Nová generace konstruktéru z Japonska již nyní udává směr, jakým se budou stavět domy i v následujících staletích. Důkazem, že se nejedná jen o pouhé tlachání, je těchto 10 fenomenálních staveb, na kterých byly uplatněny doposud u nás nevídané konstrukční principy.
Nová japonská technologie výstavby domů uhranula inženýry po celém světě

Prohlédněte si 10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb v naší fotogalerii.
1. Yusuhara Wooden Bridge Museum
Architekt: Kengo Kuma and Associates
Toto je tzv. Wooden Bridge Museum v japonském městě Yusuhara je ve své podstatě most složený z lepených hranolů o rozměrech 180 x 300 mm. Celý most má rozpon přes 47 metrů a uprostřed ho podepírá pouze jeden centrální pilíř. Více se o této nevšední stavbě dočtete v tomto článku.
Fotogalerie:

2. Mokuzai Kaikan
Architekt: Tomohiko Yamanashi / Nikken Sekkei + Takeyuki Katsuya / NSD
Mokuzai Kaikan, sídlo Tokyo Lumber Wholesalers Association, sdružení obchodníků se dřevem, má průčelí a verandy v každém patře vytvořeny z japonského cypřiše. Aby byla stavba v souladu s přísnými tokijskzmi požárními směrnicemi, jako hlavní konstrukce byl použit železobeton. Na dřevěné spoje byly použity robotické CNC frézy, které nahradily tradičních truhlářské techniky.
3. Final Wooden House
Architekt: Sou Fujimoto Architects
Final Wooden House, malá a přesto velmi slavná dřevostavba je složená ze 191 kusů japonského cedru o rozměru 350x350 mm. Dřevěné stavební bloky jsou jednoduše seskládány tak, aby tvořily čtvercový dům. Uvnitř dřevostavby návštěvníci naleznou zákoutí, kde mohou sedět na nebo mezi jednotlivými trámy, jejichž umístění umožňuje nečekaná využití.
4. Kitazawa Kenchiku Factory
Architekt: Fumiko Misawa + Masahiro Inayama
Rozpon dřevěné konstrukce přes 18 metrů byl v továrně Kitazawa Kenchiku Factory nutností, a to z důvodu časté manipulace s 6metrovými trámy. Proto je střecha tvořena unikátním systémem vazníků, které svými spoji tvoří velice zajímavé 3D efekty.
5. Prostho Museum Research Center
Architekt: Kengo Kuma & Associates
Prostho Museum Research Center je tvořena hustým pravoúhlým rastrem. Celá konstrukce se skládá z dílů o rozměrech 60 mm × 60 mm × 60 mm × 200 cm nebo 60 mm × 400 cm, které tvoří 50cm čtverce. Vnitřní prostory budovy jsou pak jakoby vyřezány z této dřevěné matrice. Více o této stavbě se dozvíte v článku Muzeum ze dřeva inspirováno japonskou hrou.
6. Sea-Folk Museum
Architekt: Naito Architect & Associates
Sea-Folk Museum, muzeum rybolovu a souvisejících řemesel má 18,5 m širokou střechu vyrobenou z vrstvených dřevěných příhradových konstrukcí. Sluneční světlo vyplňuje tento velkorysý prostor z centrálního světlíku, a osvětluje tak rybářské lodě a další exponáty tohoto muzea.
7. Church Sun-pu
Architekt: Taira Nishizawa
Krychlová kaple kostela v Sun-pu je obložena latěmi z červeného cedru, jejichž nepravidelný povrch vytváří hru světla a stínu a mění vzhled budovy v různé denní době a pod různými úhly. Uvnitř jsou stěny a strop pokryty borovými horizontálními lamelami, kterými proniká denní světlo.
8. Sumika Pavilion
Architekt: Toyo Ito & Associates, Architects
Vnější zdi a střecha tohoto 9 krát 9 metrů velkého Sumika pavilonu jsou tvořeny lepenými dřevěnými rámy uspořádanými v 60° a 120° úhlu. V interiéru čtyři sloupy podporují střechu a vzor dřeva se zde objevuje náhodně, čímž vytváří atmosféru lesa. Více o této stavbě se dozvíte v článku Japonský dům budoucnosti.
Bude Vás zajímat: Lepené dřevo to natře oceli
9. House of Japanese Cedar
Architekt: Suga Shotaro / Suga Atelier
Konstrukce tohoto domu se skládá ze sloupků z japonského cedru, které byly vyrobeny z lesních prořezávek. Kompozitní sloupy a nosníky eliminovaly potřebu těžkých nosných stěn a obnažená konstrukce vytváří bohatý a pestrý interiér stavby, která je plně prosklená.
10. Woods Of Net
Architekt: Takaharu + Yui Tezuka / Tezuka Architects
Konstrukce Woods Of Net byla postavena jako pavilon pro stálou instalaci barevné sítě umělce Toshiko Horiuchi Macadam a má sloužit jako dětské hřiště. Stavba je složena z 589 dřevěných prvků, z nichž každý je odlišný. Celkem bylo použito 320m³ dřeva a ani jeden kovový spoj. Architekt této stavby tvrdí, že pokud bude prováděna správná údržba, pavilon může na svém místě stát více než 300 let.
Bude Vás zajímat: 7 tipů na ochranu dřeva
P.S. Líbil se vám článek? Využijte možnost bezplatného přístupu k dalším kvalitním článkům, které pro vás připravujeme. Jednoduše klikněte zde a následně potvrďte tlačítkem Přidat.
Autor:
Ing. Petra Hlaváčková
redaktorka Dřevostavitele