HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Novým typem střechy lze ušetřit desetisíce ročně

Energetická krize nás přivádí k zamyšlení nad něčím, co jsme měli řešit již dávno – jak šetřit energie. Nyní to již není záležitostí pro pár ekologických nadšenců, ale nutnost pro celou společnost. V této realizaci se povedlo architektům představit možnost, jak ušetřit až 90 procent spotřeby běžného domu. Řešení přitom není složité a dá se realizovat v podstatě kdekoli. Ačkoli se ceny energií jistě v brzké době zase stabilizují, jejich prudký pád očekávat nelze. Řešit hospodaření s energií se proto stane nutností. Jak řešit tento problém už při stavbě domu? V dnešním článku se zaměříme konkrétně na střechu.


Dům s trávovou střechou je nejen krásný, ale i ekologický
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Snegiri Architects (se souhlasem)

Výjimečný dům pro fanouška moderních technologií

Tento dům na okraji periferie nelze označit jinak než za výjimečný. Srostlý s prostředím, jakoby tam stál odjakživa. Energeticky úsporný, s chytrým ovládáním. Majitel tohoto nádherného domku je muž milující inovace, obdivovatel moderních technologií a chytrých technických řešení. Zároveň se aktivně zajímá o životní prostředí a ekologii. Logickým a samozřejmým výsledkem jeho spolupráce s architekty je chytrý dřevěný dům, který dokonale souzní s okolním prostředím. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Snegiri Architects (se souhlasem)

Šetření energiemi se při rostoucích cenách vyplatí

Domek byl dokončen v roce 2018 a byl vytvořen jako „inteligentní pasivní dům“ se schopností ušetřit o 90 procent více energie než běžný dům díky malému technickému know-how. Ceny energií výrazně rostou, a i když počáteční náklady nejsou nízké, v průběhu let se investované peníze vrátí a majitel ušetří. Nepotřebuje například vůbec klimatizaci. Terasa a většina oken a místností jsou orientovány na sluneční stranu, takže na ně dopadá co nejvíce slunce. Tím budova zachytí více přirozeného tepla a světla. Navíc je vybavena energeticky úspornými okny, ventilačním systémem s rekuperací vzduchu a je kompletně zazimována: má základy tvořeny švédskou deskovou technologií, která kombinuje design vyhřívané monolitické základové desky se systémem podlahového vytápění. Nakonec je dům izolován minerální vlnou odolnou proti chladu pokrytou dřevěným modřínovým obkladem, který byl bohatě natřen nasyceným lněným olejem. 

Mohlo by vás zajímat: Luxusní domy – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Integrace do prostředí charakterizuje dům

Jednou z nejvýznamnějších charakteristik tohoto projektu je jeho úplná integrace do prostředí. Celá stavba je postavena v souladu s jejím přirozeným prostředím. Architekti navrhli svůj výtvor tak, aby se nemusely kácet dvě vzrostlé břízy v srdci lokality. Polochráněné nádvoří v srdci domu postavili kolem těchto původních obyvatel pozemku, kteří tak můžou bez omezení růst dál. Svým designem se stavba maximálně přizpůsobila okolí, je velmi nenápadná a stala se organickým rozšířením okolní krajiny díky zelené střeše. Střecha domu je doslova zelená, pokrytá živým kobercem rostlin jako jsou rozchodník či divoký heřmánek. Tyto rostliny rostou i na zahradě a okolních loukách, střecha tak vypadá jako automatické prodloužení okolních luk a polí. Zelená střecha má kromě dokonalé integrace do okolí ještě několik dalších výhod. Dokáže zadržovat dešťovou vodu, odpařováním ochlazuje své okolí a nabízí útočiště řadě živočichů.

Interiér přizpůsobený vkusu majitele bez rodiny

Obytná plocha 190 m2 je rozdělena do dvou podlaží. Spodní patro je otevřené, s velkou terasou, která v létě slouží jako prodloužený prostor interiéru a propojení s okolní přírodou. Velká okna, sloužící jako dveře na terasu, umožňují krásné výhledy z obývacího pokoje propojeného s kuchyní a velkorysou jídelnou. Součástí spodního patra je ještě pracovna, velká koupelna, prádelna a skladovací místnost. V horním patře se nachází ložnice majitele, koupelna, pokoj pro hosty a pokoj pro dospívajícího syna, který žije s matkou a otce jezdí každý druhý víkend navštěvovat. Interiér je poměrně strohý a jednoduchý, na první pohled jak barevně, tak zařízením ukazuje, že jej obývají dva praktičtí muži.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
18.03.2023

Photocredit: Snegiri Architects (se souhlasem)

3

Pasivní domy 1. díl - Od nízkoenergetického k pasivnímu domu

Nízkoenergetické domy mají oproti obvyklým novostavbám mírně zvýšenou tepelnou ochranu... Číst více →Je to pasivní dřevostavba? 1. díl aneb máte výhled na jih?

Jak poznat, který dům je a který není opravdu pasivní?.. Číst více →Zelená střecha je zahradou ve městě

Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?.. Číst více →Bydlete chytře a nechte svá okna vydělávat!

Jak ušetřit při výběru oken? V článku se dozvíte, kam okna umístit, jaké vybrat zasklení i na co si dát pozor, aby vám vaše okna přinesla tepelné zisky... Číst více →Úplně jiná dřevostavba: Její víceúčelová okna mají 5 funkcí navíc

Ty tam jsou doby, kdy okna sloužila pouze k prosvětlení domu. Jejich další funkcí je dnes třeba topení v zimě či izolace v létě... Číst více →Pasivní domy – spočítejte si, zda se vám taková investice vyplatí

Víte, od čeho se odvíjí výsledná cena pasivního domu a jak si spočítat, zda se vám tato investice vrátí? Přečtěte si více v článku... Číst více →Pasivní domy – nenechte se zmást mýty a pověrami. Bydlete kvalitně a smysluplně

Rozhodli jste se stavět nový dům? Komu věřit? Jaký typ bydlení pro mě bude nejvhodnější? Mají smysl pasivní domy, o nichž se všude píše?.. Číst více →Neviditelný dům nabízí rodině slavného páru klid a potřebné soukromí

Domek skrytý v kopci pod zelenou střechou nabízí dokonalé výhledy na divokou přírodu a dává svým obyvatelům klid a pohodu... Číst více →