HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vytápěním bez tepelného čerpadla ušetříte tisíce ročně

Porovnali jsme reálné náklady na tepelné čerpadlo za 30 let jeho provozu a srovnali je s elektrickým podlahovým vytápěním. Všeobecný názor, že tepelné čerpadlo sice něco stojí, ale za 5–7 let jste ve vatě, není totiž ve většině případů pravdivý. Do výpočtu návratnosti tepelného čerpadla se záměrně neuvádí velmi podstatné skutečnosti, které mají prokazatelný vliv na celý výpočet a výhledy o návratnosti otáčí negativním směrem. 


Vytápěním bez tepelného čerpadla ušetříte desetitisíce ročně
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jan Planička (se souhlasem)

Příklad: Nízkoenergetický bungalov o užitné ploše 100 m2

Jako ukázkový příklad byl zvolen standardní bungalov, který dnes často volí mladá rodina se dvěma dětmi. Dům splňuje většinu nároků na dispozici (4+kk) a má dostatek prostoru. Ve většině případů si lidé tento dům nekupují za hotovost, ale nějakou roli v tom hraje hypotéka. Právě ta je jedním, ale zdaleka ne jediným z aspektů, který se při výpočtu návratnosti pořízení tepelného čerpadla a teplovodního podlahového vytápění opomíjí.

Parametry domu jsou následující:

  • užitná plocha = 100 m2,
  • spotřeba energie na vytápění = 3,8 MWh/rok,
  • spotřeba energie na vztažnou plochu 118 m2 = 32,5 kWh/m2*rok.

Fotografie a plány domu si můžete prohlédnout v galerii.

Srovnání nákladů na vytápění: Tepelné čerpadlo vs. podlahové uhlíkové folie

Aby uváděný příklad byl více vypovídající, byla k tepelnému čerpadlu zvolena alternativní technologie podlahového vytápění – podlahové uhlíkové fólie (elektrické vytápění). V celém srovnání byly zohledněny všechny faktory týkající se pořízení jednotlivých technologií.

  • Pořízení celé technologie pro vytápění: U tepelného čerpadla je to samotné čerpadlo, „kotelna“ – technická místnost a veškeré prvky potřebné k instalaci teplovodního podlahového vytápění. Zde se počítá s cenou pořízení topného systému na klíč (nikoli pouze samotného čerpadla) – suma cca 470 tisíc Kč. Aktuální cenu samotného tepelného čerpadla si zkontrolujte zde.

U uhlíkových topných fólií je cena za pořízení topného systému na klíč – suma cca 130 tisíc Kč.

  • Náklady na technickou místnost: Do výpočtu dále vstupuje velmi opomíjený fakt, že pro technologie tepelného čerpadla uvnitř domu potřebujeme minimálně 2 m2 užitného prostoru. Tento prostor navíc musíte zaplatit nebo si ho „ubrat“ z ložnice, obýváku, skladovacích prostor atp. Zde se počítá s cenou cca 55 tisíc/m2 užitné plochy.
  • Servisní náklady: Pravidelné revize technologií a servis jejich částí – 90 tisíc za 30 let u tepelného čerpadla.
  • Obnovy technologií: je zde nějaká předpokládaná životnost.
  • Náklady na vytápění: Poslední položka se týká samotných nákladů na vytápění za rok. U příkladů srovnání bude počítáno se sazbou D57d.  

Pro lepší přehled si srovnání všech nákladů můžete prohlédnout v tabulce.

Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil

Vyhodnocení: Tepelné čerpadlo vs. podlahové uhlíkové folie

Celkové srovnání nákladů bylo provedeno ve dvou samostatných variantách:

  1. Pořízení domu, a tedy celé technologie za hotové peníze = není potřeba hypotéka.
  2. Pořízení domu, a tedy celé technologie na hypotéku, která je v současné době cca 6 %.

V případě varianty A také není vůbec zohledněno, že peníze uspořené pořízením levnější technologie můžete nějakým způsobem zhodnotit, například na spořicím účtu (aktuálně cca 5 % ročně). Při rozdílu 450 tisíc a při nesloženém úročení (úrok se nepřičítá k původní částce, která se neúročí další rok s připsaným úrokem) to dělá 22 500 Kč/rok.

V případě variant A i B se počítá s tím, že servisní náklady a obnova technologií se už hradí za hotové = neplatíte za ně už nikomu žádný úrok. Horizont je nastavený na 30 let, což bývá běžná doba splácení hypotéky u pořízení tohoto typu rodinného domu.

Výsledky prvního srovnání jsou počítány s cenou elektřiny 4 Kč/kWh.

Jak moc se tyto hodnoty srovnání nákladů změní při změně ceny za kWh, si můžete prohlédnout v následujících tabulkách. V nich byly provedeny simulace s rostoucí cenou za kWh, a to až do 8 Kč/kWh.

Závěr: Srovnání nákladů na tepelné čerpadlo s náklady na elektrické podlahové vytápění

Z výpočtu je zřejmé, že i přes faktor tepelného čerpadla 3,0 se jeho pořízení nevyplatí ani v případě pořízení za hotovost (kdy se, jak bylo zmíněno, nepracuje s ušetřenými penězi) a ve variantě B, kdy do procesu vstupuje hypotéka, se celá technologie nevyplácí ještě výrazněji.

Srovnání nákladů na tepelné čerpadlo při změně velikosti domu si můžete prohlédnout v tabulkách.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Bungalov na klíč (63 m2) za dostupnou cenu je navržený přesně pro seniory

Simulovali jsme nízkoenergetické domy se stejnou spotřebou energie na vytápění a se stejnými technologiemi až do velikosti 250 m2 užitné plochy, a ani v této velikosti domu nenastal přelom, při kterém by se pořízení otopného systému s tepelným čerpadlem vyplatilo. Je tedy na pováženou, zda technologie, která má navíc velmi negativní zvukový, ale také vizuální efekt, dává smysl, když její návratnost při zahrnutí všech vlivů není reálná.

Photocredit: Jan Planička (se souhlasem)

128

Tepelné čerpadlo do staršího domu i novostavby

Je tepelné čerpadlo v domě technický doping nebo dobrá investice?.. Číst více →Který způsob vytápění dřevostavby je nejlevnější? (porovnání celkových nákladů)

Který druh vytápění patrové dřevostavby je nejlevnější – tepelné čerpadlo, podlahové vytápění nebo plynový kotel? Počítejte s námi... Číst více →Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil

Přechod na tepelné čerpadlo může přinést více škody než užitku. Na co si dát pozor a jak se dá situace řešit?.. Číst více →Mám tepelné čerpadlo – jak můžu snížit náklady na vytápění?

Náklady na provoz tepelného čerpadla lze snížit o desítky procent. Odborníci popsali, jak toho dosáhnout a co je potřeba udělat... Číst více →Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?

Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti... Číst více →Tepelné čerpadlo vyměnili za sálavé vytápění. Ušetřili desítky tisíc již 4 roky v řadě

Pan Jiří dal přednost instalaci uhlíkových folií před tepelným čerpadlem. Kolik protopil za 4 zimy v bungalovu o rozměrech 220 m2?.. Číst více →K 2 tepelným čerpadlům si pořídili ještě fotovoltaiku. Prozradili, jak je to doopravdy se slibovanou úsporou

Pan Tomáš si na svůj 30 let starý dům pořídil 2 tepelná čerpadla a fotovoltaiku. V rozhovoru prozradil, kolik skutečně ušetří... Číst více →Tepelné čerpadlo země-voda po 8 letech jeho provozu

Proč se manželé Ondřej a Marie rozhodli pro tepelné čerpadlo a kolik zaplatí za vytápění? Přečtěte si rozhovor s majiteli. Jaké jsou jejich zkušenosti a co by dnes na domě změnili?.. Číst více →Zákaz tepelných čerpadel: EU chystá hlasování, které rozhodne o jejich budoucnosti

Evropská unie chystá hlasování o zákazu jednoho komponentu, bez kterého prakticky není možný provoz tepelných čerpadel... Číst více →Tepelné čerpadlo není jediným řešením. Platný energetický štítek lze získat i s levnější a úspornější technologií

Je tepelné čerpadlo jediná varianta, aby vám zkolaudovali novostavbu? Ani náhodou. Existuje možnost, jak se bez něj obejít a ještě ušetřit... Číst více →