HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům ze šesti kostek nemá interiérové dveře. Oddělení místností řeší jinak

Dům ze šesti kostek je unikátní koncept obytného prostoru, který vychází z principu minimalismu. K oddělení jednotlivých místností byly záměrně vynechány dveře, jako přechod mezi místnostmi jsou nenápadně využity změny interiérových materiálů a úrovní. Jak takový interiér o ploše 155 metrů čtverečních vypadá? 


Gjovik House
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Norm Architects (se souhlasem)

Gjovik House se nachází na úpatí majestátního kopce s výhledem na hluboké lesy a největší norské jezero Mjosa. Jedná se o moderní a minimalistický klastrový dům. Skládá se z překrývajících se kostek různých velikostí, které spolu vytváří důmyslný a dynamický rodinný dům. Zvolené materiály, úrovňový interiér a vestavěný nábytek na míru vytvářejí minimalistický, přesto ale útulný a klidný dojem. Dům je elegantně zasazen do kopce a jednoduše a přirozeně souzní s okolím. Při navrhování domu architekti zvážili důkladně okolní klima a navrhli dům, ve kterém si jeho obyvatelé díky útulnosti a pocitu tepla můžou skutečně odpočinout od chladných dnů severské zimy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Norm Architects (se souhlasem)

Zapomeňte na nudu a pocit samoty

Dům se skládá ze 6 kostek, které se navzájem překrývají v půdorysu a řezu. To vytváří útulný prostor plný zákoutí se spoustou překvapení. Po domě se pohybujete z jedné kostky do druhé (čili z jednoho pokoje do druhého) a celý prostor má zvláštní hloubku. Propletení je zdůrazněno také výběrem materiálů. Podlaha se stává stěnou a zeď se stává podlahou v neustále se měnícím světě betonu, dřeva a jemných teplých tónů. Kolik stojí podlaha s designových dekorem betonu? Srovejte si aktuální ceny zde. Většina veškerého zabudovaného nábytku přispívá k jemnému a minimálnímu výrazu.

Moderní klastrový dům vám dává pocit, že jste spolu, aniž byste museli nutně být v jedné místnosti. Díky měnícím se úrovním a materiálům jste neustále ve spojení, vysvětlují architekti. Dům se krásně se propojuje s jeho drsným, a přesto klidným prostředím – svou nenásilnou strukturou a útulnými kostkami je krásným příkladem hygge, dodávají.

Středobodem všeho je kuchyň

Rodinný domek má pouhých 155 m2. Jednotlivé místnosti jsou tam, kde byly záměrně vynechány dveře, od sebe odlišeny nenápadnými změnami materiálů a úrovní. Leštěné podlahy v salonku přecházejí do matných v jídelně. Zatímco největším prostorem je obývací pokoj s velkými okny a spektakulárním výhledem, pravým středobodem domu je kuchyň. Je umístěna v centru plánu a ostatní kostky, ve kterých se nachází obývací pokoj, ložnice, koupelna a technická místnost, k ní přiléhají. Prohlédněte si celý interiér ve fotogalerii.

Vybrané výhledy jsou ohraničeny okny rozloženými mezi kostkami, zatímco kuchyň nabízí velkolepější výhled díky obrovským oknům na obou stranách. Okna sahají od podlahy až ke stropu, a kromě výhledu na lesy v okolí městečka Gjovik poskytují kuchyni velké množství světla.

Exteriér v dokonalém souznění s okolní přírodou

Každá ze 6 kostek domu má rovnou střechu a fasády jsou udělány ze stejnoměrně položených tenkých vertikálních dřevěných prken. Prkna jsou navržena tak, aby působila už zešedle jako starší dřevo a dům tak dokonale zapadl do okolního přírodního prostředí.

Dřevěná fasáda je lepší natřená nebo zešedlá?

Účelem dřevěné fasády, stejně jako celkové struktury domu, bylo zabránit tomu, aby dům pompézně vyčníval ze svahu. Naopak místo toho zůstal v tiché rovnováze s okolím, dodávají architekti.

Líbí se vám minimalistický dům v souladu s přírodou? Více takových domů naleznete v sekci Architektura.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Photocredit: Norm Architects (se souhlasem)

5

České dřevěné stavby dobývají svět. Rozhledna „Kaktus“ vykvetla v Jeruzalémě

Fascinující dřevěná rozhledna postavená českým týmem architekta Martina Rajniše se stala dominantou Svatého města Jeruzaléma. Prohlédněte si fotky rozhledny a přečtěte si více o této zajímavé stavbě... Číst více →Fotograf si postavil černou kostku uprostřed Londýna

Podívejte se, jak bydlí známý fotograf. Vysoce moderní a minimalistická dřevostavba uprostřed Londýna plní požadavky majitele na příjemné a funkční bydlení postavené s ohledem na životní prostředí... Číst více →Norská rozhledna Herdla: vyhlíželi tu bombardéry, teď vítají ptáky

Netradiční dřevěná rozhledna dokreslila poklidnou atmosféru ptačího ráje v Norsku. Prohlédněte si ji ve fotogalerii... Číst více →Boho styl: originální bydlení pro všechny, kteří nefandí minimalismu

Styl boho chic je žhavým trendem a příjemnou alternativou minimalismu v interiéru. Inspirujte se jím a dopřejte svému interiéru svěží nádech osobitosti... Číst více →Vše, co potřebujete vědět o hygge, dánském receptu na štěstí

Chcete si vytvořit interiér, který ve vás bude vyvolávat pohodu a spokojenost? Inspirujte se naším článkem a vytvořte si bydlení ve stylu dánského hygge... Číst více →Jak vypadá chata pro aktivní rodinu? Jako čtyři chaty v jedné.

Chata pro velmi aktivní rodinu? To jsou rovnou čtyři chaty v jedné. Čtyři různé styly, čtyři různé stavební techniky a materiály... Číst více →Kontejnerové domy jako světový trend: Mají u nás budoucnost?

Domy postavené z námořních kontejnerů jsou levné, rychle postavené i ekologické. Obstojí však dům z kontejneru i v náročných českých podmínkách?.. Číst více →Pestrobarevná dřevostavba, která srší energií

Projekt, který vnáší do architektury dřevostaveb nový pojem: barevné světlo vizuálně rozdělující interiér... Číst více →Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?

Minimální rozměry domu vás nemusí omezovat, když víte, jak do něj správně zapracovat víceúčelový dřevěný nábytek. Přesvědčte se sami... Číst více →Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 7: Bydlíme!

Náš mobilní domek stavěný svépomocí nám krásně roste pod rukama. Nyní stačí dodělat pár věcí a můžeme se stěhovat. Jdeme na to!.. Číst více →