HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Obývací pokoj vám může pomoci se vztahy i kariérou – zařiďte jej podle feng šuej

Podle Feng Shui je obývací pokoj místem s potenciálem růstu v oblasti vztahů i kariéry. Je to místo, které je z celého domu nejvíc na očích, a proto velmi záleží na tom, jak se v obývacím pokoji cítíme my a také naši hosté. Jak ideálně obývací pokoj zařídit a vybavit? A čeho se naopak určitě vyvarovat?


feng shui obývací pokoj
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Sidekix Media (Unsplash)

Pokud kuchyně je srdcem domu a místem, které doslova určuje vaši finanční situaci, pak obývací pokoj je centrem, kde dochází k největší výměně energií a které přináší největší potenciál a příležitosti k růstu. V dnešním díle o Feng Shui se podíváme na to, co obývací pokoj symbolizuje, kam jej umístit a jak jej zařídit z pohledu Feng Shui. Nahlédněte také do naší fotogalerie, kde najdete spoustu inspirace a tipů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Sidekix Media (Unsplash), Andrea Davis, Chastity Cortijo, Curology

Obývací pokoj směřujte podle Feng Shui na jih nebo na východ

Nejprve se podíváme na ideální umístění obývacího pokoje z hlediska Feng Shui. Obývák by měl směřovat nejlépe na jih, který symbolizuje komunikaci a společenskost, případně na východ, který značí mimo jiné rodinu a důvěru. Jak jsme psali v článku o kuchyních, z pohledu Feng Shui není ideální, když je obývací pokoj spojený s kuchyní, neboť zde dochází k mísení zcela rozdílných energií. Pokud již obývák s kuchyní spojené máte, snažte se je alespoň opticky rozdělit jinou podlahou nebo třeba odlišnou výmalbou.

Mohlo by vás zajímat: Bydlení podle Feng Shui: jak navrhnout půdorys, aby z vás nevysál energii

Obývací pokoj zařizujte s ohledem na váš životní styl

Při zařizování obývacího pokoje více než u jiných místností platí, že velmi záleží na tom, jaký je váš styl života a k čemu bude obývací pokoj sloužit. Pokud žijete sami, případně s partnerem, a v obýváku budete hlavně odpočívat, je na místě zařídit tuto místnost jako jinovou oázu klidu. Pokud ale máte malé děti, které v obýváku tráví hodně času, a naplňují jej smíchem, snažte se docílit vyrovnané energie – neměl by převažovat ani jin, ale ani jang, toho mají děti sami dost o sobě. A pokud plánujete v obývacím pokoji časté návštěvy, zaměřte se na aktivní, jangovou energii. Jak toho docílit, si povíme v následujících řádcích.

Dřevo a oheň jako dva hlavní prvky obývacího pokoje

Obývací pokoj je pod vládou prvku dřeva. To by mělo mít v obýváku bohaté zastoupení a začít můžete rovnou od podlahy. Kvalitní podlaha z tvrdého, například dubového, dřeva přináší do prostoru spoustu blahodárné energie. Skvělé jsou také živé květiny, nejlépe se zakulacenými listy. Dalším prvkem, který se do obývacího pokoje náramně hodí, je oheň, a to ideálně v podobě krbu. Ten by měl tvořit centrální místo, kolem kterého se lidé shromažďují. Pokud nemáte krb, zapalte si v pokoji občas svíčky. Z barev si s obývacím pokojem nejlépe rozumějí hřejivé a jemné odstíny krémové, hnědé, bílé, pískové, broskvové a meruňkové barvy. Naopak ne úplně vhodné jsou modrá, zelená a červená barva. Jako vždy však platí, že pokud máte nějakou barvu opravdu rádi, a cítíte se v ní dobře, chybu s ní určitě neuděláte.

Aktivní energii můžete podpořit nebo naopak utlumit

Obývací pokoj je svou podstatou aktivní místnost a je potřeba si ujasnit, jestli chceme tuto aktivitu podpořit, nebo naopak zklidnit. Aktivní, jangovou energii podpoříte výraznějšími barvami, vzdušným moderním nábytkem a výraznějším osvětlením. Pokud navíc chcete v místnosti podpořit komunikaci, nepřehánějte to s množstvím nábytku a dekorací. Otevřené a vzdušné prostory podporují otevřenou komunikaci. Jestli ale má váš obývák sloužit především k odpočinku, vybavte jej těžším nábytkem, pohodlnou sedačkou v teplých, zemitých barvách, textilními dekoracemi a tlumeným světlem.

Televize v obýváku narušuje komunikaci

Nejvýraznějším kusem nábytku bývá v obývacím pokoji zpravidla sedačka. A její umístění je z hlediska Feng Shui zásadní. Vždy by měla být natočená tak, ať sedíte čelem, nebo alespoň bokem ke dveřím. S dveřmi za zády se neuvolníte a nebudete vědět, kdo vchází do místnosti. Sedací souprava by měla tvořit půlkruh nebo takové seskupení, abyste na sebe s hosty dobře viděli a neseděli v řadě. Pokud máte v obývacím pokoji televizi, umístěte sedačku tak, ať je od ní co nejdál. Zapnutá televize narušuje přirozenou komunikaci a často se pak stává, že rodina se při hovorech setkává spíše v kuchyni. Nejlepší však je, když se obejdete bez televize a ze sedačky se kocháte pohledem třeba na již zmíněný krb nebo na vyobrazení něčeho, po čem toužíte.

Mohlo by vás zajímat: Jak vybrat pohovku, aby i po 10 letech vypadala skvěle

Obývací pokoj podle Feng Shui – pár tipů na závěr

Pokud se ve vašem obývacím pokoji necítíte úplně nejlépe, podívejte se, jakou máte výzdobu. Ta by měla být v pozitivním duchu. Fotky nebo obrazy, které ve vás vyvolávají negativní emoce jako strach, smutek nebo vztek, do obýváku nepatří, byť třeba mají vysokou uměleckou hodnotu. Příjemné atmosféře také velmi pomůže různorodé osvětlení. Nebojte se lamp, svíček nebo třeba LED pásků s teplým bílým světlem. Hlavně rohy místnosti by měly být dobře osvětlené, pokud je tedy nějaký kout příliš tmavý, pomozte si stojící lampou nebo svíčkou. Ty existují i elektrické, takže se nemusíte bát třeba o závěsy.

Při zařizování obývacího pokoje se řiďte vaším vkusem a pocitem. Nejdůležitější ze všeho je, abyste se v něm cítili dobře a aby pokoj přirozeně sloužil ke svému účelu. V dalším článku si posvítíme na ložnice a na to, jak je zařídit tak, aby nám dopřály kvalitní a zdravý spánek.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Photocredit: Sidekix Media (Unsplash)

1

Křesla do obývacího pokoje: Fotogalerie, trendy, tipy, ceny

Jak a podle čeho vybrat křesla do obývacího pokoje? Zde se dozvíte kolik takové křeslo stojí a inspirujete se v bohaté fotogalerii.

Obývací pokoje: Fotogalerie, inspirace, trendy

Řešíte jak vybrat nábytek, osvětlení nebo křesla do vašeho obývacího pokoje?

Video: Jak vyrobit pohovku z palet

Nevíte co s paletami? Vyrobte si z nich pohovku! Jste-li fanoušek DIY nábytku, je tenhle stručný návod přesně pro vás!

Zajímavosti ze světa čalounění: Neuvěříte, jak pohodlně se dá sedět

Trendy a zajímavosti ze světa čalounění pro všechny, kteří se rádi svalí do pohodlného křesla.

Zdravá dřevostavba podle feng šuej pomáhá léčit rakovinu

Zdravou dřevostavbu podle principů feng šuej navrhl ve spolupráci s architekty mnich. Neuvěříte, co vše se podařilo do domu dostat!

Bydlení podle Feng Shui: pozemek, který vám zaručí zdraví a dlouhověkost

Pouze na zdravém pozemku můžete vybudovat zdravý a šťastný domov. Jak takový pozemek poznat, vám poradíme v našem článku.

Bydlení podle Feng Shui: čistá kuchyně zlepší nejen vaše zdraví, ale i finanční situaci

Kuchyně je ve Feng shui nejdůležitější místností v domě. Kromě zdraví a vitality má vliv i na naše bohatství. Více v našem článku.

Bydlení podle Feng Shui: do dětského pokoje patří dřevo

Správně zařízený dětský pokoj poskytuje dětem prostor pro hru, učení i kvalitní spánek. Jak na to vám poradíme v našem článku.

Jak by měl vypadat moderní obývací pokoj? 60+ inspirací podle nejnovějších trendů

Lámete si hlavu s kombinací odstínů ve vašem obýváku? Nezoufejte. Sestavili jsme pro vás v galerii plnou inspirace a přehlídku těch nejoblíbenějších stylů obývacích pokojů.

Sedací souprava mnoha stylů a tvarů – který je pro vás nejvhodnější

Chcete si pořídit sedací soupravu a váháte, jaký typ zvolit? Přečtěte si o výhodách jednotlivých tvarů. Inspirujte se v rozmanité galerii plné sedacích souprav.