HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Odvážná žena bez předchozích zkušeností si sama postavila tiny house k bydlení

Odvážná a kreativní žena jménem Bernie se velkých výzev rozhodně nebojí. Snila o domě, který by si mohla postavit sama, neměla ovšem žádné zkušenosti. Dnes však šťastně bydlí v tiny housu a my vás zveme na jeho prohlídku. Jak to všechno sama dokázala, kolik ji to stálo a co by ráda vzkázala dalším lidem?


tiny house svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Living Big in a Tiny House (se souhlasem)

Chtěla dům, který by si mohla postavit sama

Bernie velice dlouho cestovala kolem světa. Po čtyřech letech takového životního stylu si uvědomila, že by ráda měla nějaké místo, které by mohla nazývat svým domovem. Jelikož měla minimální majetek (auto a dva boxy plné hrnců a knih), rozhodla se pro tiny house byť, nevěděla nic o jeho konstrukci. Před dvěma lety se do projektu vlastního tiny housu na kolečkách ovšem pustila a vy se na hotový výsledek můžete podívat v naší fotogalerii. Jak dokázala zrealizovat stavbu svépomocí a čím vším si prošla?

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Living Big in a Tiny House (se souhlasem), Tiny house La Belle Idée

Jak postavit tiny house bez zkušeností?

Jelikož je Bernie kreativní ženou, která se nebojí pouštět do nových věcí naplno, zamýšlela svůj tiny house postavit společně s novými přáteli v malé dílně. Zúčastnila se tedy dobrovolnických prací v rámci stavby tiny domů, aby si osvojila alespoň základy stavění. Náhoda tomu ale nepřála a na Francii (podobně jako na téměř celý svět) byl po jednom týdnu jejího snažení s příchodem covidu uvalen lockdown. Všichni přátelé odjeli a Bernie zůstala na práci sama.

„Musela jsem dostavět dům sama. Ubíhal den za dnem a já na projektu stále pracovala. Nakonec jsem to dokázala. Trvalo mi to rok, ale výsledek je takový, jaký jsem ho chtěla mít. Bylo to velké dobrodružství.“ 

Video prohlídka tiny housu postaveného svépomocí

Zhlédněte čtvrthodinové video o této krásné, velkolepé a inspirativní stavbě. Tiny house je pojmenovaný jako „La Belle Idée“, což v překladu znamená krásný nápad. Co myslíte? Odpovídá název jeho vzhledu?

Tiny house je napojen na veřejnou síť, uvnitř jsou i kamna

Rozměry Berniina tiny domu jsou 6,15 x 2,55 x 4,20 metrů (délka x šířka x výška). Když došlo na otázku návrhu vnějšího vzhledu, zamlouvala se jí vidina něčeho jednoduchého a pevného, čemuž odpovídaly dřevěné panely. Zároveň měla obavy z návalu tepla v letním období – materiálem na střechu se tedy stala galvanizovaná (pozinkovaná) ocel, která v létě odráží slunce. Dům je napojen na veřejnou síť. Prozatím nemá zařízený sběr dešťové vody, ale během pár měsíců je to určitě v plánu. Mimo jiné jsou uvnitř i menší kamnapřívod plynu.

Při návrhu interiéru dala na svoji intuici

Během samotného navrhování interiéru vzešly z Berniiny představy dva zásadní požadavky. Jednoduchý interiér měl být hodně prosluněnýprostorný. Chtěla využít co nejvíce přírodních a obnovitelných materiálů. Dřevo se stalo nejlepší volbou. Třeba celá kuchyňská deska je ze zbytků kaštanové podlahy. Podívejte se na video a zjistěte v něm další zajímavosti o interiérových vychytávkách v Berniině domku. Co je například příčinou toho, že v koupelně nad umyvadlem nenajdete zrcadlo, nýbrž  okno téměř odpovídajících rozměrů?

A co nábytek? Jídelní židle jsou staré více než 75 let

Bernie si nepotrpí na extrémní ozdoby, má ráda spíše jednoduchost doplněnou o autentické prvky. Veškeré dekorace, které byste v jejím tiny domku objevili, mají svůj příběh, jako např. jídelní židle.

„Tyto dvě židle mají krásnou historii. Jsou od mojí babičky, která má dnes 92 let. Vyrobila si je na svoji svatbu, což znamená, že mají téměř 75 let.“

Dalším příkladem jsou dveře do koupelny, které byly původně od šatní skříně. Bernie ve videu říká, že se po třech dnech jejich broušení rozhodla o jejich zachování. Zůstaly tedy v neopracovaném stavu. Můžete se na ně podívat v naší galerii fotografií. Stejně tak se můžete přesvědčit o masivním kusu dřeva v místě čela postele, který našla v řece. Jak může být asi velká ložnice v tiny housu? Ti z vás, kterým nejsou tiny domky cizí, vědí, že je obtížné umístit do ložnice byť jen obyčejné skříňky na oblečení, natož kus klády.

Dřevo v interiéru a jeho využití

Bernie aktivně využívala dřevěný materiál, jednotlivé výrobky jsou detailně popsány ve videu. Jelikož je celé v anglickém jazyce, vytáhli jsme pro vás jen ty záchytné informace:

  • Vnitřní stěny jsou vyrobeny z panelů borovicového dřeva.
  • Bernie využila bílou barvu na dřevo, aby opticky zvětšila prostor o velikosti necelých 20 m2.
  • Police jsou kaštanové doplněné o obrovské množství knih, které se jí nashromáždily během jejích cest.
  • Jídelní stůl ze zbytků dubového dřeva se zdá být na první pohled pouze pro dvě osoby, dá se však rozložit až pro 6 lidí.
  • Na nábytek v koupelně bylo použito dřevo ořechu.

Dřevostavba svépomocí včetně vnitřního vybavení

Téměř celý projekt je formou DIY. Bernie si kromě samotné konstrukce vyrobila sama i rozkládací gauč s úložným prostorem a ušila polštáře a závěsy do kuchyně namísto dvířek (s pomocí jednoho ze svých přátel). Jedinou výjimkou jsou snad ony kaštanové police, které dostala od přítele tesaře, dřez a nádobí do kuchyně.

Tiny house a jeho cena

Jelikož si spoustu věcí vyráběla Bernie sama, nebyly náklady příliš vysoké. Celý tiny house ji vyšel na 24 000 euro (což je přibližně 618 000 Kč). Celková suma se skládala z nákladů na materiál, což bylo 16 000 euro (zhruba 412 000 Kč) a 8 000 euro zaplatila v dílně hned na začátku (zhruba 206 000 Kč). Do nákladů nezahrnula práci pokrývačů, kteří ji pomohli se střechou.

Vzkaz pro všechny, kteří mají obavy z nových věcí

Když si za něčím jdete, nevzdávejte to. To je celá pointa. Kdyby to bylo jednoduché, pravděpodobně toho cíle dosáhnou všichni, a proto jen ti vás, kteří mají vůli a disciplínu, uspějí. Ani v tomto případě nešlo všechno hladce. Bernie se svěřila, že byly chvíle, kdy to chtěla vzdát. Hlavou se jí promítaly myšlenky, proč si raději nekoupila normální dům.

„Tato cesta mě naučila, že když máš čas a jsi nadšený pro danou věc, dokážeš to. Naučila jsem se přeměnit omezení na příležitosti.“

Když začínala, nebyla si jistá, jestli dokáže projekt zrealizovat a dotáhnout do zdárného konce sama. Požádala o pomoc, ale život ji překvapil s celosvětovým lockdownem a byla v pasti – nucena všechno udělat sama. Vzdala se?

„Řekla jsem si: ‚Wow. Dobře, to zvládnu, já to dokážu.‘ A zvládla jsem udělat téměř vše, co jsem chtěla.“

První noc v tiny housu si Bernie uvědomila, že je to první krok k něčemu více ambicióznímu. Zjistila, že se v ní ukrývá mnohem víc, než si kdy myslela – začala si věřit.

Poselství pro ženy ve stavebnictví a DIY projektech

Ten, kdo říká, že to nedokáže, i ten, kdo říká, že to dokáže – oba mají podle Bernie obvykle pravdu. Bernie by v budoucnu ráda podpořila ženy, které se ocitly v podobné situaci jako ona. Ráda by připravila program, který by mohl motivovat (převážně) ženy ve stavebnictví. Aby se nebály vzít nářadí do rukou a naučit se používat příslušné stroje. Přimět je, aby si uvědomily, že pokud chtějí postavit vlastní dům svépomocí, mohou. Pokud jednou nabydete sebevědomí, všechno bude možné, uvidíte.

Pokračování rozhovoru o stavbě tiny housu svépomocí a další cenné informace o konstrukci, pro vás brzy připravujeme. 


Photocredit: Living Big in a Tiny House (se souhlasem)

7

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby... Číst více →Dřevostavba svépomocí – jak si s ní poradil pan Tomáš?

Přemýšleli jste o stavbě dřevostavby svépomocí? Máme pro vás exkluzivní rozhovor s panem Tomášem, který si svoji dřevostavbu postavil vlastníma rukama. Jaké jsou jeho zkušenosti?.. Číst více →Magickou chatku u jezera postavili z popadaných stromů svépomocí

Černou chatku jako z dětských pohádek postavili majitelé díky nápadu jejich dědečka z popadaných stromů v okolním lese... Číst více →17letý student Radek si vlastníma rukama staví tiny house na kolečkách a plní si tak svůj dětský sen

Jak si svépomocí postavit tiny house? Přečtěte si příběh Radka, který si v 16 letech začal stavět svůj malý domek na kolečkách... Číst více →Ze staré maringotky vykouzlil útulné bydlení. Je to pro mě terapie, říká o rekonstrukci její majitel

Proměna staré maringotky v útulnou chatu v krásném Českém středohoří. Podívejte se, jak si Tomáš poradil s malým prostorem... Číst více →Karanténa aneb Jak využít čas a zkrášlit si domácnost svépomocí

Trávíte čas v karanténě či izolaci? Chcete si psychicky odpočnout? Ponořte se do kreativního světa a vytvořte něco nového ze starého. Přečtěte si jak na to... Číst více →150+ tiny house domků – minimalistické bydlení na překrásných místech

Chtěli byste si postavit tiny house? V této nabité inspirační galerii najdete nejrůznější tiny housy z celého světa zajímavých tvarů, konstrukcí i materiálů. Vyberte si ten pravý pro vás... Číst více →Video: Chatka svépomocí za 210 000 Kč je hotová do 6 měsíců. Jak na to?

Vnější část zahradní chaty s plochou necelých 23 m2 stála přibližně 210 000 Kč. Je moderní, vybavená a hotová svépomocí do 6 měsíců. Jak na to? Máme pro vás video návod... Číst více →Luxusní tiny house pro spisovatelku má ložnicí s výhledem do 3 světových stran

Nádherný tiny house byl vytvořen na objednávku spisovatelky, která píše dětské knihy. Její nový domeček vypadá jako z pohádky!.. Číst více →Instalace a přípojky pro tiny house – možnosti a příklady provedení

V tomto článku si vysvětlíme a ukážeme, jak se v konstrukci mobilního tiny housu vedou rozvody instalací a jak se řeší jeho připojení na energie... Číst více →