HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

← Zpět na předchozí část článku

Na diskusních fórech se občas řeší různé problémy čističek, že smrdí nebo nečistí, jak mají. Jak to funguje vám?

Mně to funguje dobře. Myslím, že na těch diskusích píšou spíš lidi, kteří dělají něco špatně a pak se jdou vyvztekat na internet. Moje zkušenost je taková, že čistička není vůbec cítit. Teda když mi ji aktivovali a nalili tam ten aktivační kal, tak to trochu cítit bylo a začal jsem mít strach – taky jsem spoustu toho četl – ale od té doby už nepozoruji nic takového. Co mě zprvu trochu nepříjemně překvapilo, tak že to dmychadlo, které fouká vzduch, vydává jakýsi vrnivý zvuk. Zjistil jsem pak ale, že mi to rezonuje o ten kyblík, ve kterém je umístěno, tak jsem pod něj dal polystyren, aby se odtlumilo od kyblíku, a mám klid. V ČOVce to občas bublá, když se aktivuje režim provzdušňování, ale to je prostě normální přírodní zvuk a nevadí mi, ani sousedovi, který to má přímo pod oknem. I tak bych ale doporučil lidem dát si čističku dál od oken, aby prostě nemuseli vůbec řešit, jestli jim občasné bublání vyhovuje nebo ne.

Kořenová čistička odpadních vod: Jak funguje a jaká je cena?

Jak je to s údržbou takového zařízení?

Vypadá to zprvu složitě. Z úvodního výkladu, který mi udělili, jsem nabyl dojmu, že bych měl asi vrátit diplom :). Faktem ale je, že oni asi i trochu raději přeháněli, aby mě vystrašili a abych údržbu nepodceňoval. Holt jsou to profíci a už asi taky leccos zažili, tak jsou důslední. Co je ale super, tak firma rovnou nabízí, že mi za poměrně symbolický poplatek udělají i pravidelný servis. Takže se to dá outsourcovat na ně a já nemusím nic řešit. Chystám se je s tím oslovit, aby přijeli a tady tuhle nehezkou práci (šťourání se v čističce) pak udělali za mě. Jsou to nějaké servisní úkony přibližně jednou za půl roku. Takže tohle v podstatě neřeším.

Co čištění záchodu a sprchy? Může se používat klasická chemie nebo musíte mít speciální prostředky?

V podstatě je potřeba používat eko prostředky, ale nemusí to být žádné „hipsterské výstřelky“. Problém dělá jen pár konkrétních značek čistidel, na které mě upozornili. Určitě jsou super v klasickém komunálu, ale do ČOVky mi to nedoporučili. Každopádně existuje řada čistidel, které použít jdou a fungují dobře. Důležité je tam neházet plastové věci a celkově nerozložitelný odpad, to se pak musí mechanicky vybrat z čističky, což je na nic. Naproti tomu, když si vezmu jakou svobodu tohle zařízení člověku dává a hlavně kolik peněz díky tomu ušetří, tak to je velká paráda.

Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod

Na kolik vás to vlastně celé přišlo?

Tak nějak jsem si stanovil jako hranici něco kolem sta tisíc a nakonec to bylo docela o dost míň. Samotné zařízení, což je kombinace čističky, dmychadla a pak ještě bezodtoké jímky, která jímá přečištěnou vodu, mě vyšlo na nějaké desítky tisíc. Nepamatuji si to už úplně přesně, ale odhadem celá ta sranda stála tak kolem 80 tisíc. Což je v kontextu dnešních cen stavebních komponent naprostá pohoda. Původně jsem čekal, že se to, jak bývá zvykem, vyšplhá postupně na nějakou úplně jinou bizarní částku. Kupodivu jsem ale byl překvapen a nestalo se to. Co se řeklo, to platilo a žádné prodražování (kterým mě vyškolili předchozí dodavatelé jiných komponent) se nekonalo. Takže tímto oceňuji solidnost firmy, která mi ČOVku dodala.

Co byste lidem poradil na závěr? 

Nejděte s davem. Mějte na paměti, že to, co dělají všichni, nemusí být vždy to nejlepší. Nesnažte se ulehčovat si věci. Pokud na něco nedosáhnete finančně, hledejte alternativu, kterou to půjde vyřešit. Znám víc takových případů a kdo opravdu chce, tak nakonec výsledku dosáhne. Takže pokud chcete někde bydlet nebo mít třeba jen letní sídlo či chatu, hledejte, zkoušejte a nebojte se jít porozhlédnout tam, kam ostatní nechodí. Jsou to vlastně takové ty neprošlapané cestičky, jak se říká.

Děkujeme za toto poselství a přejeme, ať vám ČOVka dobře a dlouho slouží.


Photocredit: Josef V. (se souhlasem)

6

Kompost: Jak jej založit a jak správně kompostovat?

Kompost na zahradu patří. Vytvořte si snadno zeminu plnou živin. Jak kompost založit a jak správně kompostovat?.. Číst více →8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek

Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek... Číst více →Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?

Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde... Číst více →Kořenová čistička odpadních vod: Jak funguje a jaká je cena?

Kořenová čistička odpadních vod představuje ekologickou variantu řešení odpadů v domácnosti. Jaké má kořenová čistička výhody, nevýhody a jaká je cena?.. Číst více →Dřevěné bazény na zahradu svépomocí, jak na to?

Máte zahradu a uvažujete o dřevěném bazénu? Dozvíte se druhy konstrukcí, cenu bazénových folií, i jestli je lepší kartušová nebo písková filtrace... Číst více →Změkčovače vody: 3 tipy, jak se zbavit tvrdé vody

Taky patříte mezi ty, které trápí tvrdá voda? Pojďte se podívat na 3 tipy, jak s tvrdou vodou zatočit. Koupíte změkčovač vody, nebo se pustíte do alternativních metod změkčení tvrdé vody?.. Číst více →V odpadním dřevě se skrývají statisíce. Stačí vědět, jak ho využít

Spalovat odpadní dřevo ze staveb pomáhá chránit vlastní lesy a ušetřit na dovozu dřeva ze zahraničí. Jak to řeší ve Švýcarsku? Poučme se z jejich chyb... Číst více →5 kroků k zelenějšímu domovu – jak málo stačí?

Přemýšlíte, jak udělat váš domov ekologičtějším? Upravte několik drobností a vaše domácnost i planeta se zaraduje! Našich 5 tipů vám pomůže... Číst více →Petr: Banka nám dělala velké problémy. Kompromisy jsme ale dělat nechtěli

Mladá rodina si postavila ve středních Čechách moderní bungalov navržený na míru. Největší problémy měli na začátku s bankou. Proč se jim nedařilo získat hypotéku?.. Číst více →Zajistěte si čistý domov – recept na úklidové prostředky domácí výroby

Dejte i vy šanci domácím čistícím prostředkům. Fungují stejně jako ty kupované, ale jsou mnohem levnější a také bezpečnější pro vaše zdraví... Číst více →