HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Využitím ČOV ušetřil nadšenec z Brna miliony za stavební pozemek

Mladý nadšenec z Brna vyzrál i na drahé ceny stavebních pozemků a za rozumné peníze si postavil skromné bydlení. Co bylo klíčem k vyřešení celé situace? Našel si levný pozemek bez dostupné kanalizace, v klidné přírodě dál od města. A jak vyřešil odpadní vody? To se dozvíte přímo v rozhovoru s majitelem, kterého jsme vyzpovídali.


domovní čistírna odpadních vod
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Josef V. (se souhlasem)

Povězte nám, jak to všechno začalo a proč vám vlastně nevyhovovalo bydlení v bytě, který jste toho času měl k dispozici?

Bydlení v bytě je hodně pohodlné. Přijdete domů a vše je vyřešené – topení topí, voda teče, záchod splachuje. Stačí otočit kolečkem a vše se zreguluje. Je to fakt super, ale něco tomu prostě chybí, možná ten v nás všech uložený pocit nějakého propojení s půdou, vědět, že tady ten kousek zeminy mi říká pane a mohu si na něm žít svůj život. Dalším aspektem je, že jsem chtěl mít možnost vypadnout z ruchu velkoměsta. Jsem dost háklivý na zvuky hromadné dopravy, troubení aut a tak vůbec. V tu chvíli bylo jasné, že pořizovat nebo stavět něco přímo ve městě je hloupost, a tak jsem se díval trochu dál, na periferii.

Jak jste postupoval při hledání vhodného místa?

Rovnou jsem hodil za hlavu všechny takové ty klasické „naleštěné“ stavební pozemky, které se nabízely za jednotky milionů korun. Přišlo mi to jako nesmysl. Říkal jsem si, že to určitě půjde zvládnout i jinak. Postupoval jsem tak, že jsem si jednoduše našel starou chatu kousek za městem, která se mi líbila svým umístěním a atmosférou, a protože byla zanedbaná, udělal jsem takovou ne úplně možná slušnou věc, ale oslovil jsem majitele formou dopisu, který jsem jim poslal na adresu, kterou jsem našel v online katastru nemovitostí. Dopis jsem napsal velmi slušně a uctivě, aby bylo jasné, že nejsem převlečená realitka.

Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

Neříkejte, že jste na něj dostal odpověď...

Zprvu ne, ale asi po roce se mi nečekaně sami ozvali, že se jim změnila situace a že jsou pozemek ochotni prodat. Vlastně jsem s tím už nepočítal. Ale domluvili jsme se a šel jsem do toho. Skvělé bylo, že tam byla elektřina. Co byl ale zásadní problém, tak byla absence kanalizace, nebylo tedy kam vypouštět odpad. No a fekální vůz se tam nedostane úplně snadno, řešit to tedy pomocí jímky a pak se vždy dohadovat s řidičem, aby tam přijel, se mi opravdu nechtělo. Před lety jsem na nějakém veletrhu poprvé viděl technologii domácích čistíren odpadních vod (zkráceně ČOV) a nějak jsem si na to v tu chvíli vzpomněl a začal se o to zajímat. Došlo mi, že by to mohlo být řešení, jak v podstatě úplně obejít nutnost kanalizační přípojky. Byl jsem z toho v tu chvíli nadšený, ale nevěděl jsem ještě, co vše to obnáší.

Co konkrétně to obnášelo a narazil jste na nějaké problémy?

Domovní čistička je skvělá věc, která je v celé Evropské unii podporována. Bohužel ne tak úplně u nás a někde je to jakési zablokované a někteří úředníci to moc nechtějí povolovat a podporovat. Tak jsem to aspoň slyšel z více míst, a tak jsem měl trochu obavy, co bude následovat. Povedlo se mi získat doporučení na konkrétní firmu tady v Brně, kam jsem zavolal a vzal mi to překvapivě přímo majitel firmy, pan Tomáš Mackrle, který mi už na prvním telefonu dal takovou „nalejvárnu“, že jsem to další dvě hodiny zpracovával v hlavě. Opravdu to byl nevšední zážitek a byl to vlastně i důvod, proč jsem pak této firmě zůstal věrný a nakonec s nimi i realizaci ČOVky dotáhl do konce.

A v čem byl tedy problém?

Hlavně v tom, že ta přečištěná voda se musí někam vypouštět. Ona je sice skvěle vyčištěná, ale jsou na to pravidla a musí se to řešit s různými orgány a do toho jsem se nechtěl pouštět. Dostal jsem ale od jednatele firmy skvělý tip, že za ČOVkou mohu umístit bezodtokovou jímku a tak se vlastně moje přečištěná voda nebude vůbec nikam vypouštět, mohu si ji využít na zalévání rostlin na zahradě. Tim že se mnohé řeší. No, chtěl jsem to mít „posichrované“, a tak jsem se obrátil na úřad, kde mi to potvrdili. Nechal jsem si to tedy ještě od nich potvrdit písemně a pak už jsem mohl jít rovnou na věc.

Zkuste nám, prosím, pro naše čtenáře popsat nějak chronologicky, jak jste postupoval.

Nejprve jsem si nechal od firmy doporučit vhodný model podle očekávané spotřeby. Pak jsem dělníky, které jsem měl na pozemku na zemní práce, poprosil, ať se s firmou spojí a zajistí instalaci. Vlastně takhle jednoduché to bylo. Zaplatil jsem fakturu za ČOVku a šlo se na věc. Celkově to trvalo asi měsíc, ale nevím už jestli to zdržení vzniklo dodávkou od firmy, nebo spíš kvůli zemním pracím, které se zpožďovaly. Tady jsem ale udělal chybu, že jsem nedohlédl na tyto zemní práce, a když konečně ČOVku přivezli a zasadili, tak dělníci dokončili instalaci – propojení hlavní nádrže s vedlejší jednotkou pro přívod vzduchu. Propojuje se to takovou hadicí. Celé to vypadalo jako skvěle provedené, ale když mi pak přišel pracovník firmy USBF ČOVku aktivovat, tak z toho byl takový rozladěný, že mi to moji dělníci udělali špatně. Kolem hadice měla být chránička, kterou bohužel dělníci vyhodili, a tak je hadice nechráněná a časem se tlakem zeminy zmáčkne a přestane jí proudit vzduch. V tu chvíli mě to docela naštvalo, ale bylo to naštěstí snadno řešitelné. Je zkrátka potřeba, abyste si vždy hlídali řemeslníky a dělníky, kteří vám na stavbě pracují. Firma, která ČOVku dodala, se chovala příkladně, ale bohužel toto ovlivnit nemohli, jelikož napojení mi dělali moji dělníci v jiný den.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Josef V. (se souhlasem), © Drevostavitel.cz

Jak systém ČOVky vůbec funguje a co to pro vás nyní znamená z hlediska provozu?

Z hlediska provozu to pro mě znamená hlavně svobodu. Člověk se nemusí bát vyprodukovat větší množství odpadu, ať už ve formě záchodu a nebo jen tzv. šedé vody, která teče ze sprchy. ČOVka to prostě „přechroustá“ a na výstupu je čistá voda, kterou si ode mě občas čerpá i soused na zalévání. Ten je za to vděčný.

Systém je v podstatě automatický a co se mechanických částí týče, tak tam je akorát vzduchová hadice, která fouká vzduch do jednotlivých komor, a tím pročechrává obsah. Jak to celé funguje je docela „vyšší dívčí“, ale je to opravdu důsledně promyšlené.

A jak je to se zápachem z čističky?Pokračovat na další část →


Photocredit: Josef V. (se souhlasem)

6

Kompost: Jak jej založit a jak správně kompostovat?

Kompost na zahradu patří. Vytvořte si snadno zeminu plnou živin. Jak kompost založit a jak správně kompostovat?.. Číst více →8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek

Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek... Číst více →Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?

Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde... Číst více →Kořenová čistička odpadních vod: Jak funguje a jaká je cena?

Kořenová čistička odpadních vod představuje ekologickou variantu řešení odpadů v domácnosti. Jaké má kořenová čistička výhody, nevýhody a jaká je cena?.. Číst více →Dřevěné bazény na zahradu svépomocí, jak na to?

Máte zahradu a uvažujete o dřevěném bazénu? Dozvíte se druhy konstrukcí, cenu bazénových folií, i jestli je lepší kartušová nebo písková filtrace... Číst více →Změkčovače vody: 3 tipy, jak se zbavit tvrdé vody

Taky patříte mezi ty, které trápí tvrdá voda? Pojďte se podívat na 3 tipy, jak s tvrdou vodou zatočit. Koupíte změkčovač vody, nebo se pustíte do alternativních metod změkčení tvrdé vody?.. Číst více →V odpadním dřevě se skrývají statisíce. Stačí vědět, jak ho využít

Spalovat odpadní dřevo ze staveb pomáhá chránit vlastní lesy a ušetřit na dovozu dřeva ze zahraničí. Jak to řeší ve Švýcarsku? Poučme se z jejich chyb... Číst více →5 kroků k zelenějšímu domovu – jak málo stačí?

Přemýšlíte, jak udělat váš domov ekologičtějším? Upravte několik drobností a vaše domácnost i planeta se zaraduje! Našich 5 tipů vám pomůže... Číst více →Petr: Banka nám dělala velké problémy. Kompromisy jsme ale dělat nechtěli

Mladá rodina si postavila ve středních Čechách moderní bungalov navržený na míru. Největší problémy měli na začátku s bankou. Proč se jim nedařilo získat hypotéku?.. Číst více →Zajistěte si čistý domov – recept na úklidové prostředky domácí výroby

Dejte i vy šanci domácím čistícím prostředkům. Fungují stejně jako ty kupované, ale jsou mnohem levnější a také bezpečnější pro vaše zdraví... Číst více →