HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zkušený tesař ukázal postup výroby masivního dubového TV stolku svépomocí

Jakub je zkušený tesař a se dřevem to opravdu umí. Přijal výzvu kamaráda ohledně výroby stylového, ale přitom cenově nenáročného televizního stolku. K výrobě tak jako materiál použil masivní dřevo v kombinaci s kovem. Výsledek všechny vcelku překvapil. Požádali jsme proto autora, aby se o postup s výrobou tohoto díla podělil s našimi čtenáři.


Výroba nábytku svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: James Hancock (se souhlasem)

Seznam materiálů a nářadí potřebných ke stavbě stolu

Rozhodl jsem se použít masivní dřevo a železné trubky jako nohy. Tyto trubky spolu s přírubami by mělo být možné pořídit přibližně za 1 000 Kč. Potřebovat budete také masivní prkno z okrajového dřeva, což je odřezek z kraje kmene stromu. V neposlední řadě nesmíte zapomenout na vruty a příruby. Kompletní fotodokumentaci si prohlédněte ve fotogalerii.

Potřebný materiál a nářadí:

  • prkno z masivního dřeva (aktuální ceny fošen zjistíte zde),
  • vruty,
  • ruční kotoučová pila (aktuální cenu kotoučové pily zjistíte zde),
  • vrtačka (aktuální cenu vrtačky zjistíte zde),
  • bruska – pásovka nebo orbitální (aktuální cenu brusky zjistíte zde),
  • 4 ks ocelové trubky o průměru 25 mm a délce 300 mm,
  • 4 ks ocelové trubky o průměru 25 mm a délce 90 mm,
  • 16 ks ocelové příruby o vnitřním průměru 25 mm.

Krok 1: Řezání fošen

Jelikož celá fošna měla kolem 267 cm, snažil jsem se ji rozříznout přesně v půli. Žádné její hrany ale nebyly v pravém úhlu, takže jsem ji musel seříznout tak, aby to bylo alespoň přibližně napůl a rovně a abych tak dostal dvě víceméně stejná prkna.

Krok 2: Broušení fošen

Po řezání jsem začal s broušením. Použil jsem ruční pásovou brusku s velmi hrubým smirkem a potom jsem postupně přidával na zrnitosti, to už na orbitální brusce. Celý tento proces trval několik hodin a byl velmi vyčerpávající.

Zkušený tesař zveřejnil vlastní postup výroby nábytku. Postačí starý sud za 4 tis.

Krok 3: Nanášení ředidla a saténového lesku

Po broušení jsem dřevo přetřel jednou vrstvou ředidla, abych povrch očistil a zbavil ho jakékoliv špíny a prachu. Když dřevo zaschlo, rozhodl jsem se použít saténový lesk, protože jsem na něj slyšel chválu, tak jsem ho chtěl vyzkoušet. Osobně jsem ale neviděl rozdíl mezi saténovým leskem a mořidlem. Konečný výsledek byl skoro úplně stejný.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Bungalov 4+kk má ložnice na obou stranách domu. Cena za 110 m2 je více než příznivá

Krok 4: Lakování

Protože jsem se musel vrátit na kolej, svěřil jsem fázi lakování svému kamarádovi. Řekl jsem mu, aby udělal první nátěr a potom ho obrousil smirkem se zrnitostí číslo 220 a opakoval to samé mezi každým dalším nátěrem, a to také udělal. Dohromady udělal tři nátěry a povrch byl perfektně lesklý a jemný.

Krok 5: Montáž

Montáž byla mnohem složitější, než jsem čekal. Protože žádná hrana nebyla v pravém úhlu, musel jsem pomocí úhelníků nakreslit vlastní obdélník na vnitřním obvodu desky. Na spodní polici jsem potom vyvrtal díry přímo skrz střed příruby, abych věděl, kam ji umístit na druhé straně desky. Byl to velmi únavný proces, ale nakonec to celé stálo za to. Po mnoha různých diskuzích jsme se rozhodli pro tento překrásný kousek a myslím, že to nemohlo dopadnout lépe!

Děkujeme panu Jakubovi, že se s námi podělil o svůj příběh a postup výroby krásného kousku nábytku.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Navštivte veletrh vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky, který se uskuteční 5. – 8. března 2024 v Praze. Volnou vstupenku zdarma si můžete stáhnout na tomto odkazu.


Photocredit: James Hancock (se souhlasem)

1

Vertikální záhon svépomocí: zahrádka, kterou můžete mít i na balkoně

I na balkoně si můžete vypěstovat zeleninu pro vlastní spotřebu. Poslouží vám k tomu vertikální záhon, který si snadno vyrobíte sami... Číst více →Návod na výrobu originálního dřevěného křesla svépomocí podle našeho čtenáře Jakuba

Jakub se rozhodl vyrobit tatínkovi k narozeninám originální dřevěné křeslo. Vyrobte si taky takové podle jeho návodu... Číst více →Nevyhazujte starou paletu, vyrobte si z ní svépomocí pohodlné sedátko podle našeho návodu

Staré palety se dají zužitkovat různě. Dnes si ukážeme, jak z jedné staré palety svépomocí vyrobit praktické a pohodlné sedátko na zahradu či na terasu... Číst více →Postavila si dílnu svépomocí – rozhovor se ženou, která si splnila sen

Paní Kateřina si postavila dílnu, protože je vášnivá kutilka a chtěla mít prostor pro své tvoření. S čím se potýkala a jak postupovala? Přečtěte si rozhovor se ženou, která má ráda výzvy!.. Číst více →Petr se pochlubil umyvadlem na desku vyrobeným svépomocí z afrického dubu

Podívejte se na krásnou a čistou práci šikovného kutila Petra, který s sám vyrobil dřevěné umyvadlo na desku do koupelny... Číst více →30+ inspirace pro levnou a stylovou předsíň pomocí DIY nábytku

Předsíň – prostor, díky kterému si vytváříme první dojem při vstupu do domu. Chtěli byste designové, moderní a levné vybavení v DIY provedení? Inspirujte se... Číst více →Dřevěný plot ve svahu – kolik vás bude stát stavba svépomocí?

Jak na dřevěný plot svépomocí, abyste se vešli do 45.000 korun? Přečtěte si rozhovor s Vaškem a prohlédněte si pro inspiraci i fotky, jak postupoval krok za krokem... Číst více →