HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Který druh paliva bude zakázán jako první? Dokument ministerstva naznačuje mnohé

Už jste slyšeli o zákazu topení dřevem? Pokud ano, tak vězte, že nic takového se v Česku zatím nechystá. Jedná se o nepravdivou informaci. Na druhou stranu ale z hlediska ekologie dochází k různým omezením některých zdrojů vytápění a naopak podpoře jiných zdrojů. Tato podpora a naopak omezení se opírají o jeden základní argument a tím je ekologický aspekt daného paliva. V dohledné době lze proto očekávat, že s ohledem na kvalitu ovzduší dojde k omezení, případně zákazu konkrétních typů paliv. Která to budou? A u kterých naopak můžeme být v klidu? Zjistili jsme to z dokumentu, který se nám podařilo získat.


Který druh paliva bude zakázán jako první
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Canva AI Product (Free Media Licence)

Není všechno pravda, co je na internetu

Informační prostor je protkán polopravdami a nepravdami. Často se tak můžeme dočíst informace, které nejsou postaveny na žádném relevantním argumentu a jednoduše si je autor vymyslel. K tomu, abychom zjistili, co se na nás ve skutečnosti chystá, je tedy potřeba důkladnější analýzy a jít více do hloubky. Zejména je pak důležité vycházet z informací a dat od důvěryhodných zdrojů.

Čím už dnes nesmíme topit?

Zákon o ochraně ovzduší vymezuje určitý rámec, jak smí domácnosti topit. Cílem není žádným způsobem domácnosti omezovat, ale starat se o kvalitu ovzduší, které sdílí všichni společně. V základu je zakázáno spalovat v kotli odpad. To samé se pak týká případných toxických látek. Jinými slovy se dá říct, že spalovat je povoleno jen to, na co je dané zařízení dimenzováno. Jisté základní omezení tu proto s námi je již dávno. Na trhu však jsou různá paliva, která se sice nyní k topení používají, avšak jsou z ekologického hlediska minimálně sporná. Ve chvíli, kdy dojde k jejich omezování, bude se zcela jednoznačně postupovat logikou od toho nejvíce ekologicky škodlivého. A toto pořadí se nám právě povedlo vypátrat přímo z dokumentů od ministerstva.

Topím dřevem, mám se bát?

Pokud doma topíte dřevem, pak se určitě bát nemusíte. Pokud tedy využíváte druh kotle na dřevo, ve kterém je stále povoleno topit – jejich ceny, vlastnosti a parametry si můžete prohlédnout zde. Pokud začne docházet k zákazům či omezením topení různými druhy paliv, pak z hlediska škály ekologicky negativních dopadů je palivo, které využíváte, až někde na pátém místě. Předtím by mělo dojít na 4 jiná paliva, která jsou v tuto chvíli povolena. Dále je také otázkou, jakmile začne k těmto omezením docházet, jaký bude časový rámec. Přechodová doba je totiž velmi dlouhá a obvykle se počítá spíše v desítkách let. Zajímavostí na takovém přechodu je také to, že nejprve dojde k omezení prodeje konkrétního topného systému a teprve až dlouho poté k jeho užívání. Plynule tak dojde k odstranění topného systému z trhu, aniž by byli poškozeni zákazníci. Pokud chcete topit dřevem a mít jistotu, že vám topný systém v budoucnu nikdo nezakáže, pak sázkou na jistotu jsou speciální akumulační kamna na dřevo, která disponují mimořádnou efektivitou a úsporností. Přehled modelů dostupných na českém trhu a jejich ceny si můžete prohlédnout zde.

Kdo může být v klidu?

Zjistili jsme také, které topivo je v tuto chvíli považováno za nejvíce ekologické. V kterém případě se tedy opravdu nemusíte bát a můžete si dát klidně nohy na stůl? V případě, že vám na ty nohy bude sálat oheň z dřevěných pelet. Ano, právě pelety jsou v tuhle chvíli na škále ekologického dopadu z pohledu ministerstva až na posledním místě z hlediska škodlivosti. Lze tedy říci, že pokud se rozhodnete pro přechod na tuto technologii, nemusíte se obávat, že by vás někdy v dohledné době měl zájem kdokoli omezovat nebo znevýhodňovat. Pokud uvažujete o koupi kotle na pelety, můžete si jejich aktuální ceny porovnat zde.

Kdo se má začít bát?

Těžko říct, zda je jakýkoli strach na místě. Víme však, které topivo je v tuto chvíli klasifikováno jako nejméně ekologické. Jedná se o hnědé uhlí. Pokud tedy topíte doma touto surovinou, počítejte s tím, že budete nejspíš první, na koho dopadnou případná omezení z hlediska budoucnosti vašeho topného systému. V tuto chvíli nejsou veřejně známy žádné konkrétní plány. Lze pouze vycházet z veřejné informace, že právě surovina, kterou topíte, je obecně považována za nejméně ekologickou. Pokud tedy takový systém máte doma instalován, je jistě ke zvážení přechod na systém jiný.

A co ostatní?

Škála, podle které ministerstvo definuje, jak moc je daná surovina ekologická z hlediska vytápění, začíná, jak již bylo řečeno, od konce právě hnědým uhlím. Hned za ním se nachází uhlí černé a v závěsu za ním uhelné brikety. Následuje koks. Poté přichází teprve kategorie dřeva, které je rozděleno na méně suché dřevo jako nejhorší, poté suché měkké dřevo, suché tvrdé dřevo a ještě lépe dřevní brikety. Na závěr pak, jak již bylo zmíněno, jsou v pozici vítěze dřevní pelety. O tom, jakým dřevem budete doma topit, zda bude suché nebo méně suché, už asi úředník těžko rozhodne. Zde se tedy jedná spíše o věc svědomí každého občana. Z hlediska podporovaných a naopak omezovaných paliv z pohledu budoucnosti však lze předpokládat, že vývoj půjde právě po této linii postupně.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
10.12.2024

Photocredit: Canva AI Product (Free Media Licence)
Zdroj: MZP

2

Vyplatí se stále topit uhlím? Srovnání ceny za 1 kWh
Vyplatí se i dnes vytápět uhlím? Přehledné srovnání nákladů na 1 kWh jednotlivých typů uhlí.

Elektrický, plynový a na uhlí. Srovnali jsme grily z hlediska zdraví a kvality steaku
„Hm, někdo griluje.“ Věta, kterou prohodíme téměř při každé letní procházce. Léto bez grilování si totiž málokdo dokáže představit. S tím však nastává hned několik otázek. Například jaký gril nejlépe vybrat.

Topit dřevem i uhlím můžete ve většině kotlů bez problémů dál. Pouze si zkontrolujte štítek
Bohužel se na internetu stále objevují nové a nové informace, které nepravdivě podsouvají, že přichází zákaz či jiné omezení topení dřevem nebo uhlím.