HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stále více lidí v ČR se pokouší bydlet v jurtě. Romantická představa ale mnohdy naráží na realitu

Bydlení v jurtě se může zdát v našich podmínkách jako šílenost. Nemusí tomu ale tak být. Vezmeme-li v potaz, že v tomto druhu obydlí často přebývají lidé v mnohem méně pohostinných krajinách než je Česká republika. Lidé se často k tomuto experimentu odhodlají jednoduše ve snaze zkusit něco nového, žít více ve spojení z přírodou a nebo v krajních případech z ryze ekonomických důvodů. Ať je to tak či tak, tento způsob bydlení v sobě nese také značná úskalí, která je nutné si nejprve uvědomit.


Jurta
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: mlcastle (Flickr CC 2.0)

Pravda o jurtě, kterou vám nechtěli říct

Na počátku každého rozhodování, ať už mezi jurtou, nebo klasickým zděným či dřevěným domem, bych vám rád pomohl vybrat, jaký druh stavby bude pro vás ten vhodný. Proto se také může stát, že vás odradím informacemi typu: Chcete jurtu na celoroční pobyt, zateplenou? Víte, že vám bude plachta plesnivět a rychle degradovat, voda bude stékat po stěnách, a dveřích, budete muset každé 4–8 let měnit střešní plachtu, pravidelně 2–4× do roka impregnovat?

Víte, že tam lze dát jen 1–2 cm izolace, aby jurta stíhala vysychat (více už působí problémy), tato izolace (filc) je velmi drahá a je to velmi málo izolace, stále to bude jen trochu zateplený stan, v létě horko a v zimě… teplo podle množství spáleného dřeva.

Pokud chcete jurtu hlavně na akce (na zimu se uskladní) a využijete rychlé „stěhovatelnosti“ například na časté kočování (třeba pojízdná polootevřená čajovna apod.), pak má mongolská jurta své opodstatnění. Na víkend nebo akci ji případně i rychle vytopíte a jak přestanete topit, rychle vychladne.

Bydlet v malém domě, myslet ve velkém

V létě se přehřívá, a tedy je třeba mít stále otevřené dveře a kopuly, aby teplo odvětrávalo. U nás v osadě, kde máme více pokusných staveb, například bývá plátěná jurta přes léto stále prázdná. Ale máme i spokojené celoroční obyvatele plátěné jurty, kterým obyčejná mongolská jurta velice vyhovuje. Jen je dobré toto vše vědět pro lepší rozhodování.

Za kolik se dá pořídit jurta k bydlení? Porovnejte si aktuální ceny např. zde.

Mongolsko není Česko – jak to ovlivňuje životnost jurty?

Dejte si pozor na reklamní lákadla typu: Stejná jurta v Mongolsku vydrží i celé generace. Postavte jurtu pod stromy a nebude se přehřívat, nebo ji v létě budete větrat přeci dveřmi a kopulí (pozor, ale i tak tam bude tepleji než venku). Když budete jurtu pravidelně 2× ročně impregnovat, tak vám vydrží velmi dlouho!

Máme klienty, kteří mají naší jurtu už 10–12 let. Ano, když budete jurtu na zimu skladovat v suchu, a poctivě se o ni starat, tak vám může vydržet i takto dlouho. U výčtu výhod mongolských jurt je třeba myslet na jednu věc – v Mongolsku dokonce ani auta nerezaví, a to proto, že tam je větrno a sucho. Mongolové jurtě navíc bydlí a neustále topí! U nás máme vlhko celoročně, což dělá s plátnem divy.

Když se budete o jurtu dobře starat (což stejně moc lidí nedělá), tak vám může při celoročním provozu vydržet střecha 3–8 let, spíše se držte hodnoty kolem 4–6 let u látky 440gr/m2. Samozřejmě, že konstrukce vám vydrží mnohem déle a plátno na stěnách též, jen budete nuceni každých 5–6 let měnit střešní plachtu, která není zrovna levná a ještě navíc řešit, co s odpadem?

TPO folie – Ekologická a trvanlivá varianta střešního plátna jurty

Nastává tedy otázka, zda použití plastové folie na střechu není ve skutečnosti ekologičtější řešení než bavlněná plachta? Jenže toto řešení také není jednoduché. Pro naši první slaměnou jurtu jsme vybrali ekologičtější náhradu za PVC, a to TPO folii, která nemá změkčovadla, je tedy tvrdá, hůře se s ní pracuje, hůře se svařuje, a proto se používá jen velmi zřídka.

Má však své výhody – je velmi odolná v tahu, obsahuje polyesterovou mřížku a lze ji tedy použít i na napínané střechy i na zátěž sněhu. Navíc po ní sníh od určitého sklonu sjíždí, a proto ji lze použít i do horských oblastí.

Životnost TPO folie na slunci (proti UV záření) je až 35 let. Poté lze recyklovat na pozemku na menší kusy pod písek, střechu na dřevník, nebo ji předáte recyklační firmě s plasty. Tímto „hackem“ určitě vyprodukujeme za 35 let méně odpadu, než při použití bavlněné střešní plachty, které se dokonce často (kvůli větší odolnosti proti plísním – které v našich vylepšených jurtách nejsou) kombinují ještě s umělým vláknem „PES“. Stejnou střešní krytinu z TPO folie používáme i pro kruhové nízkoenergetické domy.

Tato střešní krytina vám zaručí, že vám po pár letech nezačne pršet na hlavu nebo na vybavení jurty. Jelikož je tato plachta neprodyšná, je třeba vytvořit pod ní provětrávanou mezeru, podobně jako je to u běžných domů.

Aktuální ceny TPO fólií zjistíte zde.

Je tedy třeba vytvořit dvě konstrukce, dvě jurty v sobě, čímž se stavba o něco prodraží, ale zase na druhou stranu získáváme hned několik výhod, a to nemalých. Můžeme použít daleko více tepelné izolace, čímž získáváme z jurty vetší komfort při užívání, jako u domu a dokonce je možné se při troše snahy dostat až na komfort nízkoenergetického domu. Jinými slovy: Protopíme za zimu malou hromádku dřeva a tepelný komfort jsme schopni udržet na běžném evropském standardu kolem 21 °C.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Bungalov na klíč (63 m2) za dostupnou cenu je navržený přesně pro seniory

Cena postavení dvojité jurty vzroste zhruba o 30 % oproti klasické jurtě, ale užitná hodnota stavby vzroste na několikanásobek. Stále se jedná o mobilní stavbu, stále vypadá jako jurta, jen má střechu s přesahem, aby nepršelo na stěny. To znamená, že voda nestéká po stěnách, oknech a dveřích jako u běžné jurty, což radikálně zvyšuje jejich životnost a netvoří se žádné plísně! Navíc přesah střechy v létě stíní proti silnému sluníčku a stavba se nemusí přehřívat.

TIP: Pokud řešíte hlavně cenu, je možné postavit obyčejnou plátěnou Mongolskou jurtu tak, aby ji bylo možné po čase přestavět na vylepšenou, slaměnou jurtu.

Tzv. „lepší jurta“ – slaměná jurta nebo kruhový nízkoenergetický dům ze slámy

Těmto jurtám, tak jak jsem je popsal výše, říkáme obecně „slaměné jurty“, abychom je názvem oddělili od jurt plátěných, přestože sláma nemusí být v jejich konstrukci vůbec použita. Na izolaci podlahy, střechy a i stěn používáme hlavně izolace z ovčí vlny, lnu nebo konopí.

Konopná izolace: Více přírody za více peněz

Stěny mohou být stále z plátna, zvlášť je-li třeba zachovat dobrou stěhovatelnost jurty, podobně jako u mongolského stanu. Množství tepelné izolace muže být 10–30 cm. Slaměná jurta zevnitř vypadá stále jako mongolská plátěná jurta a zvenčí též, jen s bílou střechou s přesahem.

Slámu na stěhovatelné jurty doporučujeme a používáme jen v případech, kde se počítá, že se alespoň do dvou let budete nahazovat omítkou. Slámu je třeba omítnout, aby se vyřešily komplikace s hlodavci, hmyzem, průvzdušností, hořlavostí apod. To už je pak kruhový slaměno-hliněný dům na trvalé bydlení s výbornou zvukovou izolací, porovnatelnou se 150cm tlustou betonovou zdí, tedy vhodné na meditační centra, nahrávací studia nebo jako zvuková bariéra u silnic a dálnic, ale s horší stěhovatelností.

Tedy pokud také přemýšlíte nad jurtou nebo kruhovou stavbou, to jsou hlavní typy:

  1. Mongolská plátěná jurta – stan (může být i celoroční zateplená, kde jsou dvě plátna a mezi nimi vlněný filc).
  2. Slaměná jurta – je to stále plátěná jurta, kterou ale lze daleko lépe  zateplit, protože má dvě konstrukce a tedy i provětrávanou mezeru. Je stále mobilní podobně jako mongolská jurta, má ale mnohem větší komfort a o hodně delší životnost.
  3. Kruhový nízkoenergetický dům – může být jen dřevostavba (palubky, roubenka) nebo slaměno-hliněný dům jako pevná zděná stavba, který je již velmi špatně hořlavý, ale také špatně stěhovatelný.
  4. Dům ze slaměných panelů a opláštěný deskami (jako sádrokarton), kterou je zase možné po čase i přestěhovat.

Hausbót: dřevostavba, na které si ujedete

Cena jurty – kolik stojí život v plátěné a kolik ve slaměné jurtě?

Pro příklad porovnání uvádíme v tabulce bydlení u 8metrové velikosti stavby, tedy asi 50 m2, bez vybavení. Nezapomeňte však, že po započítání dveří, oken, kamen, případně i koupelny a kuchyně se cena jurty nemusí lišit od ceny domu. Hlavní rozdíl je ve stěhovatelnosti stavby, jejím komfortu a životnosti. Menší jurty se pak dají pořídit i v cenovém rozmezí cca 100–200 tisíc korun.

Pro srovnání: Nejoblíbenější české mini domky – ceny, půdorysy

Líbil se vám článek? Sdílejte ho také se svými přáteli. 

Photocredit: mlcastle (Flickr CC 2.0)

59

Sruby a jejich budoucnost

Mají v dnešní době sruby krušné časy? Nebo jsou natolik fascinující, že si jejich fandové vždycky najdou cestu, jak svůj vysněný srub postavit?.. Číst více →Historie dřevostaveb: odjakživa reagují na trendy své doby

Historie a vývoj staveb ze dřeva. Jak se měnily v posledních stovkách let?.. Číst více →Udržitelná dřevostavba, co to vlastně znamená?

Ekologická, šetrná, zelená. Co to ale znamaná? Napovíme v tomto článku... Číst více →Ekonomické stavby: Rodinné domy, které se vám zaplatí

Jak docílit, aby vaše stavba byla ekonomicky výhodná? Za jaký materiál se vyplatí na stavbě si připlatit a co je z ekonomického pohledu zbytečné? Dozvíte se užitečné tipy, které vám pomohou při stavbě domu... Číst více →Ekologické stavby jako utopie nebo budoucnost?

Zajímají vás ekologické stavby a domy? Podle čeho se měří míra ekologie.. Číst více →Jen tak si vylézt na strom a důvody, proč to udělat dnes a zítra zase

Lezli jste jako děti po stromech? Určitě! V článku najdete důvody, proč to udělat znovu... Číst více →Video: Útulný domek postavený na způsob jurty

Teď něco pro milovníky lodí! Tenhle domek se vám bude líbit.Podívejte se na minimální bydlení v domku, který připomíná loď obrácenou dnem vzhůru... Číst více →Video: Jak postavit Tee pee?

Stavba tee pee je otázkou cviku. Naučte se, jak postavit tee pee a vychutnejte si ráno výhled do ničím nerušené přírody... Číst více →Plně otočný dům následuje slunce po celý den

Před několika lety vznikl v severní Itálii originální a technologicky pokrokový rodinný dům. Čtěte více o tom, jak funguje tento rotující nulový dům... Číst více →Co Čech, to chalupář. Platí ještě toto tvrzení?

Češi jsou vášniví chataři a chalupáři. Kde se v nás láska k chalupaření bere a jsme v tom opravdu výjimeční? Jak jsou na tom ostatní národy?.. Číst více →