HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Slibovali úsporu 6 % při snížení teploty o 1 stupeň. Jaká je však skutečnost?

Obecně se říká, že snížením teploty v interiéru o 1 °C se dojde k úspoře kolem 6 % nákladů. Jaký je ale skutečný propočet a reálná úspora? Také je třeba mít na paměti, že rozdíl mezi domem a bytem je markantní. Kolik tedy skutečně ušetříme, když snížíme teploty v interiéru o 1 °C?


Je při snížení teploty o 1 °C reálná úspora 6 % ?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: © Drevostavitel.cz

S čím je potřeba vždy počítat?

V prvé řadě je si třeba uvědomit zásadní fakt. Mezi energetickými nároky bytu nebo rodinného domu a množství tepla, které je dodáno otopnou soustavou, není žádná úměra. Co si pod touto větou představit? Jednoduše, každý byt či dům ovlivňuje řada faktorů, které pokrývají část energetických nároků objektu a netýkají se přímo otopné soustavy. Tyto faktory snižují energetickou potřebu objektu a je nutné s nimi počítat v celkové bilanci energetické náročnosti daného prostoru. Pro ilustraci se jedná například o počet stálých obyvatel v domě, typ domácího vybavení (sporáky, trouby, počítače), ale vliv má i orientace a oken na světovou stranu a s ní spojené solární zisky. Tyto pozitivní faktory se nazývají tepelnými zisky. Příklady tepelných zisků naleznete v galerii.

Velikost tepelných zisků se mezi jednotlivými byty různí. Zatímco některé bytové jednotky pokryjí svými tepelnými zisky klidně polovinu roční spotřeby tepla, u jiných může být tato hodnota pouze zlomková. Je proto logické, že snížení teploty o 1 °C se musí v každém bytě projevit velmi odlišně. Teplené zisky můžeme jen přibližně odhadovat a jejich hodnota se může v průběhu užívání objektu měnit.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: © Drevostavitel.cz, Shutterstock

Dům není byt a naopak – proč je mýtus o 6 % zavádějící?

Informace o tom, že snížení teploty interiéru o 1 °C při vytápění ušetří 6 % nákladů, je tak zažitá, že jejího autora už asi nikdo nevypátrá. Jak ale vůbec tato hodnota vznikla? Nachází se zde jeden ukazatel vycházející z výpočtů tepelné ztráty pomocí obálkové metody. Změnou tepelného spádu o 1 °C se skutečně změní energetická náročnost budovy, a to přibližně o 6 %. Tento výpočet však platí pro celou budovu (nebo rodinný dům), nikoli pro jednu bytovou jednotku nebo část domu.

Pokud snížíme teplotu u jednoho bytu, například v paneláku nebo bytovém domě o 15 bytových jednotkách, není možné docílit stejného výsledku. V počítačovém modelu bytového domu o 15 jednotkách různých velikostí, kde docházelo ke snižování teploty o 1 °C u různých bytů, se hodnoty potřeby tepla mezi jednotlivými byty lišily od 14–60 %. Vliv na hodnotu těchto výsledků měly právě faktory jako velikost bytu, jejich orientace na světovou stranu, prostorová konfigurace bytu atd.

Potřeba tepla vychází z teplotního spádu a velikosti solárních zisků v daném období. Pokud k této potřebě připočteme vnitřní tepelné zisky, které nelze přesně vypočítat, je zřejmé, že úspora na vytápění bude ještě vyšší než vypočtených 14–60 % v modelovém příkladu.

Jaká ale bude úspora celého objektu, když snížíme teplotu pouze v jednom bytě z patnácti? Úspora pro celý dům v tomto případě bude nižší než 1 %. Jelikož má prostor bytu pouze malou plochu obvodových stěn, dosahuje vyšší úspory než celý objekt, který je primárně tvořen obvodovými stěnami.

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

V bytech lze dosáhnout až 60% úspory na vytápění. Má to ale háček. Jaký?Pokračovat ve čtení článku →


Vydáno dne:
24.01.2023

Photocredit: © Drevostavitel.cz

6

Pasivní domy 1. díl - Od nízkoenergetického k pasivnímu domu

Nízkoenergetické domy mají oproti obvyklým novostavbám mírně zvýšenou tepelnou ochranu.

Dřevostavba vytápěná elektřinou? Není třeba se bát

Stále více dřevostaveb je vytápěno elektřinou a tento trend má jasný důvod

Kolik skutečně stojí život v pasivní dřevostavbě?

Kolik skutečně stojí život v pasivní dřevostavbě? Odpověď naleznete zde

Splnili si sen o vlastním domě a za energie měsíčně zaplatí 2 650 Kč

Uvažujete o stavbě rodinného domu z katalogu? Zajímají Vás zkušenosti lidí, kteří už v typové dřevostavbě bydlí? Jaké to je? Kolik protopí? Udělali jsme rozhovor s rodinou, která si vlastní dům postavila u Žamberka.

Chcete ročně ušetřit tisíce za energie? Zatočte se zlozvyky, které je zbytečně prodražují!

Utrácíte za energie a vodu více, než je vám libo? Naučte se v našem rádci ušetřit tisíce při běžném používání domácnosti.

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Úplně jiná dřevostavba: Návrh tvaru a konstrukce nulového domu

Pravděpodobně budete překvapeni, jak snadné a levné je postavit zdravý a ekologický dům, který má takřka nulový provoz. Podívejte se s námi na návrh úplně jiné dřevostavby.

Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma

Levný plyn si můžete vyrobit i sami doma. Postačí vám k tomu pouze zbytky jídla nebo kravský hnůj. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod

Rekuperace tepla z odpadní vody je levný způsob, kterým snížíte ve vaší domácnosti energie pro ohřev TUV (teplé užitkové vody). Jak vlastně funguje?