Požárů fotovoltaik přibývá. Hlavním příčinám jde snadno předejít, lidé však o možnostech většinou neví
Přestože se zprávy o požárech fotovoltaických elektráren objevují v médiích poměrně často, lidé si přesto nedají říct a stále opakují stejné chyby. To je důvodem, proč jen za minulý rok bylo zaznamenáno na 83 požárů fotovoltaik, přičemž v 59 z nich byla na vině právě samotná fotovoltaika. Škody takto způsobené jsou nezměrné a kompletní ztráta domova může být pro mnohé devastující nejen ekonomicky, ale i psychicky.

Neber úplatky, neber úplatky
Tak jako ve známém českém filmu varuje Ladislav Smoljak nové uchazeče o práci, lze i v oboru fotovoltaických elektráren mluvit o jisté marnosti a stále se opakujících chybách. Důvody, které vedou ke vzniku požáru fotovoltaické elektrárny se totiž neustále opakují. Přesto si málokdo zjistil základní pravidla, která je nutné při pořízení a provozu fotovoltaiky dodržet. V případě, že jsou plně dodržena, nic nehrozí. Málokdo tomu ale věnuje dostatečnou pozornost.
Hořící střecha, jakou svět neviděl
Když se řekne požár fotovoltaiky, nejčastěji si lidé představí hořící samotné panely na střeše rodinného domu. To je však součást celého systému, která zahoří nejméně často. Na střeše se nachází minimální množství hořlavého materiálu i málo důvodů, proč by k požáru mělo dojít. Typicky tedy požáry v těchto místech jsou způsobeny až sekundárně, když hoří celý dům. Nejčastější příčina požáru se totiž nachází jinde a to většinou, bohužel, uvnitř domu.
Když dům lehne popelem
Asi nikoho nepotěší, pokud se vrátí domů z dovolené a najde místo svého domu jen hromadu popela. Částí fotovoltaické elektrárny, která nejčastěji způsobí požár totiž nejsou samotné fotovoltaické panely, ale střídač. Tedy zařízení, které je umístěno až na vedení mezi panely a zapojením do okruhu domu a nebo do baterie. Jako druhý nejčastější důvod se pak uvádí zahoření elektrických rozvodů a konektorů. Následují baterie. A až na posledním místě v seznamu rizikovosti se nachází panely, které jsou umístěny na střeše. Co je ale nejčastějším důvodem a jak tomu předejít?
Franta od vedle rozumí všemu
Stále se opakující pravidlo, že nejčastějším důvodem k havárii je neodborná instalace. Platí ve světě fotovoltaiky více, než kdekoli jinde. K instalaci systému je tedy vhodné vyzvat pouze kvalifikovanou firmu. Ta musí disponovat oprávněním podle vyhlášky 194/2022 Sb., musí mít certifikaci od dodavatelů všech součástí (panely, střídač, baterie). Přehled a srovnání certifikovaných a spolehlivých fotovoltaických systémů si můžete prohlédnout zde. Firma také musí být legálně zapsána v obchodním rejstříku, v případě, že se jedná o živnostníka, tak v živnostenském rejstříku. Je až s podivem, kolik instalačních firem a techniků těmto podmínkám nevyhoví a lidé si od nich přesto nechají provést elektroinstalaci na svém rodinném domě v hodnotě přesahující třeba deset milionů korun. Pokud už máte fotovoltaiku na vašem domě instalovanou, proveďte kontrolu podle následujících pěti kroků.
Smlouva není pro srandu králíkům
Smlouva s dodavatelskou firmou musí obsahovat některé konkrétní náležitosti. Je to přesný technický popis systému, musí zde být termíny realizace a předání a hlavně uvedena záruka na práci a komponenty. Obvykle bývá alespoň 5 let na montáž a více jak 10 let na panely. Nejdůležitější na tom všem je však revizní zpráva, kterou musí instalační firma po dokončení díla majiteli předat. Ta je dokonce povinná.
O čem hasiči neví, to nehasí
Důležitá informace, která také není moc mezi majiteli fotovoltaik rozšířena je vhodnost informovat o své fotovoltaické elektrárně místní hasiče. Ti v případě nutného zásahu budou vědět, na co se připravit a jak správně reagovat. Předejdeme tak situacím, kdy hasiči přijedou na místo a teprve pak zjistí, o jaký typ požáru se jedná a musí řešit na místě nečekanou situaci. Pokud hasiči ví o tom, že se v tomto místě nachází fotovoltaika, přijedou již připraveni a šance na záchranu majetku se výrazně zvyšuje.
„Rapid shutdown“ systém jako dobrá cesta
Některé moderní systémy disponují tzv. „rapid shutdown“ řešením, které umožní automatické vypnutí panelů na modulární úrovni. To zajistí možnost takové panely v případě požáru hasit aniž by hrozilo nebezpečí poškození zdraví proudem. Specifikem fotovoltaiky totiž je, že i v případě, kdy je odpojena od okruhu domu, pokud na ni svítí slunce, stále vyrábí proud. To je pak důvod, proč může být problém takový systém hasit vodou. I odpojená fotovoltaika je totiž pod stálým napětím. Hasiči, kteří odpojí přívod proudu do domu tak nemají jistotu, že je bezpečné provádět hašení.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
26.05.2025
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: ČSU, FSRI

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: