HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Slimáků se lze zbavit čistě mechanickou úpravou zahrady. Vyjde na pár korun, je ekologická a dokonale účinná

Boj se slimáky trápí zahrádkáře od nepaměti. Při správném počasí lze hovořit až o invazi na zahradách, kdy kompletně likvidují úrodu. Někteří se snaží slimáky vytrvale sbírat, jiní si pořizují kachny, které se slimáky živí a udělají tak práci za ně. Nejlepším způsobem je ale provést jednoduchou úpravu záhonu tak, aby slimáci vůbec neměli přístup k úrodě. Tato metoda se začíná v poslední době masivně rozmáhat. Je totiž nejen levná a humánní a hlavně mimořádně účinná.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Canva CC

Bez práce a bez zabíjení

Lidé frustrovaní ze slimáků se často uchylují k prapodivným metodám jejich likvidace. Pomineme-li, že je s tím spousta práce, z hlediska ohleduplnosti k přírodě se ani nejedná o příliš férové řešení. Zbavit se slimáků je přitom velmi jednoduché využitím jednoduchého fyzikálního jevu, který poskytuje prevenci. To znamená, že brání jejich přístupu k plodinám a tím je chrání před poškozením. Metoda je již delší dobu hojně využívána na západě, u nás byla dosud poměrně nepochopitelně opomíjena.

Za hodinu hotovo

Pro zajištění ochrany plodin před slimáky je potřeba se rozhodnout, zda chceme chránit celý záhon a nebo pouze jeho část, či jednotlivé rostliny. Pokud chceme ochránit celý záhon, je potřeba kolem něj vystavět mechanický obrubník. Může být ze dřeva (prkno), nebo cihel, či betonu. Podstatné je, aby tvořil souvislou mechanickou bariéru. Pokud se pak jedná o ochranu jednotlivých rostlin, stačí vytvořit bariéry kolem nich. Lze využít i PET lahve, které mohou takovou barieru vytvořit. Nejspíš si nyní kladete otázku, jak ale taková bariéra zabrání slimákovi ve vstupu? Jak známo, jejich akrobatické schopnosti jsou ohromující. Jednoduše.

Slimákům vstup zakázán

Genialita mechanické ochrany se nachází v jedné konkrétní komponentě, kterou je měděný pásek. Ten umístíme po celém obvodu ochranného prvku tak, aby byl přibližně 10 centimetrů nad zemí. Šířka pásku by pak měla být minimálně 2 centimetry. Tento pásek lze pořídit přímo ve formě samolepící folie a můžeme jej tak snadno a bez větší námahy ukotvit. Páskem oblepíme kompletně celý obrubník kolem záhonu a nebo kolem jednotlivých částí. Případně pouze oblepíme jednotlivé PET lahve, které tvoří mechanickou obranu.

Zázrak? Nikoli, pouze známý fyzikální jev

Ve chvíli kdy slimák dorazí k měděnému pásku, začnou se dít věci. Vlivem působení slimákova slizu na měděný pásek se vytvoří něco jako jednoduchý elektrický článek. V tu chvíli začne slimák pociťovat nepříjemné brnění, které mu brání pokračovat dál. Zařadí proto zpátečku a jde hledat potravu někam jinam. Dost možná k nervóznímu sousedovi, který ještě tuto metodu nezná. Faktem ale je, že slimák na zahradu, či k dané plodině, vůbec nevstoupí a není tak nutné se zabývat jeho sběrem nebo likvidací. A nebo ještě hůř, používat jakoukoli chemii.

Funguje jen za určitých podmínek

Lidé si občas stěžují na sníženou funkčnost této metody. Jak se ukazuje, problém není tak úplně v metodě, jako spíše v neznalosti. Měděný pásek totiž musí být čistý, aby fungoval dobře. To znamená i absenci koroze. Pokud je pásek nazelenalý, znamená to, že již koroduje. V takovém případě je možné se koroze zbavit buď mechanickým odstraněním nebo velmi elegantně pomocí v octu namočeného hadříku. Ocet dokáže zoxidovanou vrstvu poměrně kvalitně odstranit a pásek pak funguje jako nový.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
21.05.2025

Photocredit: Canva CC
Zdroj: RHS, GardenOrganic

0