HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Z nájmu se přestěhovali vlastního – opravili starou kůlnu za méně než 400 tisíc

Rodina se dvěma malými dcerkami chtěla nutně odejít z nájmu a mít více svobody. Opravili si svépomocí starou kůlnu na pozemku prarodičů za necelých 400 tisíc. Jak vypadá výsledek jejich práce? Jak slouho jim to trvalo a co plánují do budoucna? Přečtěte si jejich příběh.


Příběh čtyřčlenné rodiny, která přeměnila starou kůlnu na jejich nový domov za 380.000, - Kč
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Katy Krebs (se souhlasem)

7 let v pronájmu stačilo

Manželé žili společně s jejich sedmiletou a tříletou dcerou přibližně sedm let v pronájmu. V okamžiku, kdy zasáhla pandemická krize, se rozhodli, že je na čase najít místo, které by mohli nazývat svým domovem. V dnešní komplikované době to ovšem nebylo vůbec jednoduché, a proto kreativní pár vymyslel alternativní řešení. Prohlédněte si jejich krásný nový domov ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Katy Krebs (se souhlasem)

Z pronájmu do vlastního domu

Stará kůlna patřila dříve Michalovým prarodičům. Nebyla natolik využívaná, a proto v ní viděl mladý pár velký potenciál. Bydlení ve zrekonstruované kůlně se na první pohled jeví jako chytré a finančně úsporné řešení. Je to ovšem odpověď na otázku trvalého bydlení?

„Mysleli jsme si, že kůlna je perfektní stavba, kterou lze opravit a udělat z ní malý dům, kde bychom mohli bydlet a zároveň ušetřit nějaké peníze, abychom měli finance na náš budoucí rodinný dům,“ sděluje Katy, majitelka domu.

Aktuálně už rodina pracuje na projektu svého vlastního (většího) rodinného domu. Opravená kůlna postavená v 80. letech má rozlohu pouhých 280 čtverečních stop, což je přibližně 26 m2.

Kůlna byla v katastrofálním stavu

Vnitřní i venkovní pohled na kůlnu byl velice špatný. Barva se loupala a uvnitř nebyl přívod elektrického proudu, žádné instalace. Katy se takové výzvy ovšem nezalekla a s chutí se pustila do plánování rekonstrukce.

„Skoro všechno jsme si dělali sami. V průběhu rekonstrukce nám pomáhala rodina a přátelé. My jsme si s Michalem pořád s něčím lámali hlavu a řešili spoustu problémů. Došlo k několika zádrhelům, ale vždycky jsme přišli na nejlepší způsoby, jak by mohly věci fungovat (navíc když žijeme v malém domě s dětmi).

Nevyhnutelné zásahy do objektu v rámci rekonstrukce:

  • Odstranění překližkových stěn.
  • Instalace dvou oken (zlepšení ventilace a vpuštění více denního světla do domku).
  • Nahrazení starých hliníkových oken plastovými.
  • Zakrytí původního vstupu a vyříznutí otvoru na přední straně budovy (důvodem byla změna orientace budovy).
  • Obnovení střechy vrstvou galvanizovaného nátěru.
  • Stropní izolace i původní podlahy byly zachovány.

Nakoukněte s námi do interiéru útulného domova

Výsledek rekonstrukce, která probíhala od září 2020 do května 2021 (9 měsíců) je naprosto úžasný. Jeden velký prostor byl rozdělený na tři pokoje, přičemž je návrh každého pokoje v duchu rustikálního stylu.

Hned když vejdete z venkovní verandy do domu, otevře se před vámi moderní rustikální kuchyně ve venkovském stylu, která se stala oblíbenou částí domu majitelky Katy. Napravo je pak obývací pokoj s velkou rozkládací pohovkou (někdy zde spí Katy s Michalem, jindy jejich dvě dcery).

Druhé dveře vedou do chodbičky, ze které je možné dostat se do ložnice (6,5 m2) a koupelny. V koupelně je sprchový kout, toaleta (septický systém), umyvadlo i skrytá šatna za závěsem. Podívejte se na ni v naší fotogalerii.

Boj s kritikou od uživatelů sociálních sítí

Katy se po dokončení jejich nového bydlení setkala hned s velkým proudem kritiky od mnoha uživatelů, kteří na sociálních sítích sledují jejich příběh.

„Dostala jsem několik nenávistných komentářů o tom, kde a jak moje děti spí, a říkala si: 'To je v pořádku. Vím, že jsou v bezpečí. Mají bezpečný dům, mají postel, jsme všichni pohromadě, a to je nejdůležitější'. Malý prostor nám nevadí, alespoň trávíme víc času venku a v pohybu. A taky to není navždy. Děti budou mít v budoucnu svůj vlastní pokoj ve velkém domě, až přijde ten správný čas.

Rekonstrukce kůlny a rozdělení jedné místnosti

Uvnitř kůlny bylo zapotřebí rozčlenit prostor na několik místností. Jeden velký otevřený prostor se rozdělil na dva pokoje a kuchyni s obývacím pokojem. Manželé hojně využívali recyklovaného dřeva a taky materiály, které našli na pozemku Michalových prarodičů (jako např. staré plechy z kurníků nebo původní vrata od stodoly).

„Všechny dřevěné rámové konstrukce jsme si dělali sami – byli jsme jen my, já a Michal s našimi dvěma dcerkami.

Jak jste si mohli všimnout ve fotogalerii, stará kůlna je také doplněna o novou terasu širokou 8 stop (2,5 metru). Díky této verandě se plocha domu zvětšila a dcerky si mají kde hrát. Stejně tak je toto místo skvělé pro příležitostné večerní setkání s přáteli. Podívejte se na více fotografií v naší galerii.

Rada od majitelky domu na závěr

Rodina z Texasu bydlí v domě už přes rok a samotné bydlení si nemůžou vynachválit. Jejich dcery nejsou stále zavřené v domě a tráví více času venku, na čerstvém vzduchu v přírodě. Zeptali jsme se Katy na jednu radu pro vás, naše čtenáře, kteří možná zvažují podobný projekt.

„Rozhodně si nakreslete plán, než začnete stavět nebo přestavovat. Když se dívám zpětně, dnes bych možná zkusila udělat ložnici trochu větší nebo bychom s Michalem zkusili udělat podkroví.

Velice děkujeme Katy za poskytnutý rozhovor a přejeme jí i její rodině hodně štěstí s novým, velkým projektem.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.11.2022

Photocredit: Katy Krebs (se souhlasem)

20

Moderní i rustikální kuchyně: Fotogalerie plná inspirace

Kuchyně je centrem každého bytu nebo domu. Setkává se v ní celá rodina

Ekologická rekonstrukce ve stylu Asie: staré dřevo, nový spirit

Dřevo má podstatnou výhodu v tom, že když mu dopřejete správnou péči, je i po desítkách let zase jako nové. Díky tomu je Kloem hostel starým domem s novou vizáží.

Jak správně vybrat umyvadlo – rozměry, ergonomie, inspirace

Koupelnu máte již vymyšlenou, ale lámete si hlavu nad volbou umyvadla? Přečtěte si několik důležitých rozměrů a zvažte zásadní kritéria, pak budete mít vyhráno.

Rekonstrukce bytu s překvapením – nešikovně řešený prostor fantasticky přebudovali na oázu klidu

Rekonstrukce s překvapením, tak by se dal nazvat projekt přestavby starého a dispozičně nešikovně řešeného bytu ve velkoměstě. Výsledek je fantastický.

Rustikální venkovská staročeská kuchyně – inspirace a recept na domácí chleba

Staré rustikální kuchyně a jejich kouzlo patří v dnešní době mezi vyhledávané inspirace! Upečte si chleba podle původního receptu a nechte se vtáhnout do staročeského stylu bydlení.

Během lockdownu si kuchař zrekonstruoval zahradu s terasou za 28 tisíc korun

Umíněnost, odhodlání, vychytralost. I to je příběh kuchaře Marka, který během lockdownu zrekonstruoval s manželkou zahradu a terasu za pár tisíc korun.

Mladá rodina postavila tiny house za minimální náklady, nyní jim sám vydělává peníze

Mladý pár se vrhnul do investice a postavil si malý rekreační tiny house, který nyní pronajímá. Cestou jsme naráželi na samé překážky, tvrdí majitelka.

Manželé se třemi dětmi si postavili svépomocí 170 m2 dům v Beskydech

Rodina postavila svépomocí obrovský rodinný dům o zastavěné ploše 170 m2. Přečtěte si rozhovor o tom, jak si počínali.