HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Materiály a konstrukce

Jaké vybrat materiály a konstrukční systém pro stavbu dřevostavby? To je jedna ze základních otázek každého stavebníka. V následujících článcích jednotlivé stavební materiály a technologie konstrukčních systémů dřevostaveb detailně rozebereme, vysvětlíme jejich výhody a nevýhody i na co si dát pozor. V této sekci najdete i zajímavé realizované konstrukce z celého světa, které neslouží jako rodinné domy, např. školy, školky, dřevěné mrakodrapy, bytovky atp.


KVÍZ: Jen správný kutil ví, co je to vercajk, šuplera, pajsr a fašeta. Porovnejte se s profíky v Česku
„Podej mi sviňák, ať si možu odměřit tu šlicu.“ Znáte dostatečně stavařský slang, nebo by se vám hodila rychlá lekce ze světa kutilů?

KVÍZ: Jen velký znalec ví, co je to atika, lodžie, bednění a pačok. V Česku je takových lidí pomálu
Na konci kvízu zjistíte, jak dlouho vám trvalo zodpovědět všechny záludné otázky, a pokud bude váš čas dobrý, můžete vyzvat i kamarády.

Některé zateplovací firmy v tichosti šidí na materiálu. Zjistit se to dá celkem snadno
Začínají chladné dny. Pokud již máte nemovitost zaizolovanou a nebo o izolaci přemýšlíte, je možná na místě v tuto chvíli zpozornět.

Hledají Češi jen výmluvy nebo jsou hákliví na peníze? Co jde v Norsku, nejde u nás
„My na všechno chceme mít normu, předpis, metodiku, vyhlášku nebo zákon, abychom mohli vůbec něco naprojektovat. V zahraničí používají inženýrský přístup a rozum,“ vysvětluje požární specialista Jakub.

Některé typy cihel při povodních neobstály. Po pár hodinách ve vodě se proměnily v bahno
V některých případech nemusely být škody po povodních tak obrovské, kdyby domy nebyly postaveny z určitého typu cihel. O jaký stavební materiál jde?

Výměnou staré izolace za jiný typ se manželům podařilo ušetřit. Za vytápění platí ročně o 10 tisíc korun méně
Izolace domu je odjakživa samozřejmostí. Technologie a možnosti se však posouvají a na trhu se objevují nové možnosti, které mohou, ale také nemusí být lepším řešením, než je to původně instalované.

Zapomenutý způsob levné povrchové úpravy prodlouží životnost fasády až o 50 let
Pravidelná údržba dřevěné fasády velmi odrazuje mnoho domácností, které o ní uvažují. Existuje však jednorázové řešení, které se u rodinných domů v Česku prozatím příliš neaplikuje, dokáže ale ochránit dřevo před deštěm, sluncem, hmyzem i dřevokaznými škůdci.

Povodně způsobily rodinám milionové škody. Majitelé dřevostaveb zveřejnili fotky po katastrofě
Jistě si dokážete představit, jaké obavy museli zažívat majitelé dřevostaveb v případě nedávných povodní, které zasáhly Českou republiku. Našemu stavebnímu portálu poskytli fotografie svých domovů i míst, kudy jim do domu zateklo. Fotky najdete ve fotogalerii.

Snadnou úpravou zajistil rodině teplo i v horním patře. Za energie nyní platí o třetinu méně
Petr bydlí se svou rodinou v menším dvoupatrovém rodinném domku. Dlouhodobě se potýkal s problémem vytápění horního patra.

Ničivé následky pohromy se zapsaly do pamětí mnoha obyvatel. Získali jsme fotky před a po
Během jednoho dne přišly stovky obyvatel o svůj domov. Jen málokdo z těch, kteří tuto pohromu nezažili na vlastní kůži, si dokáže představit následky. Obyvatelé zasažených vesnic nám také ochotně zaslali fotografie před a po této živelní pohromě – porovnat si je můžete v naší fotogalerii.

Nedostatek vzduchu v kamnech může skončit i výbuchem. Některé komíny tomu umí zabránit
Krbová kamna a vložky mají celou řadu výhod. Topení v nich je levné a má svoje nezaměnitelné kouzlo. Tento způsob vytápění však může být i nebezpečný. Nemusíte se ale bát. Existuje komín, který tomuto nebezpečí jednoduše předejde.

Požární specialista vysvětlil, jak mohou lidé snadno zastavit šíření požáru a snížit škody na domě
Když začne hořet dům, a protentokrát neuvažujme nad stavebním materiálem, spousta majitelů se snaží oheň uhasit. Tyto hrdinské činy jsou z pohledu požárních specialistů zbytečné.

Jana zachránila svůj dům před demolicí. Navzdory očekávání odborníků ustála její dřevostavba úder tornáda
„Aniž by poznali, že je dům postavený ze dřeva, tvrdili, že je v pořádku. Jakmile jsem upozornila na konstrukční systém 2by4, řekli mi, že musí jít k zemi,“ popisuje paní Jana. Jejich verdikt však odmítla přijmout. V rozhovoru se netajila ničím.

Zpevnění svahu tak, aby se nezhroutil. Zahrádkářka z jižní Moravy našla levné a funkční řešení
Co se svahem, který nestále ujíždí? Na výběr je samozřejmě hned několik možností, jak ho zpevnit. Zahrádkářka z jižní Moravy sáhla po řešení, které je sice méně známé, za to však hezčí a levnější.

„Před očima nám zmizela celá ulice, téměř všechny domy šly k zemi,“ popisuje Aneta svůj děsivý zážitek
Jejich obec zasáhl vzdušný vír o síle F4, ulice byly po strastiplném večeru k nepoznání a spousta rodin přišla v ten den o svůj domov. Jaké byly jejich první myšlenky poté, co vyšli na hlavní ulici? Na to jsme se dnes zeptali (nezávisle na sobě) Anety, Lukáše a Tomáše.




další články »

DIMENZE 90 Ostrava

Dům měsíce v galerii
100 Dřevostaveb


NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE
Souhlas se zpracováním os. údajů