HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dominantou letošního MS v lyžování je 19 m vysoký lyžař Edy vyrobený z českých dřevěných panelů

Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem letošního mistrovství ale zároveň pódiem pro doprovodný kulturní program, vyhlídkovou věží i lezeckou stěnou.  


dřevěný lyžař ve Svatém Mořici
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: NOVATOP

Lyžař Edy ve sjezdovém postoji je vysoký 19 m a jeho lyže jsou dlouhé neuvěřitelných 15 m. Opláštěný je kompletně speciálně navrženými panely NOVATOP. Edy je vytvořen z 637 trojúhelníků smrkových panelů, každý trojúhelník je originál.

Tělo tvoří dohromady téměř 65 kubíků dřeva z toho 1.300 běžných metrů různých hranolů. Spoje mezi jednotlivými díly jsou dlouhé 1,25 km a pro zajištění statiky bylo vyvrtáno 18.000 otvorů. 

Největší zásluhu na tomto unikátním projektu má uznávaný architekt Hermann Blumer, jehož odvážné projekty zná celý svět. A je pověstný větou: „Co lze nakreslit, lze i postavit!“ Na celém projektu se podílel rozsáhlý tým statiků, konstruktérů a tesařů. „Na začátku jsme byli velmi skeptičtí,“ říká Martin Wyss z realizační společnosti Kuratle&Jaecker. „Jednalo se o velice komplikovanou zakázku po technické stránce a čas byl jasně vymezen. Nemohli jsme si dovolit žádné chyby. Definitivní rozhodnutí o realizaci padlo až 24. října 2016 a výroba na CNC strojích mohla začít až 9. prosince, jakmile do Švýcarska dorazily speciálně navržené panely NOVATOP. Montáž na místě trvala 14 dní. Jsme na celý projekt velmi pyšní! Tak výrazný symbol nemělo ještě žádné mistrovství.“ 

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.02.2017

Photocredit: NOVATOP

4