HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Pěšky napříč Gran Canaria za 3 dny. Mladý cestovatel radí, jak poznat skutečné krásy ostrova

Jedním z nejnavštěvovanějších Kanárských ostrovů je bezesporu Gran Canaria. Svou oblibu si v poslední době získal i u mnoha Čechů. Někteří tam jezdí, jiní dokonce rovnou pořizují nemovitosti. Lidé se však na plážích začínají nudit a hledají způsoby, jak poznat něco nového. Připravili jsme proto velmi inspirativní rozhovor s mladým cestovatelem z Brna, který pěšky přešel ostrov Gran Canaria za 3 dny. Připojil cenné rady, jak takovou cestu může zvládnout naprosto každý. Poskytl také zajímavé fotografie.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Jak tě vlastně napadlo jít pěšky přes Gran Canaria?

Pěšky chodím rád od nepaměti a dal jsem si takový cíl, že přejdu všechny Kanárské ostrovy. Na každém z nich je totiž takzvaná GR trasa. Jedná se o dálkovou vícedenní trasu, která vždy prochází podél celého ostrova a která umožní člověku poznat ta nejkrásnější místa, která by byla jinak zcela nedostupná autem nebo autobusem.

Byl to tvůj první ostrov, který jsi takto šel?

Ne, předtím jsem už prošel Tenerife. A po Gran Canaria jsem pak prošel ještě La Palma a El Hierro. Nyní se chystám na východní ostrovy.

Který ostrov považuješ za nejzajímavější?

V rámci přechodu je to určitě Tenerife, díky své rozmanitosti. Každý ostrov ale má něco do sebe a dost se liší. Zrovna na Gran Canaria se mi líbilo, že vnitřek ostrova je poměrně docela dost osídlen a je tam všude hodně zeleně. Takže to byl velmi příjemný a nabitý výlet.

Je normální to zvládnout za 3 dny nebo si mají dát zájemci spíš víc času?

Za tři dny je to úplně na pohodu. Dá se to přejít i za dva dny. Ale šel jsem hodně na pohodu a vybíral jsem si místa na spaní tak, aby to bylo pěkné a pohodlné. Proto jsem končil už trochu dřív. Klidně bych to za dva dny bez problému přešel. Pokud tedy někdo chce šetřit čas a chce třeba přespat někde na ubytování, může si to rozdělit na dvě půlky a přejít trasu za dva dny.

Ty jsi spal na ubytovnách?

Ne, to není mým zvykem. Na Kanárech obecně není problém spát venku. Na Gran Canaria je tedy trochu víc deštivo než třeba na jihu Tenerife, takže jsem si vzal s sebou pouze svůj ultralehký stan, který snadno provezu i letadlem v malém kabinovém zavazadle. Je to už takový můj parťák, občas jej využiju jen jako moskytiéru. Je potřeba asi dodat, že na Kanárech obecně se místy staví stany dost problematicky, protože je tvrdé podloží a nejdou do něj píchat kolíky. Je proto dobré mít na to nějaký stan, který je samostojný a nemusí se kolíkovat. Já osobně už nějaký rok cestuju se stanem Waterfall Double a nemám mu co vytknout. Zásadní je, že je ultra lehký, stabilní, ale přitom za něj nechcou nesmyslné peníze, jako některé jiné značky. Někdy si postavím jen moskytiéru, když mě otravují komáři. To jde taky bez kolíků.

Takže jsi přespával ve stanu?

Jednu noc ano, protože se chystal déšť. Nakonec z toho ale moc nebylo. Druhou noc jsem spal u krásné jeskyně nad hlubokým údolím. To bylo kousek východně od města Artenara a myslím, že až tam půjdete, tak přesně budete vědět, co jsem měl na mysli.

Myslíš, že je to výlet pro každého?

Myslím, že je. Není tam žádný náročný terén a je to v podstatě jen věc pěší chůze v příjemném prostředí. Místy projdete nějaké město, kde si můžete dát kafe nebo pivo a pokračovat dál. Tohle mi vyhovuje.

A co rodiny s dětmi?

Záleží s jak velkými dětmi, ale myslím, že by to nemusel být problém. Když si naplánují cestu, tak to může být skvělý zážitek. Vlastně jsem nad tím takto nepřemýšlel. Ale určitě by to šlo.

Jak jsi se dostal na začátek cesty?

Dovezl mě tam autobus z hlavního města. To vlastně bylo docela komické. Bylo to totiž ráno prvního ledna. Šel jsem na autobus a ve městě bylo ještě živo, protože lidé ze silvestra ještě nešly spát. Tak jsem se s nimi potkával a pak jsem autobusem odjel do města Agaete, kde jsem si dal ranní kávu a vyrazil na cestu. Byl absolutní klid, protože všichni dospávali. Nejezdily ani auta.

Trasa tedy vedla směrem na jihovýchod?

Přesně tak. Z Agaete se pokračuje jihovýchodně do středu ostrova a pak dál až na východní prostředí.

Podle jakých map jsi šel?

Vždy chodím podle aplikace Mapy.cz, což mohu doporučit. Už jsem tuhle apku doporučil i mnoha cizincům a byli z ní nadšeni. V tomhle patří českým vývojářům bezesporu velká poklona, protože ta aplikace je na světové úrovni. Je však důležité upozornit, aby si lidé předem nainstalovali mapu offline. Protože na mnoha místech není signál a to je potom nepříjemné překvapení.

To je dobrý tip, díky za něj.

Sám jsem se na tom už párkrát uvařil, když jsem se někde ztratil a přestaly mi fungovat mapy. V dnešní době už se člověk bez mobilu moc nikam ani nehne. Používám jej jako mapu i večer jako baterku. Je to takový univerzální pomocník každého zálesáka (smích).

Jak jsi to řešil s jídlem? Nesl jsi si jídlo s sebou?

Zásadně na GR vyrážím jen s velmi lehkým a promyšleným jídlem, takže v podstatě oříšky a nějaké sušené ovoce. Důležité je mít dost vody, protože občas člověk neví, kdy narazí na další možnost si vodu doplnit. Není to jen o tom přijít do civilizace. Může se také stát, že někam přijdete a tam pak je zavřeno, protože je třeba nějaký státní svátek, o kterém jste netušili. Může to být docela prekérka. Takže si udržovat stále u sebe dostatek vody.

Tak díky za dobré rady a přejeme hodně štěstí na dalších cestách.

Rádo se stalo.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 23. – 25. května 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
13.03.2025

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Zdroj: Autorský rozhovor

5