HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Na stáří zůstali ve svém milovaném domě. Jen si ho šikovně zmenšili, aby ušetřili

Starší manželský pár musel čelit poměrně nepříjemné zkušenosti. Jejich dům postihla přírodní pohroma a museli se evakuovat. Přesto si chtěli ponechat k bydlení místo, ve kterém prožili celý život. Dům byl navíc příliš velký a neměli pro něj již využití. Štěstím v neštěstí se nakonec ukázal fakt, že dům byl vybudován ze správného stavebního materiálu. 


Long House - Dobrá dřevostavba se přizpůsobí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nao Takahashi (se souhlasem)

Překrásný a prostorný dům si vybudovali manželé v sedmdesátých letech, krátce po svatbě. Odvedli tu pořádný kus práce. Na pravidelném půdorysu tradičního obydlí tu bylo umístěno sedm pokojů, dvě koupelny s hygienickým zázemím a vzdušně otevřená kuchyně, na kterou navazovala i kuchyně venkovní, pro teplé dny. V zásadě ideální obydlí, když máte početnou rodinu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nao Takahashi (se souhlasem)

Život přináší změnu

Dospívající ratolesti ale postupně bydlení s rodiči odrůstaly, a když v roce 2011 zasáhlo tuto japonskou oblast zemětřesení Tohoku, bylo v zásadě rozhodnuto. Město se totiž rázem nacházelo ve výlučné zóně, která mohla být teoreticky ohrožena radioaktivitou po narušení elektrárny ve Fukušimě. Všichni obyvatelé z městečka Somi se museli na šest měsíců povinně vystěhovat. A když jim byl znovu povolen návrat, vrátili se sem rodiče už sami. Jejich potomci, které k místu nevázalo tolik vzpomínek, si raději našli bydlení jinde.

Na stará kolena nový dům – proč se tak rozhodli a jak se jim žije?

Dokonalé, ale zbytečně velké

Dům, který tu stál šestatřicet let, vlastně neměl žádnou chybu: kvalitní střecha z tmavých pálených tašek ozdobená krakorci, bytelné dřevěné trámy vytvářející velmi odolnou konstrukci. V zásadě velmi kvalitní dřevostavba ve všech ohledech. Vždyť bez nehody ustála i zemětřesení! Jen byla prostě příliš velká. Její obyvatelé teď chtěli něco menšího. A tak se poradili s architekty ze studia LifeStyle Koubou, kteří se profesně specializují na dřevostavby. Ti navrhli citlivou úpravu dispozic, která spočívala ve zmenšení objemu přímo obývané plochy, ale při zachování plochy zastřešené. Zachovaly původní charakter stavby, jen odstranili prostě část neobývaných místností. Místo nich otevřeli prostor velké zastřešené terase, které tu říkají engawa.

Život se mění. Nebojte se postavit si znovu nový dům

Zachovat důstojný vnější profil, proměnit obsah

Tu ostatně obyvatelé docení spíš: rádi si dopřejí pobyt na čerstvém vzduchu, ale přímé sluníčko už jim dobře nedělá. Terasa navíc odpovídá neformálnímu vedení japonské domácnosti – je to místo, kde můžete při přátelském rozhovoru posedět s návštěvou, aniž byste ji museli oficiálně zvát přímo dovnitř domu. Vnitřní obývané jádro, teď už ořezané na ložnice a kuchyň, ohradili skleněnou výplní stěn. Zvýšil se tím tepelný komfort zastíněného centrálního prostoru a prosklení zároveň zpřístupnilo více světla z obvodu domu. Na soukromí si tím nikterak neubrali, předsazená terasa je izoluje od vnějšího prostředí. Rekonstrukce přitom ponechala všechny podstatné rysy tradičního japonského obydlí. Na podlahách jsou žíněnky tatami, nechybí tu čajové stolky ani posuvné dveře.

Dřevostavby mohou růst podle potřeb obyvatel

Rekonstrukce rodinného domu v Soma prakticky poukázala na jednu mimořádnou vlastnost skeletových dřevostaveb. Pokud jsou dobře postavené, můžete v nich velmi elegantně pracovat s prostorem. Ten lidé obvykle potřebují zvětšit, byť tady tomu bylo paradoxně naopak. Jenže jak vidíte, kvalitní dřevostavba snese i minimalizaci vlastního prostoru. Dům, ke kterému se vážou vzpomínky jeho obyvatel, tak zůstal v zásadě stejný, jak si jej pamatují. Jen se více přizpůsobil jejich aktuálním potřebám. A obydlí, které něco takového dovede, je pak skutečně ideální. Prozkoumejte jej blíže v naší fotogalerii

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
17.09.2022

Photocredit: Nao Takahashi (se souhlasem)

4

10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb

Navštivte s námi deset dech beroucích japonských dřevostaveb

Pavilon Sumika – posezení pod rozkvetlou třešní

Navrhli dům budoucnosti. Ve fotogalerii najdete výsledek práce čtyř japonských architektů.

Život se mění. Nebojte se postavit si znovu nový dům

Život se mění a sním i vaše požadavky na bydlení. Nebojte se postavit si znovu nový dům. Manželský pár to udělal a jsou nyní mnohem spokojenější.

Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu

Jak se žije v moderní dřevostavbě na jihu Čech? A co vedlo majitele k tomu, aby se rozhodli na „stará kolena“ stavět? To vše a mnohem více se dočtete v tomto článku.

Dům v Nishiogi: Japonská architektura se zase ukázala

Klasická japonská preciznost ve zpracování detailů je pro japonské stavby typická již po tisíciletí. Podívejte se, jak se navrhují japonské dřevostavby v dnešní moderní době.

Stavíte si dům na stáří? Pak jedině bezpečně, úsporně a bezbariérově!

Bydlení pro seniory: Víte, jak si na stáří postavit pohodlné, bezpečné a bezúdržbové sídlo, které navíc potěší levným provozem? Dáme vám pár rad k nezaplacení.

Dřevostavba s duší umělce

Dřevostavba pro výjimečné lidi – jak asi vypadá? V garáži Jaguár a na zahradě jacuzzi? Vůbec ne. Přečtěte si rozhovor se skvělým a skromným umělcem, který má rád krásné věci, ctí tradice a přírodu.

Jak v Japonsku přistupují k moderním dřevostavbám?

Dřevo je v Japonsku považováno za tradiční stavební materiál. Architekti na projektu domu v Akashi dokazují, že své kouzlo má i dnes.

Japonská dřevostavba se špetkou filozofie. Jaké poselství nám předává?

Japonský architekt s duší filozofa přenesl své hluboké myšlenky i do této dřevostavby s názvem Jeden rok. Jak vypadá a jaké nese poselství?

Dřevěný domeček pro babičku přestavěli ze staré garáže

Třiapadesát metrů čtverečních v příjemně světlém jednoúrovňovém prostoru a k tomu vysoké stropy. Těžko uvěřit, že tohle byla obyčejná garáž.