HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

„Tohle není pergola.“ Neznalost vyšla majitele draho

reklama

Lukáš bydlí v rodinném domě v menší obci poblíž Ostravy. Kvůli vedrům způsobeným slunečním svitem do jejich domu se rozhodli si před domem postavit pergolu, která by dům zastiňovala. Lukáš je zvyklý nenechávat nic náhodě a tak než se pustil do realizace svého záměru, zašel si na stavební úřad poptat se, jestli může takovou stavbu realizovat. Úřednice mu záměr schválila. Přesto se krátce na to, co dílo dokončil, dostal se do problémů.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Lukáš Korec
reklama

Váš příběh je ukázkovým příkladem toho, jak snadné je dostat se do úředních pastí, i když se člověk snaží vše udělat správně a podle pravidel. Týká se to navíc věci, kterou řeší mnoho majitelů rodinných domů. Můžete na úvod čtenářům detailněji popsat, co jste u vašeho domu původně zamýšleli vybudovat a jaká k tomu vedla motivace?

Celá situace vlastně vznikla z čistě praktické potřeby. Náš rodinný dům je situovaný tak, že se nám v letních měsících interiér docela přehříval. Slunce se opíralo do oken a způsobovalo oteplování. Chtěli jsme proto s manželkou najít nějaké řešení. Vymysleli jsme, že bychom před domem postavili pergolu, která by odclonila to ostré slunce. Zároveň nám to přišlo jako skvělý nápad z toho hlediska, že získáme příjemné kryté posezení. Plánovali jsme si tam zařídit takovou letní kuchyni, prostě hezké místo, kde bychom mohli trávit čas od jara do podzimu.

Vzhledem k neustálým změnám ve stavebním zákoně a různým výkladům norem jste se rozhodl nic neponechat náhodě a informovat se předem. Jak přesně probíhala vaše návštěva na úřadě?

Věděl jsem, že se zákony často mění, a nechtěl jsem mít později nějaké tahanice. Slyšel jsem od známých, že kolem podobných zahradních staveb bývají občas potíže, takže jsem se šel rovnou zeptat na náš místní stavební úřad. Chtěl jsem mít jistotu, jestli můžu takovou věc u baráku vůbec postavit a jaké k tomu případně budu potřebovat papíry. Ptal jsem se úřednice, jestli je nutné vyřizovat stavební povolení, ohlášení nebo něco podobného. Ona si mě vyslechla a docela s jistotou mi řekla, že pergola se vůbec nepovažuje za stavbu. Prý to vnímají v podstatě jen jako nějakou zahradní okrasu, takže je to věc, která je vlastně nezajímá. Ujistila mě, že mi do toho úřad nebude nijak zasahovat a nemusím s nimi nic dalšího řešit.

To zní jako ideální scénář. Takže jste se rovnou pustili do realizace?

Byli jsme rádi, že ušetříme čas s papírováním. Našli jsme si tesaře. Je to šikovný řemeslník, který podobné věci dělá rovnou na místě podle konkrétní situace a přání zákazníka. Postavil nám to takříkajíc na klíč. Ani k tomu nepotřeboval žádný složitý projekt od architekta, prostě jsme mu ukázali prostor, řekli naše představy a on si s tím poradil. Konstrukci udělal tak, že přímo navazovala na náš dům, aby nám to dobře stínilo. Výsledek byl přesně podle našich představ. Vypadalo to pěkně, fungovalo to přesně tak, jak jsme potřebovali, a z nového posezení jsme měli radost.

Radost ale zjevně netrvala dlouho. Kdy a jak se objevil první náznak toho, že něco není v pořádku?

To přišlo o něco později. Zastavila se u nás ta samá úřednice ze stavebního úřadu. Nebyla to běžná návštěva, přišla s tím, že na nás mají na úřadě podané hlášení, které podal místní hasič. Uvedl v něm, že u našeho domu stojí pravděpodobně nelegální přístavba a že se domnívá, že tím porušujeme požární normy. Náš dům je z ulice docela dobře vidět a té nové konstrukce si zkrátka všiml.

Jak jste reagoval? Připomněl jste jí, že vám předtím stavbu pergoly sama odsouhlasila a označila ji za zahradní okrasu?

Samozřejmě, to byla moje první reakce. Hned jsem se jí ptal, jak je to možné, když mi přece sama říkala, že pergola není žádný problém a úřad to nezajímá. Ona mi odpověděla, že pergola skutečně problém není, ale to, co jsme si u domu postavili, podle zákona pergola není. Začala mi podrobně vysvětlovat rozdíl mezi pergolou a přístřeškem.

V čem tedy spočívá ten hlavní rozdíl, který z vaší stavby udělal problém?

Jde o definice. U pergoly se prý jedná v podstatě o otevřenou konstrukci, v zákoně je to bráno víceméně jako skulptura, po které se maximálně pne nějaká zeleň. Nemá to plnou střechu. Kdežto my jsme měli střechu, aby na nás nepršelo a abychom měli stín. Tím pádem se to podle úředníků klasifikuje jako přístřešek. A přístřešek už se řeší jako plnohodnotná stavba, na kterou může být potřeba povolení. Další problém v našem konkrétním případě byl ten, že náš přístřešek navazoval přímo na dům.

A to se nesmí?

Z hlediska požárních norem, jak se původně obával ten hasič, to nakonec taková potíž nebyla. Ale nastal jiný zádrhel. Tím, že jsme to přistavěli k domu, jsme údajně zvětšili jeho rozměr a hlavně jsme zvětšili zastavěnou plochu na našem pozemku. A tohle zvětšení zastavěnosti už nebylo v souladu s územním plánem obce. Vůbec jsem netušil, že se to takto přísně posuzuje a že i taková zdánlivá drobnost může narušit územní plán. U pergoly by se toto neřešilo, ta se do zastavěné plochy nepočítá. Ale přístřešek prý ano.

Zkoušeli jste s úřednicí najít nějaké kompromisní řešení? Šlo by přístřešek třeba nějak dodatečně legalizovat?

Narovinu mi řekla, že v této podobě je to prostě černá stavba. Pokutu nám sice dávat nechtěla, protože viděla, že jsme nejednali ve zlém úmyslu a snažili jsme se předem informovat, ale vzhledem k tomu, že už to byl oficiálně nahlášený případ, muselo se to řešit. Dodatečná legalizace nebyla možná právě kvůli tomu rozporu s územním plánem. Navrhla mi jen dvě varianty. Buď to celé odstranit, nebo stavbu rozebrat tak, aby z ní zůstala jen děravá konstrukce bez střechy. To by znamenalo sundat krytinu, čímž by stavba přestala plnit svou funkci. Stínící efekt by byl pryč, pršelo by nám tam a ta ořezaná konstrukce by u domu vypadala nesmyslně. To pro nás nebylo řešení.

Zmínil jste, že podnět přišel od hasiče. Zjišťovali jste, proč se do toho vlastně vložil? Měli jste nějaké sousedské spory?

To mi na tom přišlo hodně divné, protože v obci žijeme v klidu a nemáme s nikým žádné konflikty. Ptal jsem se na to a úřednice nám vysvětlila, že hasiči mají nějakou cituji "práskací povinnost", pokud si všimnou a mají podezření na porušení norem. Sama říkala, že si myslí, že to z jeho strany nebylo vyloženě nutné a dalo se to přejít, ale dotyčný hasič byl asi příliš horlivý a prostě to oficiální cestou nahlásil. Jakmile to mají na stole, musí to řešit.

Jak to tedy celé nakonec dopadne? Co budete dělat dál?

Úřednice nám doporučila, ať to odmontujeme a dáme pryč, abychom se vyhnuli dalším problémům a případným sankcím. Takže teď jsme v situaci, kdy budeme celou stavbu demontovat. Tahle sranda nás stála dost peněz za materiál a práci tesaře, a teď budeme mít akorát prázdné místo před domem. Štve mě, že jsme situaci nepodcenili. Šli jsme se na úřad zeptat v dobré víře, abychom měli ve všem pořádek a dělali to legálně. Jenže jsme si prostě nerozuměli v termínech. Stejně jako mnoho jiných lidí jsme vůbec nechápali, že to, co si pro sebe stavíme a čemu každý běžně říká pergola, je z pohledu zákona něco jiného. Chtěl bych tím varovat ostatní, ať si dávají velký pozor na slovíčkaření, když jdou něco konzultovat na úřad.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 17. – 31. ledna 2027. Vstupenku lze získat již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete také na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

reklama

Vydáno dne:
24.06.2026

Photocredit: Lukáš Korec

5