Sálavými kamny na dřevo vytápí celý dvoupatrový dům 170 m2. Vystačí si s nimi celou zimu
Topení dřevem je bezpochyby nejlevnější cestou, jak lze v dnešní době vytápět rodinný dům. Poslední dobou se však docela upouští od původních složitých systémů s teplovodním rozvodem a místo toho se instalují speciální sálavá kamna, která dokáží vytápět kompletně celou stavbu bez nutnosti vést rozvody. Ačkoli jsou běžně známy instalace sálavých kamen v menších domech, jak se ukazuje, lze s nimi plnohodnotně vytápět i rozsáhlý patrový dům. A to zcela bez využití jakéhokoli dalšího topného systému a při udržení celoročního komfortu.

Proč znovu vymýšlet kolo
Trendem dnešní doby je přechod na moderní systémy, jako je chytrá domácnost či tepelná čerpadla. Jak ale ukazuje zkušenost mladé rodiny z Jeseníků, mnohdy méně znamená více. S pomocí systému, který znali už naši pradědové dokáží zajistit ve svém domově příjemné a útulné prostředí, komfortní teplo po celou zimu a ještě na tom ušetřit. Podstatou je využití sálavého systémů kamen, který původně vychází z kamen kachlových, které se používaly zejména v roubenkách. Jak je ale možné, že taková kamna dovedou vytápět dvoupatrový dům s užitnou plochou skoro 200 metrů?
Kamna jako srdce domu
Umístěním kamen do centrální části a vyvedením jejich sálavé části také do horního patra, lze snadno zajistit kvalitní distribuci tepla po celém domě. Při návrhu domu s takovýmito kamny je vhodné již podle toho volit dispozici. Pokud však již dům máme postaven, je možné i tak využít sálavá kamna a doplnit je do obytné místnosti podle potřeby. Taková kamna se dají pořídit jako hotový produkt a zvládne je nainstalovat jakýkoli zkušený kamnář (ceny a varianty tohoto typu kamen si můžete srovnat zde). Velká centrální sálavá kamna se však obvykle staví společně s domem a jejich úkolem je udržovat v domě správné klima a teplotu. Jakým způsobem toho dosahují?
Sálající masiv jako rozehřátá jeskyně
O sálajícím masivním materiálu už asi slyšel každý. Mnohdy se za kamna instaluje cihlová zeď, případně se ke kamnům přidává šamotová přístavba. Stejně tak je prokázáno, že kamna fungují jinak v domě cihlovém a v dřevostavbě. A to právě díky akumulaci tepla do materiálu, ze kterého posléze teplo sálá. V případě velkých sálavých kamen, které má v domě rodina instalována, se pak jedná o systém dlouze vedeného kouřovodu, jež zajišťuje maximální předání tepelné energie do masivu kamen. Výsledek je, že kamna příjemně hřejí v podstatě neustále a to i v případě, že se v nich zatopí pouze jednou denně.
Maximální úspora
Přestože dům, který rodina těmito kamny vytápí patří k těm větším, díky způsobu práce s teplem, který kamna využívají, je topení velmi úsporné. Zatopit stačí pouze jednou denně. Náklady na zimní sezónu se tedy počítají čistě od protopeného dřeva, které v dnešní době patří v poměru na kWh k nejlevnějšímu způsobu vytápění vůbec. Je všeobecně známo, že v každém 1 kg je naakumulováno přibližně 4 kWh dřeva. V případě, že dům disponuje tepelnou ztrátou kolem 10 MWh ročně, bavíme se o 2500 kg dřeva, tedy přibližně 5,5 kubíků. Výpočet lze provést snadno, jelikož víme, že suchý smrk má hustotu přibližně 450 kg/m3. Proto 2500 kg / 450 m3 = cca 5,5 m3. Více přehledně v následujících tabulkách.
Náklady na pořízení sálavých kamen na dřevo
Pořízení tohoto typu sálavých kamen na dřevo je věcí individuálního nacenění od kamnáře, který bude stavbu kamen realizovat. Kamna se staví v podstatě podobně, jako samotný dům, obvykle z cihel či jiných akumulačně vhodných segmentů. Cena takových kamen se pohybuje řádově v nižších jednotkách tisíc, přičemž tato konkrétní kamna vyšla asi na tři sta tisíc korun. Jedná se tedy o velmi podobné náklady jako na pořízení tepelného čerpadla, kde navíc musíme řešit rozvody teplé vody po domě a další části topného systému. Ve výsledku tak kamna, oproti tepelnému čerpadlu, vyjdou na zlomek. Svou daň si samozřejmě vyberou v nutnosti v nich pravidelně topit. Na druhou stranu, mnoha lidem pobyt u rodinného krbu dělá radost. Tato radost se navíc násobí dobrým pocitem z úspory. Vzhledem k současné ceně palivového dřeva (viz srovnání cen palivového dřeva zde) se totiž můžeme úspěšně dostat za topnou sezonu na náklady pod 10 tisíc korun celkem.
P.S. Líbil se vám článek? Využijte možnost bezplatného přístupu k dalším kvalitním článkům, které pro vás připravujeme. Jednoduše klikněte zde a následně potvrďte tlačítkem Přidat.
SDÍLET ČLÁNEK
Autor:
Ing. František Přikryl
analytik
Vydáno dne:
24.04.2025
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: For Green Heat, Woodheat organization

Bydlení podle věku – rozdíly napříč generacemi jsou obrovské. Nahlédli jsme do domu mladých i seniorů
S redakcí jsme navštívili mnoho rodinných domů, kde jsme zaznamenali velké odlišnosti v závislosti na tom, kdo byl majitelem domu.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: