HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Martin visí denně 25 metrů nad zemí s motorovkou. Takhle vypadá jedno z nejrizikovějších povolání v Česku

Přesnost, koncentrace a důvěra – tři slova, kterými Martin popisuje svou adrenalinovou práci. Nechal nás nahlédnout pod pokličku rizikového kácení dřeva v lese, obcích i městech a poskytl i fotky z výšek až 30 metrů. Ačkoli se snaží být při kácení dřeva velmi opatrný, ne vždycky se obejde bez zranění. Kromě zajímavých informací o tomto netradičním povolání prozradil dvě situace, ve kterých šlo o holý život.


Rizikové kácení dřeva v lese
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Martin M. (se souhlasem)

Martine, jak jste se dostal k rizikovému kácení?

Poprvé jsem rizikové kácení stromů viděl na sociálních sítích, nejspíš to byla náhoda. Na první pohled mě to zaujalo. Bylo fascinující sledovat, jak někdo visí vysoko ve stromě s motorovou pilou, pracuje s naprostou přesností a klidem. V tu chvíli jsem věděl, že to chci dělat taky. Nejvíc mě zaujalo to spojení fyzické práce, přemýšlení, zodpovědnosti a adrenalinu. Každý strom i místo je jiné.

A jaká byla vaše první zakázka v náročném terénu?

První strom, který jsem kácel, byl na zahradě přímo vedle domu. Bylo tam málo místa, takže jsem ho musel rozebírat po částech, aby nedošlo k poškození okolí. Byla to pro mě výzva a hodně jsem se při tom naučil. Dodnes si pamatuju, jak důležité je všechno dobře promyslet a být opatrný.

Co všechno rizikové kácení stromů obnáší?

Jde o práci ve výškách, často v těsném prostoru mezi domy, ploty, elektrickým vedením a dalšími překážkami. Každý pohyb v koruně nebo řez musí být dokonale promyšlený. Strom se musí rozebírat po částech – větve a kusy kmene se řežou postupně a spouští se na lanech. Je to fyzicky někdy i psychicky náročné. Já řeším hlavně stromy, které jsou nebezpečné, například po vichřicích, napadené škůdci, nakloněné nebo už odumřelé.

Běžné kácení dřeva je tedy podstatně bezpečnější?

Ano, stojíte nohama na zemi a když se něco nepovede, dá se uhnout nebo jinak zareagovat. Ve výšce to ale nejde. Tam nemáte žádný prostor na chybu. Když něco podceníte, může to skončit špatně.

Jaké vybavení při práci používáte?

Používám arboristický postroj, který mi poskytuje bezpečnost a pohodlí i při dlouhých hodinách práce na stromě. K tomu mám karbonové stromolezecké stupačky, které jsou velmi lehké, což mi umožňuje pohybovat se po stromě efektivně i v těch nejtěžších podmínkách. Důležitou součástí je i polohovací brzda – podle situace používám buď variantu na jedno, nebo na dvě lana. Dá se povolovat i při zatížení, a to přesně a bezpečně, takže si můžu kdykoliv upravit pozici ve stromě bez nutnosti úplného odlehčení. Ke spouštění větví i kmene používám spouštěcí buben, který je propojený lanem s kladkou umístěnou nahoře na stromě. Díky tomu může pozemní pracovník těžké části stromů kontrolovaně spouštět dolů bez rizika nekontrolovaného pádu. V neposlední řadě potřebuji motorovou pilu.

Podle čeho si vybíráte motorovou pilu k práci?

Motorovou pilu vybírám s důrazem na výkon, délku lišty a hlavně nízkou váhu, protože lehčí vybavení výrazně snižuje únavu a zvyšuje pohyblivost (aktuální ceny motorových pil si můžete porovnat např. zde – pozn. redakce).

Zažil jste někdy situaci, kdy šlo opravdu o život?

Dvě takové situace už jsem zažil. Naštěstí vždycky vše dopadlo dobře, i když jsem si odnesl pár modřin a naražená žebra. V takových situacích v hlavě proběhne mnoho věcí. Důležité je zachovat klid a spolehnout se na zkušenosti.

Dokázal byste to více rozvést?

První nepříjemnou situaci jsem zažil při spouštění větví – jedna se při pohybu nečekaně odrazila zpátky a zasáhla mě. Naštěstí jsem stihl částečně uhnout, takže náraz nebyl tak silný. Druhý riskantní moment nastal, když jsem odřezával konec větve a nechtěně přeřízl kmenovku, na které jsem byl jištěný. Kotvený jsem byl sice i druhým bodem – polohovací brzdou – takže jsem nespadl až dolů, ale zůstal jsem viset ve vzduchu. Nakonec se mi podařilo dostat zpět ke kmeni, o který jsem se při návratu dost tvrdě udeřil.

Pracujete ve výškách, nemáte někdy strach?

Člověk se s tím musí naučit pracovat, začíná to respektem – bez něj by to ani nešlo. Strach časem ustoupí, když si člověk začne víc věřit. Nejen sobě a vybavení, ale i samotnému stromu. Musím vědět, co unese, jak reaguje, kde si můžu dovolit být a kde už ne. Důvěra ve strom je klíčová.

A jak důležitá je v této práci důvěra v parťáka?

Důvěra v parťáka je velmi důležitá – musí vědět, co má dělat a být spolehlivý. Je to týmová práce, kde se jeden spoléhá na druhého. Důležitá a klíčová je i psychická pohoda, jak už to tak bývá, když nejste v klidu, snadno uděláte chybu. 

Jak se udržujete ve formě? Fyzický výkon je zde klíčový

To určitě ano, ale je důležitá i ta psychická pohoda. Práce mě baví a naplňuje, takže mi sama o sobě psychicky neubližuje. A když si potřebuju vyčistit hlavu, jdu si zahrát lední hokej nebo zvolím projížďku na motorce.

Co vám tahle práce dává a co vám naopak bere?

Dává mi svobodu a možnost překonávat sám sebe. Baví mě, jak mě pořád posouvá dál a drží v pohybu. Občas mi bere čas s blízkými, ale které povolání je jiné? Popravdě si myslím, že mě nic jiného nebavilo tolik, jako tohle. Dokážu si představit, že bych rizikové kácení dělal celý život. Ale samozřejmě záleží.

Co byste poradil mladému klukovi, který chce dělat to, co vy?

Doporučil bych mu, aby to zkusil, jestli ho to opravdu chytne. Ať se o tom pobaví s někým, kdo tu práci dělá, co všechno to obnáší. Hlavně se nebát učit novým věcem, naslouchat zkušenějším. A nebát se investovat do dobrého vybavení.

Děkuji za rozhovor, Martine.

Rádo se stalo.

P.S. Líbil se vám článek? Využijte možnost bezplatného přístupu k dalším kvalitním článkům, které pro vás připravujeme. Jednoduše klikněte zde a následně potvrďte tlačítkem Přidat.


SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
17.07.2025

Photocredit: Martin M. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s Martinem M.

0

Po smrti otce převzala řemeslo a stahuje dřevo z lesa. Kráska ze Šumperka se tvrdé práce s těžkou technikou nebojí
Tato blonďatá kráska z olomouckých lesů řídí lesní stroje, na které si troufne málokterý řidič a s těžkou technikou si poradí lépe, než někteří muži. V exkluzivním rozhovoru se Zuzanou Navrátilovou jsme se zaměřili na její osobní život.

Bratr ho přivedl k rizikovému kácení dřeva. „Lidé nerespektují naši práci, v lese se cítí neohroženě,“ říká Pepa
V exkluzivním rozhovoru nám Pepa prozradil tajná pravidla mezi dřevorubci, nejrizikovější akci i situace, kdy už se nejedná o adrenalin, ale spíše o hazard se životem.

Lesní stráž prozradila, jak odhaluje krádeže a porušování zákazů. Zveřejnila i záznamy z fotopastí
Na co by si měli lidé dávat pozor, za co všechno mohou být pokutováni a jaké výhody oproti jiným zemím Evropy a celého světa Češi mají a přesto ji nevyužívají? To a mnohem více se dozvíte v exkluzivním rozhovoru.

Lesní stráž monitorovala pohyb vozidla, které kradlo dřevo z lesa. Na kamerách se jim podařilo zachytit i další krádeže
Daniel v rozhovoru prozradil, jak lesní stráž v ČR odhaluje krádeže a porušování zákazů. Přínosem jsou i záznamy z fotopastí, na kterých lze poznat, zda se daný člověk dopouští přestupku.