HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Topení dřevem vyvolává v lidech obavy. Množí se informace o zdravotních rizicích

Je tomu asi rok, co se začaly na internetu hojně diskutovat dopady topení dřevem nejen na přírodu, ale také na zdraví lidí, kteří žijí v domácnosti, která dřevo k vytápění využívá. Stejně tak se objevuje varování, že lze očekávat určitá omezení v možnosti využívat dřevo jako surovinu k vytápění. Jedná se bezpochyby o závažná témata, a proto jsme zjistili, jaký je skutečný aktuální stav a co lze očekávat v dohledné době.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Psali, že topení dřevem zakážou

První věcí, která se objevuje na internetu a to jak na sociálních sítích a v řetězových emailech, tak i na některých informačních serverech, je věc zákazu topení dřevem jako takovým. Pravdou je, že se v poslední době skutečně dějí věci, které by mohly naznačovat, že se něco takového chystá. Je však třeba podívat se na problém komplexně a nikoli pouze povrchně. Často zneužívaným argumentem je totiž právě zákaz topení ve starých kotlech, které splňovaly první nebo druhou emisní třídu. Tyto kotle již není možno využívat kvůli nevyhovujícím emisím, které mají negativní dopady jak na životní prostředí, tak hlavně na kvalitu vzduchu. A jak víme, kvalita vzduchu se pak odráží na našem zdraví, délce života a případně výskytu závažných onemocnění.

Bolehlav z výměny kotle

Toto omezení konkrétních tříd kotlů se však týká topidel jako takových, nikoli spalovaného materiálu. Netýká se tedy dřeva ani uhlí. Přestože uhlí jako fosilní palivo je již delší dobu upozaďováno a je-li to jen trochu možné, je nahrazováno. Jednak skutečně topení uhlím není příliš ekologické a v druhé řadě pak jeho těžba ničí krajinu a jeho obnovitelnost je nulová. Snad tedy až na výjimku Německa, které se po vypnutí jaderných elektráren částečně k uhlí vrací, ostatní státy tuto surovinu spíše opouští a z hlediska očekávání sázet dnes na uhlí se nemusí vyplatit.

Ale proč dřevo?

Druhou surovinou, kterou lze topit v kotlích kamnech a krbech je pak dřevní hmota, ať už ve formě briket, pelet nebo masivních polen. Tento způsob vytápění je tu s námi už od nepaměti a s největší pravděpodobností se jedná o nejstarší způsob vytápění vůbec. V poslední době se začaly objevovat náznaky, ze se nejedná o uhlíkově neutrální surovinu a proto bude omezována či možná snad i zakázána. V první řadě je potřeba si říci, že tyto informace jsou ze své podstaty nesmyslné. Abychom byli schopni pochopit proč, je třeba nejprve pochopit, co je to uhlíková neutralita a jak funguje.

Uhlíková neutralita?

Uhlík se může v prostoru vyskytovat v různých formách. Typicky ve formě živé hmoty, neživé hmoty nebo navázaný ve vzduchu ve formě oxidu uhličitého nebo uhelnatého. Teorie uhlíkové neutrality vychází z jednoduché logiky, kdy stromy potřebují ke svému růstu vstřebat uhlík. K tomu dochází pomocí fotosyntézy, kdy zjednodušeně řečeno dýchají oxid uhličitý. Ten tedy odebírají z ovzduší a ukládají do své dřevní hmoty. Jakmile tedy strom vyroste, stává se de facto nosičem velkého množství uhlíku. Pokud strom uřízneme, nasekáme a spálíme, uhlík se opět uvolní do ovzduší. Vysazením dalšího stromu se však cyklus opět opakuje a to ve velmi krátkém intervalu. To je zásadní rozdíl oproti uhlí, které vznikalo miliony let. Pokud se tedy někde dočteme o tom, že dřevo není uhlíkově neutrální, jedná se o nepravdu.

Zdravotní rizika pro lidi, kteří topí kotli?

Velmi oblíbeným tématem pak jsou všelijaké vědecké objevy z hlediska zdravotních dopadů na obyvatele domácnosti, která používá k topení dřevo. V první řadě můžeme z tohoto zcela vyloučit domácnosti, jež vytápí svůj dům kotlem. Ten je obvykle umístěn v kotelně a cokoli produkují, se z ní obvykle ven ani nedostane. Podstatné však na tomto místě je, aby kotel jednak splňoval příslušné normy a pak také byl správně užíván. To znamená měl správnou provozní teplotu, dostatečný přísun vzduchu a zejména pak aby spalované dřevo mělo správnou vlhkost. Pokud je toto splněno, topení je zcela ekologické a v pořádku. A na to, že by se vám jej kdokoli chystal zakázat, můžete rovnou zapomenout.

Krby, které už někde zakazují...

V poslední době se také začíná stále dokola objevovat tatáž informace ohledně zákazu topení v krbech v některých státech (nikoli však u nás). Z tohoto hlediska je na místě posoudit, zda něco takového hrozí u nás a pokud ano, tak z jakého důvodu. Při analýze aktuálního stavu věci jsme však zjistili, že nic takového nejen není na stole, ale ani neexistují důvodné podklady, proč by to mělo někdy nastat. Je zde však jedno důležité „ale“. To naráží na kvalitu těchto krbů, krbových vložek a kamen. Jedná se zejména o splnění směrnice ecodesign (Energy-related Products Directive – ErP). Ta určuje, jak jsou na tom daný krb či kamna ve smyslu emisí a tedy i nebezpečných látek uvolňovaných do svého okolí.

Regulace, směrnice, normy

Topné systémy, které tuto směrnici splňují je možno označit za zdraví zcela nezávadné. A skutečně, když si porovnáte moderní krbová kamna a jejich schopnosti vytápění domácnosti se starými litinovými modely, zjistíte, že rozdíl je značný. Za posledních 10 let se udál v odvětví krbových kamen a krbů velký pokrok a dnešní ekologické i zdravotní dopady jsou na zcela jiné úrovni než tomu bylo v dřívějších dobách. Přesto se nezdá, že ani uživatelé těchto starých krbů by měli jakékoli znatelné zdravotní následky po mnohaletém, někdy i celoživotním užívání těchto topidel.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
28.11.2024

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)

6