HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Příběh Čistého lesa: vše začalo přáním bydlet blíž přírodě

Projekt Čistý les od roku 2018 sdružuje dobrovolníky a pořádá akce na čištění lesů od odpadků a skládek, organizuje různé lesní akce a terapie, vzdělává v oblasti recyklace a udržitelnosti, koordinuje environmentální programy a vyvíjí mnoho dalších aktivit pro obnovu životního prostředí. Přečtěte si příběh vzniku projektu z úst jeho samotného zakladatele.


Příběh Čistého lesa: vše začalo přáním bydlet blíž přírodě

Jak to všechno začalo

Před několika lety jsme se rozhodli opustit pohodlný život velkoměsta. Už nás unavoval ten ruch, hluk, smog a špinavé prostředí. Je na čase přesunout se blíž čisté přírodě a tak nějak více se s ní sblížit. Představa přírodního bydlení se nám zalíbila, takže při naskytnutí příležitosti koupě domu u lesa, bylo rozhodnutí jasné. A tak jsme prvně okoušeli klidný venkovský život, děti chodily do místní pětiletky a my pracovali z domova s výhledem na les.

Každodenní pobyt v lese nás donutil k akci

S příchodem psa do rodiny začaly také každodenní procházky do přírody. Občas jsme si všimli, že tu a tam je vidět nějaký odpadek. To byli asi nějací výjimeční vandalové, řekli jsme si, nepořádek sebrali a odnesli do tříděného odpadu. Časem to ale nebylo lepší. Odpadky v lese se objevovaly stále, a i když jsme sbírali stále dokola, další rok tam přibyly zase nové. No to snad ne!

Za pomoci přátel vznikla první myšlenka na Čistý les

Museli jsme si přiznat, že princip „sbírá celá rodina“ nefunguje.  Na jednom setkání jsme vyprávěli naše zážitky ze života v přírodě našim přátelům, kteří se ekologií zabývají hlouběji. Vznikl prvotní nápad založit na úklidy lesa nějaké sdružení. A tak slovo dalo slovo, čin dal čin a začal se rýsovat projekt ČISTÝ LES. Najednou to dávalo smysl, prostě budeme čistit les a přírodu od odpadků organizovaně.

Dnes v lesích nejen uklízíme

Jako záštita projektu vznikl spolek FOR4EST, který vše řídí a organizuje. Postupem času přibývaly k úklidům i další programy. Oslovili jsme školy, tábory, zájmové organizace a firmy. Formou environmentálních akcí s nimi pokračovali v čištění lesů ve Středočeském regionu. V roce 2020 jsme naši činnost rozšířili na celou oblast ČR projektem Čistý les 2.0, který pokračuje i v roce 2021 jako Čistý les 2.1. A abychom jen stále neuklízeli, přidali jsme ještě zážitkové programy v lese, nová témata o recyklaci odpadu, problematice jednorázových plastů, trendu Zero waste, udržitelném rozvoji, ochraně přírody a životního prostředí.

Více o našich myšlenkách, akcích a programech se můžete dozvědět na webu cistyles.cz.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
17.02.2021

Photocredit: ČISTÝ LES

0