HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Dominantou letošního MS v lyžování je 19 m vysoký lyžař Edy vyrobený z českých dřevěných panelů

Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem letošního mistrovství ale zároveň pódiem pro doprovodný kulturní program, vyhlídkovou věží i lezeckou stěnou.  


dřevěný lyžař ve Svatém Mořici
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »

Lyžař Edy ve sjezdovém postoji je vysoký 19 m a jeho lyže jsou dlouhé neuvěřitelných 15 m. Opláštěný je kompletně speciálně navrženými panely NOVATOP. Edy je vytvořen z 637 trojúhelníků smrkových panelů, každý trojúhelník je originál.

Tělo tvoří dohromady téměř 65 kubíků dřeva z toho 1.300 běžných metrů různých hranolů. Spoje mezi jednotlivými díly jsou dlouhé 1,25 km a pro zajištění statiky bylo vyvrtáno 18.000 otvorů. 

Největší zásluhu na tomto unikátním projektu má uznávaný architekt Hermann Blumer, jehož odvážné projekty zná celý svět. A je pověstný větou: „Co lze nakreslit, lze i postavit!“ Na celém projektu se podílel rozsáhlý tým statiků, konstruktérů a tesařů. „Na začátku jsme byli velmi skeptičtí,“ říká Martin Wyss z realizační společnosti Kuratle&Jaecker. „Jednalo se o velice komplikovanou zakázku po technické stránce a čas byl jasně vymezen. Nemohli jsme si dovolit žádné chyby. Definitivní rozhodnutí o realizaci padlo až 24. října 2016 a výroba na CNC strojích mohla začít až 9. prosince, jakmile do Švýcarska dorazily speciálně navržené panely NOVATOP. Montáž na místě trvala 14 dní. Jsme na celý projekt velmi pyšní! Tak výrazný symbol nemělo ještě žádné mistrovství.“ 

Autor:

redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:


Photocredit: NOVATOP

4 0

Hodnocení: 5/5 (39 hodnocení)

Podělte se s námi o Váš názor:

Zvažte prosím deaktivaci AdBlocku pro tento web.

Přístup k obsahu tohoto portálu je zdarma. Naším zdrojem příjmu je totiž bannerová reklama.

Používáním systému AdBlock nás připravujete o finanční zdroje, bez kterých nebudeme schopni portál nadále provozovat.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonu ruky na červené značce a zvolte 'Nespouštět na stránkách na této doméně'. Děkujeme!

PŘEČETL JSEM A CHCI PŘEJÍT NA PORTÁL