HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Chatu pro trvalé bydlení si postavili kousek za městem. Žijí v přírodě a platí méně

Bydlet na dojezd do města, v přírodě a s nižšími náklady, se stává v dnešní době trendem a řešením, jak se vypořádat s vysokými cenami bydlení. Představujeme Vám moderní chatu, která se stala plnohodnotným domem se zachováním přidané hodnoty bydlení v přírodě.


Roubenka z lepených hranolů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Lucie Svobodová (se souhlasem)

Proč jste se rozhodli přestěhovat a co vás přivedlo na myšlenku postavit novostavbu?

Moje rodina vlastnila tento pozemek s původní chatou už od roku 1963. V podstatě jsem tu vyrostla a manžel také, jen o pět chat vedle. Známe to tu od dětství. Hledali jsme pak únik od života ve městě, a tak jsme se rozhodli původní chatu zrekonstruovat pro účely trvalého bydlení. Je to ideální lokalita. Do centra města je to jen pár kilometrů a přitom jsme v zeleni. Nacházíme se dokonce ve významné chráněné lokalitě.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Lucie Svobodová (se souhlasem), Lucie S.

Proč jste se rozhodli zrovna pro dřevostavbu?

Milujeme dřevo a přírodu. A do této lokality se dřevostavba z masivu krásně hodí.

Z jakého důvodu jste zvolili lepený masiv?

Snažili jsme se zachovat místní kolorit staveb, chatová oblast je plná dřevostaveb. Klasickou roubenku jsme nechtěli, ta se nám sem nehodila. Ale dřevo jsme chtěli zanechat v konstrukci i pohledově, tak nám byl doporučen právě lepený masiv. Má i skvělé tepelně-izolační vlastnosti, přitom nebylo potřeba přidávat žádnou dodatečnou izolaci. Dřevo je ošetřené nátěrem proti škůdcům a UV záření.

Kdo vám vyřizoval stavební povolení?

Stavební povolení nám „vyběhal“ náš projektant. Jsme na chráněném území a na novou výstavbu je tu uzávěra, povolují se jen rekonstrukce.

Nastaly nějaké problémy, které bylo potřeba řešit?

Naštěstí ne, pouze takové ty běžné komplikace.

Stavěli jste na klíč, dodavatelsky nebo svépomocí?

Firma nám postavila hrubou stavbu a pak už jsme si vše řešili dodavatelsky - sjednávali jsme si sami firmy a řemeslníky.

Jak dlouho probíhala výstavby?

Celý proces (od počátečních příprav až po finální nastěhování) trval asi 15 měsíců. Provedení hrubé stavby trvalo měsíc a půl a samotná stavba stála během půl roku. Teď už tu bydlíme dva roky.

Jak vypadá dispozice vašeho domu?

Náš dům má 79 m2 i s terasou. V přízemí se nachází obývací pokoj s kuchyní, ložnice, pracovna, WC a koupelna. V prvním patře jsou tři ložnice. (Na další fotky z interiéru se můžete podívat ve fotogalerii.)

Vychází váš návrh z typové varianty, nebo jste tvořili individuální projekt?

Dům je podle našeho vlastního návrhu, vymýšleli jsme ho sami s manželem. Projektantovi jsme předložili naši vizi a on tomu dal potřebnou formu. Všechny naše představy nešlo zrealizovat, ale povedlo se toho hodně. Vše jsme tu dělali na míru, standardizované tu není snad nic kromě WC.

Jak máte vyřešený systém vytápění?

V přízemí máme kamna na dřevo a elektrické podlahové topení. V prvním patře je elektrický přímotop na dotápění, většinou jej ale nevyužíváme.

Kolik zaplatíte za provoz domu?

Vodu máme vlastní ze studny, za tu neplatíme. Máme i vlastní domácí čistírnu odpadních vod. Za elektřinu jsme vloni zaplatili celkově 34 800 Kč a dřevo nás na celou topnou sezónu stálo 2 500 Kč.

Co vám na životě v dřevostavbě vyhovuje nejvíce?

Asi nejvíce oceňuji bydlení v souznění s přírodou, skvělou tepelnou izolaci a jednoduchost celé stavby.

Kdybyste byli opět na začátku, rozhodli byste se stejně?

Rozhodně ano.

Je něco, co byste ve svém domě udělali jinak?

Jediné, co náš dům nemá, je záložní zdroj energie. Jsme teď závislí na elektřině ze sítě, na kterou máme napojené i čerpadlo na vodu a vše ostatní. Do budoucna hledáme cestu k soběstačnosti. Máme svoji studnu (vrt hluboký 29 metrů), čističku, topíme částečně dřevem, ale na elektřině jsme pořád závislí. Řešíme tedy nějaký nezávislý systém, například fotovoltaiku.

Doporučili byste dřevostavbu svým známým?

Ano, dřevostavbu z masivu bych určitě doporučila, protože je pro mne návratem k tradicím a přirozenému způsobu života.

Co byste poradili těm, kteří teprve zvažují bydlení v dřevostavbě?

V přírodních domech se bydlí zkrátka lépe. Je v nich přirozenější klima i teplo. A život v přírodě je prostě nádhera. Je to takový návrat ke kořenům. Doporučila bych to všem.

Mockrát děkujeme paní Lucii za rozhovor a přejem jí i její rodině klidné bydlení v přírodě.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petra Pacáková

Vydáno dne:
14.01.2022

Photocredit: Lucie Svobodová (se souhlasem)

34

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE