HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Navzdory gigantickému oknu produkuje tento dům energii i pro sousedy

Nadšenec si nechal postavit velmi netradiční dům trojúhelníkového tvaru, který je absolutně soběstačný a za jeho provoz zaplatí bez nadsázky 0 Kč. A ještě k tomu vyrobí navíc energii i pro sousední domy. Jak takový dům funguje? A jak může mít přes to všechno gigantické okno přes celý obývací pokoj?


Trojúhelníkový dům je energeticky soběstačný
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Henny van Belkom (se souhlasem)

Už nejen ekologie je důvodem k šetření energiemi

Jisté je, že současná energetická krize přináší změny i do architektury. Kvůli problémům životního prostředí a především globálnímu oteplování je úspora energií a jejich co nejšetrnější využívání důležité téma v architektuře už delší dobu, v současnosti ale nabývá jiného významu. Pokud i vy patříte k těm, kdo by rád na bydlení ušetřil a třeba tím i přispěl k lepšímu životnímu prostředí, máme pro vás zajímavou inspiraci. Dům, který si energii nejenom sám vyrábí, ale zvládne ji ještě dodávat i do okolních domů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Henny van Belkom (se souhlasem)

Využití základních energetických principů vyřeší většinu problémů s energiemi

Majitelé domu si přáli především bydlení, které by bylo ekologické, energeticky soběstačné a nevyužívalo žádná fosilní paliva. Místo aby se architekti snažili o udržitelnost prostřednictvím výběru materiálů nebo instalací, jak se většinou děje, od začátku se zaměřili na základní energetické principy. Rozhodli se vyřešit velkou část vytápění, chlazení a spotřeby energie pasivně. Vytvořili integrovaný energetický plán, který využívá a propojuje roční období, rytmus dne a život venku.

Mohlo by vás zajímat: Rodinné domy na klíč – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Tvar a poloha domu dovolují využívat slunce na maximum

Základními prvky energetické soběstačnosti jsou umístění a tvar domu. Dům ve tvaru trojúhelníku je natočen tak, aby v kombinaci s velkolepou verandou poskytoval během léta stín, ale v průběhu zimy zachycoval spoustu slunečního tepla. A ráno a večer sluneční světlo jemně osvětluje strop okny v bočních stěnách. Podlaha uvnitř funguje jako tepelná baterie tím, že absorbuje teplo, které se uvolňuje v chladnějších časech. Hrubě dokončená cementová podlaha je pocitově velmi příjemná po celý rok, zejména pokud po ní chodíte bosýma nohama. Prohlédněte si interiér atypické stavby v naší fotogalerii.

Solární panely vyrobí dost energie i pro sousedy

Střecha je celá pokrytá trojitými solárními panely. Přední stranu těchto panelů tvoří fotovoltaické články a zadní část tepelný výměník napojený na tepelné čerpadlo. Tímto systémem se vyrábí elektřina a zároveň i teplá voda. Všechny instalace jsou integrovány do designu domu tak, aby nebyly nikde viditelné ani slyšitelné. Trojúhelníkový dům produkuje více energie, než spotřebuje, a přebytek energie tak může dodávat i do okolních staveb. Funguje tak pro své okolí jako malá elektrárna.

Díky línému schodišti může dům sloužit i starším majitelům

Stavba se skládá z velkého otevřeného přízemí a menšího soukromého patra. Do patra vede tzv. líné schodiště (má méně strmé stupně, než je obvyklé) s celodřevěným zábradlím, které je pohodlné i pro starší osoby. Do patra umístili majitelé pracovnu a pokoj pro hosty. Přízemí je naopak tvořeno jednou velkou místností, která propojuje ložnici, obývací pokoj, kuchyň s jídelnou a sprchový kout. V létě se celá přední prosklená stěna otevře a z obývacího pokoje se stane prostorná krytá terasa.

Klidný interiér z přírodních materiálů a tlumených barev

Zajímavostí je, že majitelé si interiér částečně dokončili sami. Využili materiály ze svého starého domu, který byl určen ke kompletní rekonstrukci. V interiéru jsou využity přírodní materiály – světlé dřevo, beton a sklo, které je dominantou na celé čelní straně domu, kde se nachází okno opravdu gigantických rozměrů. Vše ve světlých tlumených barvách, které navozují pocit klidu, pohody a prostoru.


Photocredit: Henny van Belkom (se souhlasem)

4

Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje

Energeticky naprosto soběstačný moderní dům odizolovaný pomocí balíků slámy. Dokonale zapadne do tradiční švýcarské výstavby venkovských farmářských stavení. Jak funguje?.. Číst více →Jak vypadá dovolená na nejsušším místě planety?

Jak vypadají dřevostavby na jednom z nejsušších míst na světě? Podívejte se na projekt, který sází na udržitelnost a ekologické stavitelství... Číst více →Energeticky soběstačná dřevostavba uprostřed města. Jak se v ní žije?

Žít soběstačně a ekologicky, uprostřed města, ale zároveň obklopení zelení. Zkrátka na místě, kde můžete být sami sebou. Co víc si přát?.. Číst více →Soběstačný designový mobilní dům plní prázdné místo na českém trhu

Architekti vytvořili originální soběstačný mobilheim. Přečtěte si náš rozhovor a zjistíte, kolik stojí, jak vznikl i co se do něj vejde... Číst více →Moderní dům ukrytý v poušti je naprosto soběstačný

Když chcete naprostý klid, bude to něco za něco. Můžete žít uprostřed pouště, ale kde vezmete elektřinu a vodu?.. Číst více →Rodinný dům, který je z 85 % soběstačný

Vždy jste toužili po jedinečném domě? Prohlédněte si pasivní dřevostavbu, která je jiná než všechny ostatní: efektivní, šetrná, krásná i nezávislá... Číst více →Záložní energie při výpadcích elektřiny a tuhých mrazech

Jak překonávat výpadky elektrické energie v zimním období? V tomto článku jsou sepsané možné varianty pro menší rodinné domy i bez plynové přípojky a krbu... Číst více →Bill Gates bydlí v dřevostavbě za 2300 milionů. Na energiích ale šetří

Jak může být dům o rozloze fotbalového hřiště mimořádně energeticky úsporný a čím se u Billa Gatese inspirovat při realizaci vlastního domu?.. Číst více →