HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dokonalá víkendová chata v přírodě – splněný sen jedné rodiny

Lidé ve Slovinsku mají s Čechy mnoho společného. Ať už se bavíme o historii či jejich zálibě v zahrádkaření a chalupaření. Láska k chataření jim zůstala stejně jako Čechům dodnes. Jejich víkendová obydlí se od těch našich příliš neliší, pouze jejich okolí je většinou hornatější a zalesněnější.


Malá prázdninová chata stojí na kraji lesa - inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Miha Bratina (se souhlasem)

Malá chata ukrytá v srdci přírody

U pořádného lesa na prostorné louce se nachází i malá chatka, která je už na první pohled neobyčejná. V této moderní dřevěné chatě stojící mimo hlučnou civilizaci v srdci přírody tráví veškeré volné dny mladá rodina. Rodina v pracovní dny bydlí ve velkém městě v zahraničí a do klidného Slovinska si jezdí odpočinout. Z tohoto důvodu stojí jejich prázdninové obydlí blízko hranic s Itálií, v krásném podhůří Julských Alp. Inspirujte se exteriérem i interiérem chaty v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Miha Bratina (se souhlasem)

Přirozený vzhled na prvním místě

Lokalita předurčila vzhled stavby. To, že stojí na louce a je obklopená lesy, jasně určovalo materiál, ze kterého je celá postavená – dřevo. Díky dřevu dokáže lehce splynout s přírodním okolím. Majitelé si přáli, aby jejich obydlí působilo v daném okolí přirozeně a nijak nerušilo přírodní scenérii. Právě umístění stavby na pozemku hrálo klíčovou roli. Pozemek měl bohužel pouze velmi malou část určenou k zastavění, architektky tedy neměly příliš velký manévrovací prostor. „Protože jsme měly jen velmi malý prostor, na který se mohla malá chata umístit, soustředily jsme se na ideální polohu vzhledem k praktičnosti používání objektu a zachování výjimečného vzhledu přírodního okolí. Proto nám už od začátku bylo jasné, že objekt bude dřevěný a že bude splývat s kulisou lesa. Přála jsem si, aby stavba nijak nevyčnívala v prostoru, ale naopak do něj doslova zapadla“, vysvětluje jedna z architektek.

Prosklená stěna propojí interiér s okolní krajinou

Proto se také rozhodly v exteriéru použít tmavší materiály – kromě dřeva ještě černou krytinu. Díky velikým proskleným stěnám, které tvoří celou přední fasádu a umožňují krásné výhledy do okolí, se okolní krajina stává součástí interiéru. Hranice mezi vnitřkem a venkem je tímto způsobem ve všech obytných místnostech (s výjimkou koupelny, která přecejen vyžaduje určitou intimitu) rozostřená.

Inspirujte se pohodovým a klidným interiérem

Chatka má kolem 80 čtverečných metrů obytné plochy. Její rozvržení je jednoduché. V přízemí je obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, vedle je koupelna se saunou. V prvním patře jsou potom dvě ložnice, které se díky vnitřnímu balkonu otevírají do obývacího pokoje. Prostory se mezi sebou proplétají, jsou navzájem otevřené a jednoduše přecházejí jeden v druhý. Můžou tak být používány pro klidné trávení času v kruhu rodiny nebo pro setkávání se s přáteli. Atmosféra interiéru je otevřená a klidná i díky použití světlého dřeva na obložení stěn, stropů i podlah. Ze světlého dřeva v kombinaci s bílou barvou je vyroben i veškerý nábytek. Monotónnost světlé barvy rozbíjejí černé designové kousky.

Přirozeně upravený pozemek

Jelikož domek stojí v nádherném přírodním okolí, majitelé si přáli, aby i jejich parcela zůstala co nejvíce přirozená a přírodní. Okolo chatky je nasypán a utlakován přírodní kámen, terasa je z tvrdého dřeva. Dřevěná terasa před domkem přirozeně přechází do trávníku. Kvůli zachování částečného soukromí obyvatel byl kolem chatky vysazen malý lesík ze stromů, které rostou v blízkém lese. Ty časem vyrostou a skryjí tuto malou chatku před zraky kolemjdoucích i horkým letním sluncem. Prohlédněte si tuto dokonalou malou chatu v naší fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Photocredit: Miha Bratina (se souhlasem)

8

Video: Útulný domek postavený na způsob jurty

Teď něco pro milovníky lodí! Tenhle domek se vám bude líbit.Podívejte se na minimální bydlení v domku, který připomíná loď obrácenou dnem vzhůru.

Alpský domek se štítem jako splněný sen mladé rodiny

Mladá rakouská rodina si postavila ekologický nízkonákladový domek uprostřed alpských hor. Čistý a jednoduchý, ideální pro výchovu malých dětí.

Dřevěná chata do nepohody deštivého dne

Fantastická a nezvyklá – taková je dřevostavba stojící v jihoamerické chilské pustině. Tato sezónní chata je v mnohém inspirována evropskými lesními hájenkami. Nevěříte?

Malinká dřevostavba Etno Hut: nenáročnost na prvním místě

Sázka na jednoduchost a nenáročnost se v Litvě líbí. Dřevěná chatka Etno Hut zabere jen 14 metrů čtverečních a je důkazem toho, že ke štěstí stačí vlastně hrozně málo.

Chata na cestách, která nepotřebuje připojení k síti. Kolik stojí?

Hranice mezi komfortem civilizace a přírodou, fádním relaxem a dobrodružstvím. Tato cestovní chata vás právě k těmto limitům přiblíží.

Když je dům dokonale sehraný s okolní krajinou

Moderní dům do svého okolí dokonale zapadne, je organický, světlý a otevřený přírodě. A přesně takový je dům, o kterém je náš dnešní článek. Pojďte s námi na návštěvu.

Domek ve stylu 30. let vás na chvíli zbaví starostí

Útulný renovovaný domek z 30. let minulého století vás během chvilky přenese do jiného světa, ve kterém vládne jen klid a pohoda.

Když se chata stane druhým domovem

Útulná dřevěná chata s nádhernými výhledy na zasněžené horské štíty majestátních Alp se pro mladou rodinu stala druhým domovem. Navštivte ji dnes s námi.

Áčkový minidomek, který je natolik jednoduchý, že ho majitelé zvládli částečně postavit sami

Když si chcete postavit dům vlastníma rukama a nejste příliš zkušení, potřebujete hodně jednoduchou stavbu. Třeba ve tvaru písmene A.

Čím překvapí staré dřevostavby na pobřeží Černého moře?

Máte rádi písečné pláže, kouzelnou atmosféru historických měst, chutné jídlo, lahodné víno a samozřejmě – dřevostavby? Pak pro vás máme tajný tip.