládnete svépomocí

To jste šikovná a zručná, že jste se do toho sama pustila.

Měla jsem na to čas a ušetřila jsem díky tomu dost peněz. Ony ty náklady na stavbu opravdu hodně naskakují, takže když si něco zvládnu udělat sama, tak neváhám.

To je pravda. Jaké vůbec máte roční náklady na provoz domu?

Nevím to přesně, letos ještě vyúčtování nemám. Ale platím měsíčně asi 2 000 Kč na zálohách a zatím mi vždycky vraceli.

Jak dům vytápíte?

Jsem z plynařské rodiny, takže jsem trvala na plynu, i když dnes se všechno dělá spíš v elektřině. A mám podlahové topení, radiátory jsem nechtěla, zabíraly by moc místa. Takže mám kondenzační plynový kotel s ohřevem vody a hadice rozvedené v podlahách (teplovodní podlahové topení). K tomu mám kamna na dřevo, která jsem si dovezla z chalupy. Krásně to tu v zimě vytopí.

Jaké máte zkušenosti s hlučností uvnitř domu?

Nemám s tím problém. Ani když tu mám najednou všechna čtyři vnoučata, což bývá často, nevnímám větší hluk než ve zděném domě.

Takže se vám v dřevostavbě žije dobře?

Moc dobře. Ráno mě probouzejí sluneční paprsky, večer si zase užiju sluníčko na terase, odkud mám krásný výhled na Kleť a Černou věž, což jsou takové místní dominanty. Jsem tu moc spokojená.

A kdybyste stavěla znovu, udělala byste něco jinak?

Trochu mi chybí šatna, na kterou jsem byla zvyklá a hodila by se mi. A určitě bych chtěla o trošku vyšší podkroví, abych měla větší půdní prostor. Teď ho mám jen na prostředku domu a místa je tam málo. Využívám jej pouze na skladování vánočních dekorací, peřin pro návštěvy a podobně.

Máte ještě s domem nebo se zahradou nějaké plány?

Ještě chci na zahradě postavit kůlnu na dřevo, na kola a další věci. Ta je v plánu už brzy. Pak bych si moc přála zimní zahradu, šetřím si na ni. A počítám s tím, že si sem jednou vezmu sestru, která se o mě starala, když jsem byla malá. Chci se o ni postarat, až to bude potřebovat. A protože už špatně chodí, mám v plánu vybudovat nájezdovou rampu před domem v případě, že by do budoucna musela být na vozíku.

Je něco, co byste jako zkušená investorka tří domů poradila lidem, kteří se teprve chystají stavět?

Osobně moc doporučuji vést si svůj stavební deník, kam si člověk píše všechno ohledně stavby. Kde co je, kdo to dělal a kontakty na něj. To je k nezaplacení. A při plánování interiéru je dobré si dopředu ujasnit, jak bude rozmístěný nábytek a podle toho umístit zásuvky. Je to zdánlivě maličkost, ale může se pak lehce stát, že máte zásuvku třeba za skříní, a nebo vám naopak někde chybí.

Mockrát děkujeme paní Jitce za příjemný rozhovor a přejeme jí mnoho spokojených let v jejím novém domě.

P.S. Navštivte veletrh vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky, který se uskuteční 5. – 8. března 2024 v Praze. Volnou vstupenku zdarma si můžete stáhnout na tomto odkazu.


Informace o stavbě:

Dispozice: 3+kk
Rozměry stavby: 11 × 8 m
Zastavěná plocha: 88 m2
Užitná plocha: 72 m2
Energetický standard: nízkoenergetický
Typ konstrukce: rámová sendvičová konstrukce
Realizační firma: HK-Dřestav s.r.o.


Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte ONLINE KURZ, kde se naučíte, jak správně postupovat i na co si dát pozor. více informací »


Barbora Matušková

Photocredit: Jan Planička

20

Dřevostavby do 2 milionů – menší bungalov na klíč

Pokud máte limit 2 miliony, nekupujte dřevostavbu za 1,99 milionu. Proč?.. Číst více →Dřevostavby jako bungalovy: Proč je to výhodné?

Proč je výhodné stavět dřevostavby jako bungalovy? Odpověď v příspěvku.. Číst více →Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu

Jak se žije v moderní dřevostavbě na jihu Čech? A co vedlo majitele k tomu, aby se rozhodli na „stará kolena“ stavět? To vše a mnohem více se dočtete v tomto článku... Číst více →Stavíte si dům na stáří? Pak jedině bezpečně, úsporně a bezbariérově!

Bydlení pro seniory: Víte, jak si na stáří postavit pohodlné, bezpečné a bezúdržbové sídlo, které navíc potěší levným provozem? Dáme vám pár rad k nezaplacení... Číst více →Moderní bungalov na stáří – 360° videoprohlídka domu

Navštivte s naší 360° kamerou zajímavý bungalov, který si nechal postavit starší manželský pár. Stavba byla velmi rychlá, a to i díky tomu, že přesně věděli, jak má stavba vypadat... Číst více →Dřevostavba z katalogu vytvořila útulný domov mladé rodině. Jak se v ní žije?

Jak probíhá stavba dřevostavby na klíč podle typového projektu? Navštívili jsme dům Beáty a Martina, kteří nám prozradili všechny detaily. Podívejte se na jejich dům zblízka... Číst více →Bungalov pro velkou rodinu – zvenku tradiční, uvnitř inteligentní

Navštívili jsme nově postavený prostorný bungalov 5+kk pro početnou rodinu ve středních Čechách. Jeho vzhled je tradiční, uvnitř však překvapí moderními technologiemi. Přečtěte si rozhovor s majiteli – Lucií a Markem... Číst více →Bungalovy do tří a půl milionů, které se v Česku staví nejčastěji

Bungalovy patří mezi nejoblíbenější typ staveb u nás. Které z nich se těší největší oblíbenosti a jsou nejčastěji vyhledávány?.. Číst více →Dřevostavba byla jejich osudem: Dům nám postavili za dva týdny, pochvalují si manželé

Od rozhodnutí stavět až po hotovou dřevostavbu všechno běželo jako po másle. Přečtěte si, jak se to Monice a Vladimírovi povedlo... Číst více →Šatna jako v hollywoodském filmu a bazén se slanou vodou: dokonalá dřevostavba Ivany a Petry

Ivana a Petra si postavily krásnou patrovou dřevostavbu u Příbrami. Přečtěte si zajímavý rozhovor a prohlédněte si bohatou fotogalerii... Číst více →