HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

← Zpět na předchozí část článku

Zní to opravdu lákavě, má to však své ale. V modelovém případě 15 bytových jednotek je zde určitá nesrovnalost. Jak je možné, že když jeden byt ušetřil až 60 %, zbytek na tom není o poznání lépe? Jednoduše můžeme říct, že zisk (úspora) jednoho se stal ztrátou pro jiné. U okolních bytů dojde ke zvýšení potřeby tepla, pokud budou udržovat teplo interiéru vyšší, než byt v úsporném režimu. Je zde potřeba ale doplnit, že se jedná o měrnou spotřebu energie a sčítání procent jednotlivých bytů na obrázku níže nebude fungovat. Na ukázku tepelného parazitování v praxi se podívejte v naší galerii.

Pokud budou obyvatelé bytového domu řešit úsporu vytápění uvedeným způsobem, nelze dosáhnout jiných výsledků. V jednoduchosti – na základě snížení teploty v jednom bytě vzroste spotřeba tepla jejich sousedům. Většina bytových družstev má proto vyřešenou politiku vytápění tak, že individuální spotřeba každého bytu je ještě přepočtena do celkové spotřeby domu. Zabraňuje se tak nevýhodnému vytápění na úkor například neobydlených bytových jednotek.

Překvapivá úspora nákladů

Na základě modelů lze tedy říct, že snížení teploty o 1 °C přinese větší efekt úspory nákladů na vytápění než zmíněných 6 %. Šestiprocentní úsporu lze očekávat pouze v domech, které nemají žádné tepelné zisky (neboli domy, ve kterých nikdo nežije, nemají sekundární zdroje tepla a nesvítí na ně slunce). Dobře izolované objekty dosahují ještě o poznání lepších výsledků. Důvodem je nižší teplotní spád mezi interiérem a exteriérem domu a samozřejmě i vyšší tepelné zisky, které se neztrácí. Opět tedy platí pravidlo, že dobře izolovaná konstrukce domu se vyplatí. Vytápět na nižší teplotu o 1–2 °C se určitě v nákladech na energie projeví pozitivně a není jen zcestným nápadem.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.01.2023

Photocredit: © Drevostavitel.cz

6

Pasivní domy 1. díl - Od nízkoenergetického k pasivnímu domu

Nízkoenergetické domy mají oproti obvyklým novostavbám mírně zvýšenou tepelnou ochranu.

Dřevostavba vytápěná elektřinou? Není třeba se bát

Stále více dřevostaveb je vytápěno elektřinou a tento trend má jasný důvod

Kolik skutečně stojí život v pasivní dřevostavbě?

Kolik skutečně stojí život v pasivní dřevostavbě? Odpověď naleznete zde

Splnili si sen o vlastním domě a za energie měsíčně zaplatí 2 650 Kč

Uvažujete o stavbě rodinného domu z katalogu? Zajímají Vás zkušenosti lidí, kteří už v typové dřevostavbě bydlí? Jaké to je? Kolik protopí? Udělali jsme rozhovor s rodinou, která si vlastní dům postavila u Žamberka.

Chcete ročně ušetřit tisíce za energie? Zatočte se zlozvyky, které je zbytečně prodražují!

Utrácíte za energie a vodu více, než je vám libo? Naučte se v našem rádci ušetřit tisíce při běžném používání domácnosti.

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Úplně jiná dřevostavba: Návrh tvaru a konstrukce nulového domu

Pravděpodobně budete překvapeni, jak snadné a levné je postavit zdravý a ekologický dům, který má takřka nulový provoz. Podívejte se s námi na návrh úplně jiné dřevostavby.

Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma

Levný plyn si můžete vyrobit i sami doma. Postačí vám k tomu pouze zbytky jídla nebo kravský hnůj. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod

Rekuperace tepla z odpadní vody je levný způsob, kterým snížíte ve vaší domácnosti energie pro ohřev TUV (teplé užitkové vody). Jak vlastně funguje?