Některá LED světla trpí nedostatkem, který trvale poškozuje oči. Poznat je lze jednoduchým testem
Od nepaměti se ví, že špatné osvětlení může způsobit poškození očí. Doby, kdy se doma málo svítilo kvůli úspoře, jsou ale naštěstí nenávratně pryč. V dnešní době LED osvětlení není žádný problém posvítit si dokonale a bez omezení. Jak se ale ukazuje, současně s rychlým nástupem LED světel na trh se začaly prodávat také modely, které trpí velice nebezpečným efektem. Ten v tichosti a často nevratně poškozuje oči a může způsobovat migrény či epilepsii. Co je horší, nejvíc škodí dětem a seniorům. Tato světla jsou přitom naprosto běžnou součástí domácností a lidé o tom ani neví.

Neznalost neomlouvá
Zákon hovoří jasně. Neznalost neomlouvá. Málokoho ale napadne, že toto pravidlo platí i ve světě LED svítidel. Možná totiž žijete v mylné představě, že osvětlení, které doma máte, je kvalitní a zdravotně nezávadné. A dost možná tomu tak vůbec není. Jak se totiž ukazuje, nebezpečná LED světla má v domácnosti nainstalováno až překvapivě vysoké množství lidí. Hlavním lákadlem je totiž nízká pořizovací cena. Mnohým se nechce platit vysoké částky za značkové řešení a tak ve snaze ušetřit peníze sahají po levnějších alternativách. Ty však velmi často mají právě tento neduh, který v tichosti a nevratně poškozuje oči. Čímž to bohužel nekončí.
Únava a stres? Pak je na místě udělat jednoduchý test
Jak jsme zmínili v úvodu, nejvíce se problém dotýká dětí a seniorů. A to z důvodu zvýšené sensitivity na škodlivé jevy. Hlavním problémem tzv. „flicker“ efektu je tiché, ale dlouhodobé poškozování zraku. Jako vedlejší jevy se pak často udává migréna, stres či nespavost. V některých případech pak může vyvolat i záchvat epilepsie a to v zejména, pokud dochází k tomuto jevu ve frekvenci pod 70 Hz. Co to vlastně znamená?
Úspora, která se nevyplatila
Výrobci levných LED světel se snaží ušetřit na všem možném. A jak už tomu tak bývá u výrobků pocházejících z Asie, ne vždy se bere hlavní ohled na zdraví spotřebitele. Tak tomu je i u levných LED, které trpí tímto neduhem. V praxi se jedná o neviditelné nebo špatně viditelné problikávání světla. Dochází k němu v takové frekvenci, aby jej člověk pouhým pohledem nezaznamenal. Frekvence však není dostatečně vysoká na to, aby ji nezaznamenal mozek a ten podle toho jednal, typicky neustále měnil zaostřování oka. Někteří výrobci se dokonce, jak ukazují testy, nezdráhají bez skurpulí prodávat i LED světla se zdrojem využívajícím tzv. „půlvlnové napájení“.
Norma hovoří jasnou řečí
Normy jak Ecodesign či IEEE přitom flicker regulují a říkají, jaká hodnota je ještě přijatelná a jaká je již nebezpečná. Norma IEEE, kterou nejvíce znají zejména fanoušci počítačů, pak udává jako limitní hranici pro akceptovatelný flicker 100 Hz. Pokud je hodnota nižší, je to problém. Správně by však dnešní moderní světla neměla mít flicker žádný. Přesto tomu tak není a nebezpečná světla se stále prodávají.
Domácí test ukáže pravdu
Zjistit, zda doma nemáme nebezpečná světla jde poměrně snadno. Existuje několik cest, jak to otestovat. Použít lze fotoaparát mobilního telefonu, případně starý CD disk, který umí světlo rozložit na jednotlivé části spektra a zviditelní flickering. Jako nejlepší forma testu se ale ukazuje využití k tomu určené aplikace. Ať už máte mobil na platformě Android nebo iPhone, ve obchodě s aplikacemi bude ke stažení množství aplikací označených jako „flicker tester“, či podobně. vyberte tu s dobrým hodnocením a nainstalujte. Aplikace pak ukáže při zaměření na dané světlo jaká je úroveň flickeringu. Nízké hodnoty jsou v pořádku, vysoké hodnoty jsou problém a v takovém případě doporučujeme neváhat a světlo ihned nahradit jiným.
Jde to poznat už při nákupu
Nejlepší je samozřejmě už ve chvíli, kdy kupujeme jakékoli LED světlo zkontrolovat, zda netrpí tímto neduhem. Na krabičce se světlem hledejte buď označení „flicker free“ a nebo hodnoty CRI 90+ či SVM < 0,4. Případně se podívejte na srovnání LED světel, které flicker efektem netrpí, který naleznete např. zde.
Ále, ti zas nadělaj
Prodejci světel se v praxi velmi často setkávají s laxností lidí ve smyslu závažnosti tohoto problému. Světla s flicker efektem jsou totiž obvykle o něco levnější a mnoho lidí proto ve světle úspory tento problém příliš neřeší. Pokud o něm vůbec ví. Dopady, které má dlouhodobý pobyt v takovém světle na lidi, zejména pak na děti a seniory, jsou však závažnější, než by se mohlo stát. V některých případech jsou po výměně světel za kvalitní hlášeny i znatelné změny ze strany majitelů. A to například zmírnění stresu, lepší spánek, ústup migrén atp. Provést jednoduchý test a zkontrolovat si světla, jaké doma máme, je tedy to nejmenší.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
23.05.2025
Photocredit: Canva CC

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: