HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Strach ze zákazů topení dřevem mnoha lidem zvedl náklady na vytápění

Asi nejjednodušším způsobem, jak manipulovat s lidmi, je vyvolat strach. O tom jsme se už v historii přesvědčili nesčetněkrát. Problém nastává ve chvíli, kdy jsou informace, které dostáváme nejasné. A když třeba, jak se říká, je na nějakém tom šprochu i trochu pravdy. Mnoho dramatických informací, které se k nám v poslední době dostávají, vychází skutečně z nějakého reálného základu. Mnohdy je ale překroucen tak, že výsledné vyznění je zcela jiné, než jaká je pravda. Díky tomu jsme se dostali do situace, že dnes mnoho domácností platí za vytápění znatelně víc, než by museli. A to čistě jen a pouze proto, že se nechali nachytat.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Doba se změnila

Od počátku rozmachu internetu jsme si zvykli na to, že internet je zkrátka zdarma. Asi těžko by dnes byl někdo ochotný platit třeba za to, že používá e-mail nebo vyhledávač. To jsou služby denní potřeby. Přitom je někdo musí vymýšlet, tvořit, udržovat, platit infrastrukturu. Přesto za ně nějakým zázrakem neplatíme. Kde se tedy berou peníze na výplaty programátorů? Odpověď je jednoduchá. Internet je financován reklamou. V podstatě podobně, jako komerční televize, která nám reklamu pustí v určeném bloku, který asi každého spíš otráví a divák si raději odskočí na toaletu nebo uvařit čaj. Internet však funguje jinak. Publikovat informace zde může kdokoli a etický kodex si stanovuje každý sám. A tady začíná problém.

Na internetu ale přece psali...

Reklamy přibývá a lidé jsou vůči ní přirozeně stále více imunní. Některá méně seriozní média proto přešla na systém vkládání tendenčních informací přímo do obsahu, který publikují. Čtenář si potom nemůže být jist tím, zda to, co čte, je skutečně nezávislý redakční obsah a nebo jednoduše skrytá reklama, kterou někdo převlékl do kabátku odborného článku. Zkušenost ukazuje, že mnohdy je takový obsah tvořen čistě za účelem podpořit tu či onu zájmovou skupinu. A jak to pak vypadá v praxi? Lidé si čtou něco, co není tak úplně pravda.

Vystrašený zákazník jako dojná kráva

Při systematickém zacílení určité množiny informací na konkrétní skupinu zákazníků internetu lze zcela ošálit jejich racionální úsudek. V praxi pak situace vypadá tak, že nám roste počet lidí, jejichž názory nebo obavy jsou zcela absurdní a neopírají se o realitu. Typickým úkazem tohoto jevu může být i situace spojená se zákazem topení ve starých kotlech, tedy konkrétně kotlech první a druhé emisní třídy. Jinými slovy desítky let starých kotlech, které jsou již více než 10 let označeny jako nevyhovující a od roku 2022 měly být ukončeny. To je téma o kterém lze diskutovat. Někdo oceňuje ekologický přínos odstavení starých kouřících kotlů, někdo jiný zase nesouhlasí s omezováním svobody, které se s tímto pojí. Oba názory jsou legitimní a oba názory dávají smysl. Topit v kotlech a kamnech na dřevo lze přitom bez omezení dál, například v následujících čtyřech typech.

Když se kotel promění v kamna

Problém však nastává ve chvíli, kdy vznikne skupina uživatelů, kteří podlehnou nepravdivým informacím. Takové informace jsou zdánlivě postaveny na původně pravdivém základu, avšak výrazně zkresleny. V tomto případě se pak jedná například o přeformulování zákazu topení v kamnech první třídy na zákaz využití dřeva k topení. K takové situaci v českém mediálním prostoru skutečně došlo. Pravda je přitom taková, že omezení kotlů nemělo se dřevem nic společného. To, že se v těchto starých kotlech obvykle topilo dřevem, sice je pravdou, o dřevo jako takové v zákazu ale vůbec nejde. Dalším zkreslením pak bylo nenápadné podsouvání toho, že bude také zákaz topit v krbech. Věc, o které se na úrovni České republiky nebo Evropské Unie neuvažuje. Proč se k nám takové informace dostávají a dřív tomu tak nebylo?

Lhaní dostalo zelenou

Vývoj společnosti je zejména díky některým politiků s nízkým morálním kreditem na sestupné tendenci. Fakt, že někteří politici mohou lhát, aniž by tím ztráceli voličské hlasy, se stal signálem pro celou společnost. Lhaní najednou jako by bylo v pořádku. Dokonce mu někdo říká "názor". Na tomto místě se protrhl pytel s informacemi, o kterých již sám autor, kdy je publikuje ví, že jsou nepravdivé. Tak jako například výše zmíněná manipulace se zákazem kotlů. Ohnutí informace tak, aby vyzněla jako něco zcela jiného. Ale proč to někdo dělá? Co z toho má?

Kdo si nekoupí tamto, koupí si tohle

Někteří odborníci dochází k názoru, že důvodem šíření různých lživých informací o zákazech používání některých zařízení, mají čistě komerční účel. Tím je pomoci prodejům konkurenčních zařízení. Těm se v ekonomické hantýrce říká substituční produkty. Jinými slovy, pokud vystrašíme zákazníka tím, že topení dřevem bude zakázáno, zákazník si místo kotle na dřevo a nebo krbových kamen, se kterými by mohl v klidu další desítky let topit, pořídí jiný systém vytápění, který vlastně původně ani nechtěl. Pak už je jen na prodejcích, aby se této příležitosti chytli a alternativní systém zákazníkovi nabídli.

Pravda nakonec vždycky vyjde najevo

Tak jako v pohádce, pravda nakonec vždy vyjde najevo. V první řadě na úrovni prověření faktů časem. Pokud nám někdo slibuje, že se blíží zákaz topení dřevem a ono se to potom nestane, je zřejmé, že to nebyla pravda. Můžeme si zhodnotit mnoho informací z minulosti, které nám byly s hrozbami podsouvány, a ke kterým pak nedošlo. Vzpomínáte, jak někteří politici vyhrožovali, že bez ruského plynu v zimě umrzneme nebo že benzín bude stát 100 korun za litr? Není to tak dávno. V tomto případě již pravdu známe a naštěstí jsme těmto výhružkám nepodlehli. Tak jednoduché to ale není vždy.

Druhým aspektem, který lidem otevře oči, jsou mnohdy nečekané náklady na alternativní zařízení. Ukazuje se, že mnoho lidí již ze strachu ze zákazu topení dřevem přešlo na jiné topné systémy, které jsou nejen dražší co do pořízení, ale mají i vyšší provozní náklady. Výsledek pak je takový, že po několika letech si zákazník začíná připadat podvedený. Zjišťuje, že informace, které dostával, nebyly pravdivé. Místo aby se zlobil sám na sebe a snažil se z toho poučit, mnohdy obrátí svou zlobu proti společnosti, vládě, EU, zkrátka čemukoli, co se nabízí jako první.

Neopakovat stejné chyby je základ úspory

Informace na internetu jsou svobodné. Svoboda je vysokou hodnotou a stát není garantem, který hlídá, zda vše, co se píše na internetu, je pravda. Předtím, než se rozhodneme k udělání velkého kroku, velké změny, která stojí nemalé peníze, je potřeba uvažovat racionálně a v klidu. To znamená nejen promyslet všechny dopady a aspekty, ale také se ujistit, že skutečně stavíme na reálných základech. Stavět na tom, že soused četl na internetu a jeho kamarádka Marie také říkala, že o tom slyšela, není zkrátka ideální předpoklad pro mnohdy statisícové investice. Sbírat zkušenosti však je vždy na místě. Ptejte se proto přátel a známých a získávejte si reference, které pomohou k vašemu rozhodování.

Komu teda věřit?

V první řadě vlastnímu racionálnímu úsudku. Počkat si na to, jak se situace nakonec vyvine, nemůže být nikdy ke škodě. Nevěřit informacím, za kterými nestojí seriózní zdroj, tedy takový, který se i ve zpětném zrcátku ukazuje jako důvěryhodný. Za nedůvěryhodné lze obecně označit informace, které si přečteme na sociálních sítích nebo které nám přijdou e-mailem. Takové informace mohl vytvořit kdokoli. Stejně tak jako reklamní letáky různých firem, byť třeba převlečené do kabátku odborných informací. Dobrou radou jsou také konzultace s odborníky avšak nikoli pouze s jedním, ale s více z nich. Ideálně s odborníky z více stran barikády a jedním nezávislým. Pokud bychom si kladli otázku jaký zvolit do našeho domu topný systém, nebudeme se na to ptát výrobce toho či onoho topného systému (který přirozeně doporučí své řešení), ale zeptáme se například stavební firmy, které důvěřujeme. Zkrátka někomu, kdo se v oboru pohybuje, avšak nekope za žádný manšaft.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
18.11.2024

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)

7

Topit dřevem i uhlím můžete ve většině kotlů bez problémů dál. Pouze si zkontrolujte štítek
Bohužel se na internetu stále objevují nové a nové informace, které nepravdivě podsouvají, že přichází zákaz či jiné omezení topení dřevem nebo uhlím.

Zákaz spalování dřeva? Zjistili jsme, jak to bude doopravdy
V pravidelných intervalech se na internetu můžete dočíst různé formy sdělení o tom, že se na nás řítí zákaz spalování dřeva, tedy možnosti využití dřeva k topení.

Nesolidní prodejci palivového dřeva přišli s mazanými triky. Oklamaní zákazníci přeplatí tisíce
Tak jako asi v každém oboru, i mezi prodejci palivového dřeva se nachází několik černých ovcí, které se snaží na neznalém zákazníkovi vydělat nějaké ty peníze navíc.

Dřevo nevhodné k topení lze poznat jednoduchým testem. Ušetří náklady za topení i komín
Dřevo jako dřevo, řekl by jeden. Bohužel to tak úplně neplatí. V případě palivového dřeva může být rozdíl mezi jednotlivými kusy opravdu zásadní.