HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Bungalov pro rodinu nabízí soukromí i krásné výhledy – díky atypickému tvaru

Bungalovy neboli přízemní rodinné domy jsou v některých zemích oblíbené už dlouhá desetiletí. U nás získávají na popularitě v posledních letech. Většina z nás si představí klasický obdélníkový či čtvercový bungalov, který může působit trochu nudně. Pokud máte ale dostatečně velký pozemek a odvahu postavit něco neobvyklého, inspirujte se v dnešním článku, ve kterém vám představíme jeden velmi neobvyklý přízemní dům.


Přízemní vila byla postavena ve tvaru písmene L
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kasper Dudzik (se souhlasem)

Vesnický život na pobřeží

Dům stojí v pobřežním městečku Beddingestrand ležícím na jižním pobřeží Švédska. Této oblasti dominuje moře, písek a les. V zimě jsou tu drsné mrazy a velmi silné větry, zatímco léta jsou horká a dusná. Okolní lesy jsou zaplněny řadou chat a chalup, z nichž některé slouží k celoročnímu bydlení a do některých přijíždějí majitelé z města pouze na pár týdnů v roce. Přesto se tu obyvatelé znají jako na vesnici, zdraví se navzájem a děti běhají po pozemcích, které jsou jen zřídkakdy oploceny. Prohlédněte si dům hezky zblízka v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kasper Dudzik (se souhlasem)

Vyvýšená poloha umožňuje krásné výhledy

Dům se nachází na vyvýšeném pobřeží, odkud je výhled na moře a okolní přírodu. Dokonalé výhledy jsou především v zimě, kdy stromy kolem shodí listí a je vidět na všechny strany. Zároveň ale okolní les brání tomu, aby byl dům na očích všem kolemjdoucím. Majitelé si přáli zůstat co nejvíce v kontaktu s přírodou, ale protože stavba nestojí o samotě, chtěli si zároveň i zachovat dostatek soukromí. Jelikož stavba stojí v oblasti se silnými zimními větry, museli architekti vyřešit i tento problém.

Dvě křídla v úhlu, který řeší všechny požadavky

Aby obydlí splňovalo všechny požadavky majitelů, navrhli architekti dvoukřídlý přízemní domek. Obdélníková křídla jsou spojena v mírně otevřeném úhlu. Díky tomu je vnitřní část chráněna před nápory silného větru i přímými pohledy obyvatel sousedních domů. Tato část je téměř celá prosklená, vytváří tedy výhledy do okolí. Okna sahají od stropu až k podlaze a některá z nich jsou posuvná, dají se tedy celá otevřít a především v létě tak propojit vnitřní prostor s venkovní terasou a zahradou. Okna jsou vsazena do hliníkového rámu, který má protikorozní úpravu na ochranu proti slanému mořskému vzduchu.

Nejdůležitější je ochrana proti slanému mořskému větru

Celý dům je obložen deskami z modřínového dřeva v horizontálním směru. Terasa podél celého obvodu prosklené části domu je chráněna přesahem střechy. Střecha má ladící antracitovou barvu a je vyrobena z profilovaných zinkových plechů, pod které jsou položeny izolační desky tak, aby mezi nimi nebyla opravdu ani skulinka, kterou by mohla proniknout slaná voda a zapříčinit zrezivění. Okapy jsou téměř neviditelné díky zužujícím se krokvím. Dřevěný rám konstrukce je podepřen skrytými ocelovými nosníky, které překlenují velké prosklené otvory. Základová betonová deska je obložena natřenou stěnou z expandovaného hliněného kameniva. Veškeré plochy jsou ošetřeny ochranným nátěrem, aby dokázaly co nejdéle odolávat vlhkým slaným větrům.

Praktické rozdělení interiéru

Domek má klasické uspořádání půdorysu typické pro přízemní domky. V levé části je otevřený prostor s jídelnou, kuchyní a obývacím pokojem. V pravé jsou potom soukromé prostory – tři ložnice, pracovna, dvě koupelny a technická místnost. Ty spojuje dlouhá prosklená chodba. Do domu se vstupuje ve spojení obou křídel, vstupní hala rozděluje společenskou a soukromou část interiéru. Z obou částí se dá prosklenými dveřmi vyjít přímo na terasu, kde jsou k dispozici dvě posezení, jedno spíše odpočinkové, druhé slouží na letní obědy a večeře na čerstvém vzduchu. Celý dům si můžete prohlédnout v krásné fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
15.01.2022

Photocredit: Kasper Dudzik (se souhlasem)

7

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE