HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mladý nadšenec stavěl chatu svépomocí několik let. Výsledek stojí za to

Dnes, když často hodně spěcháme a stresujeme se, asi každý člověk prchne rád na tiché místo, kde se na chvíli zastaví. Jenom si sedne, dívá se kolem, čte si, přemýšlí, užívá si... prostě jenom je. Přesně takové únikové místo si chtěl vybudovat i jeden mladý nadšenec. A rozhodl se to udělat hezky poctivě – vlastníma rukama.


Minichatka svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Slowhop (se souhlasem)

Vlastníma rukama staví dnes domy pouze nadšenci

Stavět domy a obzvláště rekreační objekty svépomocí nebylo dřív nic výjimečného. Lidé to dělali především z finančních důvodů a domy se leckdy stavěly i celá desetiletí. Dnes už se najde jen málokdo, kdo si troufne postavit dům vlastníma rukama. A i důvody bývají často jiné. Jsou to především nadšenci, kteří rádi něco budují, mají radost z věcí, které dokážou sami vytvořit a nevadí jim, že obydlí místo pár měsíců poroste třeba i pár let.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Slowhop (se souhlasem)

Pozemek uprostřed lesa zajistí nutný klid k odpočinku

Když se mladý polský architekt vrátil ze studií v New Yorku, toužil po místě, kde by mohl po hektickém pracovním týdnu úplně vypnout a užívat si jenom klid, ať už sám, nebo v něčí dobré společnosti. Koupil malý pozemek v lese asi hodinu jízdy autem z Varšavy, nedaleko města Mazovie, a pustil se do navrhování minichatky. Ačkoliv od začátku věděl, že se bude jednat o opravdu minimálně velikou chatku, kde budou pouze nezbytné věci, které člověk potřebuje k životu, rozhodnutí postavit chatu vlastníma rukama přišlo až s prvními návrhy. Jednoduchost stavby ho přesvědčila o tom, že to zvládne, i když zprvu netušil, že mu stavba zabere celé tři roky. Jeho cílem bylo utéct pracovnímu shonu, ponořit se do přírody a v klidu si dočíst knížky, na které neměl během týdne vůbec čas.

Exteriér splývá se zalesněným okolím

Výsledkem jeho tříleté práce je krásná dřevěná chatka o rozloze 35 m2. Celý exteriér včetně střechy je ze dřeva, stěny z borovicového a terasa a střecha ze smrkového. To jí umožňuje splynout s okolím. Pětimetrová okna od podlahy až ke stropu na přední straně chaty umožňují jejím obyvatelům výhled na lesy a písečné duny v dálce a poskytují interiéru dostatek přirozeného světla. Z důvodu ochrany skleněné fasády jsou na tuto stěnu nainstalovány velkoformátové dřevěné rolety. Jsou navrženy tak, aby zamykaly a chránily dům, když je prázdný, a poskytovaly soukromí v noci, když je obydlený. „Navzdory jejich velikosti jsou okna poměrně snadno použitelná,“ říká majitel.

Na policích naleznete doslova stovky knih

V celé chatě organické materiály jako dřevo odrážejí zalesněné prostředí venku. Útulná chatka je rozdělena do dvou podlaží, s 25 metry čtverečnými v prvním patře a ložnicí o velikosti 10 metrů čtverečných v horním patře. Prostor je využíván moudře – pod schody je zastrčena koupelna, stěny jsou lemovány knihovnami plnými knih a proti přední stěně stojí kuchyňská linka. Zatímco horní patro zabírá téměř celé velká manželská postel, do spodního se vešla kuchyňka, koupelna i prostorný obývací pokoj. Téměř každá zeď je vybavena policemi na knihy. „Miloval jsem jen tak zírat do této krajiny – ale jak dlouho to člověk může dělat?“ říká majitel. „Možná déle, pokud stojíte uvnitř u velkého okna, nebo sedíte v pohodlném křesle. Přesto, jak dlouho to dokážete vydržet? Tehdy přišel nápad naplnit chatu knihami. Tak se dá sedět a mít k tomu důvod – čtení knihy.“

Útulnost, pohodlí, příroda. To je vše, co potřebujete.

„Budova je poměrně malá, přesto má vše, co potřebujete. A nic víc,“ říká architekt. „Hodí se pohodlně pro dva lidi.“ V silných polských zimách chatku zútulňují litinová krbová kamna na dřevo, která dokážou pohodlně vyhřát celý malý prostor. Příjemný teplý interiér, klidná okolní příroda a knihy, kam se podíváš, přímo navozují atmosféru nicnedělání a odpočinku. A přesně k tomuhle účelu byla chatka postavena – absolutní klid v přetechnizovaném světě. Prohlédněte si tuto dokonalou oázu klidu stvořenou vlastníma rukama architekta v naší fotogalerii.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Photocredit: Slowhop (se souhlasem)

20

Mohlo by Vás zajímat: