HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Tepelným čerpadlem se vyplatí topit teprve až ve chvíli, kdy je venku teplo

Vypadá to, že tu něco nehraje. Od topného systému si obvykle lidé slibují, že by měl fungovat právě ve chvíli, kdy je venku zima. Nebo je to jinak? K čemu je topení, které nejlépe funguje v momentě, kdy je venku teplo? V ten moment přece nepotřebujeme topit. Není to celé nějaká habaďůra? Může vytápění tepelným čerpadlem vůbec fungovat?



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Paradox topného faktoru

Podstatou fungování tepelného čerpadla je požadavek na malý rozdíl vstupní a výstupní teploty. Čím je tento rozdíl menší, tím je větší tzv. topný faktor tepelného čerpadla a tím více je efektivní. To znamená, že tím více šetří majitelům peníze. Toto pravidlo přímo vychází z principu, na kterém tepelné čerpadlo funguje a nikoho už v dnešní době asi moc nepřekvapí. To je také důvod, proč si mnozí pořizují tepelné čerpadlo se zemním vrtem, či alespoň podzemní instalací, které má možnost pracovat se zdrojem, který v zimě nezamrzá. Přesto nejvíce rozšířeným typem tepelného čerpadla je druh vzduch-voda (ceny a varianty si můžete srovnat zde). A tam výše uvedené pravidlo platí velmi.

Když ho zrovna nejmíň potřebujeme

Z výše uvedeného lze snadno vyvodit, že provoz tepelného čerpadla je nejefektivnější zrovna v moment, kdy jej nejméně potřebujeme. Přesto však je možné tímto systémem dům vytápět a to vcelku efektivně. Je však potřeba s vědomím tohoto faktu přistoupit k nastavení řídící jednotky tepelného čerpadla a upravit podle toho provoz. Jak se ukazuje, rozdíl je skutečně dramatický a lidé, kteří pochopili tuto základní zásadu, jsou mnohdy s náklady na jeho provoz velmi spokojeni. Podstata vězí ve využití zásobníku na předehřátou vodu, který poté vodu distribuuje do domu, typicky do podlahového topení. Nahřátí takového zásobníku trvá určitou dobu a je jen na nás, kdy bude tepelné čerpadlo tento zásobník nahřívat. Přestože mnozí nechávají v zimním období běžet tepelné čerpadlo neustále, v případě, kdy necháváme nahřívat vodu v zásobníku pouze přes den v době, kdy je je venku nejtepleji, získáme mnohem vyšší topný faktor. V této praxi se skrývá i odpověď na mnoho situací, kdy si lidé stěžují, že topný faktor jejich tepelného čerpadla je tak mizerný, že je systém v podstatě nepoužitelný a vychází dráž než přímotop.

Fotovoltaika může udělat divy

V případě, že do systému přidáme ještě fotovoltaickou elektrárnu, kterou máme umístěnu na střeše (srovnání cen vhodných modelů najdete zde), jde o dost snížit náklady na topení i bez využití bateriového úložiště. A to právě vhodným nastavením tepelného čerpadla tak, aby nahřívalo topnou vodu v době, kdy je venku nejtepleji, tedy typicky právě v době, kdy i více svítí slunce. V té době pak lze vodu ohřívat pomocí energie ze slunce a teprve poté distribuovat po domě a to v době, kdy je potřeba udržovat provozní teplotu domu. Na tomto místě je samozřejmě potřeba zmínit, že pokud má dům příliš velké tepelné ztráty, takový systém nebude fungovat.

Neudělejte chybu jako mnoho ostatních

Základní chybu v nastavení tepelného čerpadla dělají mnozí. O tom, že mají nastavit svůj topný systém tak, aby se zapínal jen v době, kdy je malý rozdíl teplot, je nikdo neinformoval. Podstatné však je také mít správně dimenzovanou bečku do které se ukládá předehřátá voda. A to vzhledem k tepelným ztrátám domu tak, aby vytápění mohlo probíhat až do konce cyklu. Tedy typicky do následujícího dne. S tímto vědomím je již dobré tepelné čerpadlo pořizovat, v opačném případě se můžeme velmi spálit.

P.S. Líbil se vám článek? Využijte možnost bezplatného přístupu k dalším kvalitním článkům, které pro vás připravujeme. Jednoduše klikněte zde a následně potvrďte tlačítkem Přidat.


SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
27.07.2025

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: Heat Pump Association, PVEducation.org

0