HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zakáže v dohledné době EU kotle a kamna na dřevo?

Zákaz využívání dřeva jako suroviny pro topení se přebírá v mediích stále častěji. Informace jsou často formulovány tak, že již velmi brzy, či v dohledné době, bude nemožno zatopit s v krbu nebo v kamnech. Dřevo přitom využívá k topení velké množství českých domácností a neradi by na tom něco měnili. Odkud přesně různé nepřesné informace přichází a proč, je otázka. Obvykle radí lidem, aby si místo kotle či kamen na dřevo pořídili tepelné čerpadlo. Co tedy reálně očekávat, pokud doma nebo na chatě topíte dřevem?VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Michal B. (se souhlasem majitele stavby)

Vědci z Řecka a Velké Británie potvrzují extrémní množství emisí a jemného prachu

Tímto způsobem byly interpretovány závěry dvou publikací, které zahýbaly éterem v posledních měsících. Některé titulky internetových médií s odkazem na provedená měření hlásaly, že zákaz je téměř na spadnutí. Měření dokládala, že spalováním palivového dřeva vznikají extrémní emisní hodnoty a vysoké koncentrace jemného prachu.

Zde je nutné se malinko pozastavit. Známá zásada praví, že korelace není kauzalita. Každý tým výzkumníků dospěl k trochu jiným závěrům a zaměřil se na trochu jinou problematiku. Přesný rozbor jednotlivých studií zde nebudeme dopodrobna popisovat. Nicméně pro lepší představu zde shrneme alespoň to hlavní.

Britové doplácí na kouřící kamna. Hrozí jim i zákaz topení dřevem!

Tým britských vědců měřil hodnoty emisí u otevřených krbů a starých kamen, které se na území Anglie stále ve velkém používají. Angličané jsou prostě doboví a k moderním zařízením se moc nehlásí. Otevřená ohniště krbů dosahují takřka minimální účinnosti spalování a jejich topeniště není uzpůsobeno tomu, aby docházelo k „vypalování“ emisí. Jednoduše řečeno, měřeny byly diametrálně odlišné typy krbů a kamen, než nabízí současný trh.

Aktuální cenové srovnání krbů a kamen naleznete např. zde.

Studie z Řecka se zase spíše zaměřila na koncentraci částic jemného prachu PM. Její obsah se však více zaměřoval na vznik požárů z těchto částic, protože ty jsou zde velmi časté.

Fotogalerie:

i Foto: Michal B. (se souhlasem majitele stavby), ADMD

Dřevo produkuje více CO2 než uhlí 

Možná vám to připadá úsměvné, ale jedná se o argument bojovníků proti spalování biomasy. Ti své tvrzení staví na tom, že dřevo během svého růstu absorbuje CO2, které ukládá do dřevní hmoty, ale spálením dřeva se stejné množství uvolní do vzduchu. V případě, že bychom opravdu spálili kompletně celý strom, je toto tvrzení pravdivé. Z celkového objemu vytěžené dřevní hmoty ale tvoří více než 30 % dřeva na jednom hektaru lesa kořeny, větve a pařezy, které v lese zůstávají.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

V některých materiálech byly nalezeny zdraví škodlivé látky. Prodejci vám to samozřejmě neřeknou

Zhruba 60 % dřevní hmoty je vytěženo pro průmyslové využití. Palivové dřevo jako takové, tvoří z tohoto objemu pouhých 15 % a vzniká jako zbytkový produkt. Přesněji řečeno, je to tak trochu odpad, který se nehodí pro další průmyslové zpracování. Na každý hektar se počítá s průměrným ročním přírůstkem dřevní hmoty přibližně 7 m3. V Česku proces těžby dřeva podléhá přísným normám a regulím, tak aby, laicky řečeno, nebyly lesy vytěženy.

Emise ze spalování dřeva prý zamořují Česko. Máme se obávat?

Přestože nové kotle a krbová kamna musí splňovat přísné emisní limity, mnoho domácností stále využívá starší zařízení. Je proto nasnadě otázka, jaký vliv má tento provoz na kvalitu ovzduší v topné sezóně. Dle údajů Českého hydrometeorologického ústavu je v Česku podíl na emisích prachových částic PM2,5 přibližně 70 %. Emisní limity Evropské unie se nám daří plnit na 99,9 % území.

Větší vliv než topení dřevem mají na tyto hodnoty spíše staré kotle spalující uhlí. Pro představu, odhořívací kotel na uhlí dokáže za jednu topnou sezónu vyprodukovat cca 25 kg prachových částic PM2,5. Běžná kamna na palivové dřevo vyprodukují přibližně 10 kg a zplyňovací kotel na palivové dřevo cca 2 kg. Topení dřevem tak násobně méně zatěžuje okolí prachovými částicemi. Do budoucna by se tyto hodnoty měly ještě zlepšit se zákazem kotlů na uhlí. 

Zkratka PM (překlad: particular matter – částicová hmota), nazývána jako suspendovaná částice, představuje směs různorodých částic pevného a kapalného skupenství suspendovaných v ovzduší. V běžné řeči se pro ně využívá termín prachové částice. Číselná hodnota u označení PM definuje prahovou hodnotu jejich maximálního aerodynamického průměru, tj. PM2,5 = 2,5 µm aerodynamický průměr atd.

Evropská unie a zákaz spalování biomasy

Eskalace informací, že se EU chystá omezit, ne-li zakázat, spalování palivového dřeva, spadá zcela jednoznačně do kategorie fakenews. Dlouhodobá politika Evropské unie podporuje energetické využívání biomasy (do které spadá i palivové dřevo). Nárůst využívání biomasy v posledních 20 letech je znatelný i v průmyslovém odvětví, například využití spalování rostlinné biomasy v elektrárnách nebo dřevní štěpky s teplárnách. Tyto zdroje teď efektivně nahrazují uhlí, od kterého se kvůli ekologičnosti pomalu upouští. Není proto pravděpodobné, že by v nejbližších letech došlo k otočení tohoto statusu o 180 °, a tedy k absolutnímu zákazu spalování biomasy včetně dřeva.

Photocredit: Michal B. (se souhlasem majitele stavby)

45

Krbová kamna, jak vybrat ta správná
Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit

Krbová kamna, nebo krbové vložky? Topíme dřevem
Přemýšlíte o tom, zda si budete topit nebo přitápět dřevem?

Kotel na dřevo: Kolik stojí a kdy se vyplatí?
Zvažujete do vašeho domu kotel na dřevo nebo uhlí? Kdy se kotle na dřevo vyplatí a jaké jsou aktuální ceny na trhu, zjistíte zde.

Automatické kotle se zásobníkem: Vyplatí se?
Automatické kotle se zásobníkem vytápí interiér efektivně a bez nutnosti časté obsluhy. Kotel si ze zásobníku sám přikládají topivo, zejména pelety, uhlí nebo štěpku.

Dotace na nový kotel? Stát vám dá až 127 500 Kč
Plánujete výměnu kotle? Od státu můžete získat dotaci až 127 500 Kč. Jaké jsou podmínky? A jak o kotlíkovou dotaci zažádat? Poradíme vám.

Vyplatí se kotel na pelety? Prohlédněte si 3 typy kotlů, které vás nezklamou
Zapomeňte na vysoké náklady za palivo. Čtěte, jak kotel na pelety vybrat, a zjistěte, zda je toto moderní topení právě pro vás.

Britové doplácí na kouřící kamna. Hrozí jim i zákaz topení dřevem!
Britové fandí topení dřevem, ale zdá se, že trochu pozapomněli, jak se to správně dělá. A co vy, topíte také mokrým dřevem?

Jak správně topit v krbových kamnech a krbech
Topení v krbu či kamnech není jen způsob, jakým doma vykouzlit romantickou atmosféru, ale i příjemné teplo. Víte ale, jak správně topit?

Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem
Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie.

Zákaz kotlů a kamen na dřevo EU nechystá
Informace ohledně zákazu topení dřevem není pravdivá. Na základě původního článku jsme zpracovali shrnutí všech zavádějících informací.