HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mladí manželé si postavili nádherný dům, aniž by potřebovali hypotéku

Skoro každý má nějaký sen o budoucím bydlení. Často je to velký dům, plný vybavení, s garáží a velkou zahradou. Realita je však často jiná a tak nastupují kompromisy. Nemůžeme najít vhodný pozemek, nemáme dost financí nebo se nechceme zadlužit na celý život. Do takové situace se dostal i mladý pár, o kterém jsme se rozhodli napsat tento článek. Chtěli odejít z velkého pronajatého bytu, ale nechtěli se zadlužit na dvacet let, aby si mohli pořídit vysněný dům. Rozhodli se tedy uskromnit a pořídit si tiny house. Jak se na rozhodnutí dívají dnes s odstupem?


Tiny house může sloužit jako chatka, ale i trvalé bydlení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Se souhlasem Wind River Tiny Homes

Neuvěřitelná lehkost bydlení

Když se Travise a Brittany zeptáte, jestli je to těžké bydlet v tak malém domečku, jenom se usmějí a oba vás ujistí, že je to přesně naopak. Je to hrozně jednoduché. Oba se opravdu báli přestěhovat do tak malého prostoru a očekávali, že se budou cítit stísněně a omezeně. Váhali, jestli raději nezůstat v bytě, než být v mini domku. Ale pak se vrhli do plánování a budování svého tiny house a ihned po nastěhování jim bylo jasné, že v něm budou absolutně spokojení. Prohlédněte si jejich domek i uvnitř ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Se souhlasem Wind River Tiny Homes

Minidomek nám dává spoustu pozitivních věcí

Brittany k tomu říká: „Jednoduše řečeno: já a můj manžel budeme úplně bez dluhů (a tím myslím opravdu všechny dluhy – za dům, auto, univerzitu) během několika měsíců, takže můj cíl splatit všechny dluhy před třicítkou bude dosažen. Je to neuvěřitelně osvobozující a já jsem si jistá, že se časem ukáže ještě více výhod bydlení v malém. Peníze, které bychom dávali za pronájem bytu nebo splácení hypotéky, můžeme využít jinak. Můžeme cestovat a trochu víc si užívat. I v každodenním běžném životě vidím spoustu pozitivních změn: líbí se mi, že díky nedostatku prostoru má všechno své přesné místo. Oblečení mám vše poskládané na jednom místě, takže jsem rychleji hotová s oblékáním, už pořád nehledám klíče, protože se prostě nemají kam ztratit. Také trávíme více času venku, jsme aktivnější a jsme více s přáteli. Osobně můžu říct, že mi minidomek přinesl přesně opačnou změnu, než mi mé strachy říkaly. Měla jsem strach, že budu mít pocity stísněnosti a omezenosti, ale ve skutečnosti se cítím mnohem svobodněji“.

Mohlo by vás zajímat: Video: Na prohlídce v mini domku

Rustikální cedrový exteriér

Tiny house stojí na malé louce uprostřed lesa obklopený především listnatými stromy. Majitelům to dává dostatek soukromí. Louka jim umožnila zbudování malé zahrádky, kde pěstují zeleninu, a zároveň je na ní malé venkovní posezení. Domek stojí na podvozku, který je zakrytý dřevěným obložením. Celá stavba včetně malé terasy je z cedrového dřeva. Délka domku je téměř šest metrů. Je dvoupatrový, přičemž druhé patro se nachází v šikmé střeše. Okna jsou klasická, pomáhají domku dát rustikální ráz. Také dveře jsou prosklené, aby se do interiéru dostalo maximum světla.

Nábytek na míru pro maximální využití prostoru

Veškerý nábytek v pokojích byl vyroben na míru z dubového dřeva. V přízemí se nachází maličký obývací pokoj s křesílkem a pohovkou, jehož součástí je i jídelní stůl pro dva, dále koupelna se sprchou a úzká kuchyňka s kameninovým pultem a dřezem. Do prvního patra se dostanete po strmém žebříku. Nahoře je už pouze malá ložnice s dvoulůžkem. Na stěnách je spousta poliček a také podkroví je maximálně využito pro úložné prostory. Zvenku je na domku přidělaná velká skříňka na sportovní vybavení, kola majitelů jsou pověšena pod střechou vedle domku.

A cena?

Tiny house vyšel mladý pár na 48 000 amerických dolarů, což je v přepočtu asi 1 000 000 Kč. Na naše poměry to v této velikosti není extra levné bydlení, ale pro Američany je to parádní cena.

Mohlo by vás zajímat: Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.09.2022

Photocredit: Se souhlasem Wind River Tiny Homes

20

Video: Na prohlídce v mini domku

Mini domek Shed si postavili jeho majitelé sami a za nízké náklady. Ušili si ho na míru, efektivně využili každý cm a vytvořili si bydlení, které jim plní sny.

Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc

Účelné bydlení ve vlastním domku, ale na minimální ploše. I tak by se dal charakterizovat fenomén tiny house. Co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se v malých domcích trvale bydlí?

Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?

Minimální rozměry domu vás nemusí omezovat, když víte, jak do něj správně zapracovat víceúčelový dřevěný nábytek. Přesvědčte se sami.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 6: Máme vodu

První místnost našeho mobilního domku, který stavíme svépomocí, je hotová. Natáhli jsme i kabely a teď je na řadě voda.

Tiny house, jaký jste ještě neviděli

Chtěli byste si pořídit nějaký neobvyklý tiny house na kolečkách? Co třeba se skleníkem a houpačkou jako pár v našem článku?

Tiny house, který rozhodně nikdo nepřehlédne

Krásný tiny house na kolečkách, který přitahuje pozornost každého kolemjdoucího a na cestách je naprosto nepřehlédnutelný.

Prostorná maringotka se stala ideálním bydlením pro dva dobrodruhy

Moderní tiny house na kolečkách vás překvapí svojí prostorností, komfortem a množstvím světla. Ideální bydlení pro dva dobrodruhy.

Dvacetimetrový tiny house je dokonalým lesním útočištěm mladého páru

Tiny house s půdorysem pouhých deset metrů čtverečných si postavil mladý pár jako první společné bydlení. A hned po kolaudaci se v něm konala svatba.

Černý tiny house na kolečkách je obklopený australskou divočinou

Energeticky samostatný minidomek na kolečkách stojí uprostřed australské divočiny a je tím ideálním místem k dokonalému odpočinku. Prohlédněte si ho v naší bohaté fotogalerii.