HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jindřich si vyrábí energii na vytápění sám. Ukázal vychytávku, díky které na systému navíc vydělává

„Myslím si, že člověk, který doma topí elektřinou, se zbytečně ochuzuje,“ vysvětluje Jindřich a dopodrobna popisuje svůj systém vytápění, který u peletových kamen nekončí. S rodinou koupili 270 m2 velký dům, do kterého zpočátku investovali spoustu peněz, co se týče vytápěcích systémů. Poté však Jindřicha napadlo, že by si malou „hračkou“, kterou dnes pořídíte za 8 000 Kč, mohl energii vyrábět sám, a navíc na ní vydělávat, aniž by ji musel prodávat.


Vytápění domu zadarmo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jindřich (se souhlasem)

Jindřichu, jak velký je váš dům?

Bydlíme v patrovém domě o užitné ploše 270 m2. Jsem si vědom toho, že je to na dnešní dobu opravdu velký dům. Rodiny dnes bydlí zpravidla v malých bungalovech o ploše nanejvýš 130 m2 a trápí se tím, jak ho vytopit. Samozřejmě základem je dobrá konstrukce a použité materiály, ale je dobré zamyslet se i nad celkovým energetickým konceptem domu.

A jaký je energetický koncept vašeho domu?

Na to vám asi nedokážu přesně odpovědět. Ale snažíme se, aby byly energetické ztráty co nejmenší. Např. v roce 2012 jsme se ženou vyměnili dřevěná okna za plastová trojskla s 8 komorami. Stejně tak jsme zaizolovali krov 20cm vatou a přibili OSB deskami (17 mm). V podkroví tak vznikl nový pokoj, který jsme využili jako krásnou meditační pyramidu s příslušenstvím.

Systém vytápění jste neobměňovali?

Náš dům jsme koupili v roce 2010, přičemž zde byl jen elektrokotel. To nám samozřejmě nestačilo, a tak jsme v roce 2013 zakoupili i peletová kamna s výměníkem. Je to skvělý systém, teplo bylo v domě během chvilky. Na ceny těchto peletových kotlů se můžete podívat zde.

Palivové dřevo vs. pelety. Srovnání z hlediska ceny, výhřevnosti, komfortu a možného zákazu

S kamny jste tedy spokojený?

Ano, jsme, a dokonce natolik, že jsme pořídili ještě jedna. Další krbová kamna s výměníkem (tentokrát na dřevo) máme v lázeňské místnosti. Podle mě je dobré mít více alternativ vytápění. A proto jsme do domu nainstalovali také infrapanely.

Následovaly další rekonstrukce nebo je to vše?

To víte, že následovaly. V roce 2020 jsme instalovali amorfní solární panely (9,6 kWp). Pár dní nato jsme hned zakoupili minery na těžbu kryptoměny.

Dokázal byste, prosím, objasnit, co to je?

Miner je tzv. stroj na těžbu kryptoměn. Provádí složité matematické operace, pomocí kterých se zabezpečují a zpracovávají transakce v dané kryptoměně. Za takové ‚těžení‘ dostává těžař odměnu ve formě podílu nových mincí této kryptoměny. Jinak řečeno, miner je plechová krabice o velikosti 17 x 17 x 35 cm, ve které jsou stejné komponenty jako v počítači.

Na jakém principu funguje?

Pokud ho uvedete do provozu, počítá složité matematické výpočty, za které jste vypláceni v kryptoměně. Já těžím litecoin (LTC), ale existuje jich mnohem více.

Jaká byla pořizovací cena tohoto systému?

Tenkrát stál 40 tisíc korun. Dnes byste ho sehnala za 8 000 Kč, dnes už je to totiž stará technologie, existují novější.

A jak dlouho jím topíte?

Topím, a tedy těžím tři roky. Když netěžím, tak ani netopím. Snažím se tedy vyrábět pouze potřebné množství, abych neměl v domě zbytečné teplo. Těžím pro budoucnost, protože věřím, že se i kryptoměna litecoin posune blíž k bitcoinu. Myslím si, že člověk, který doma topí elektřinou, se zbytečně ochuzuje. Když máte doma soláry a ještě topíte na účet krypta, je to takové perpetuum mobile. Jako kdybyste měla auto, do kterého byste nemusela tankovat.

Kolik potřebuje proudu a kolik zhruba vytěžíte za den?

Jeden miner potřebuje zhruba 500 W a vyrobí 0,00005 LTC/h, což je 0,11 Kč. Pokud mi dá dodavatel za 1 kWh 1,4 Kč, tak já vyrobím z 1 kWh pouze 0,22 Kč, ale to je aktuální pro tuto dobu. Za deset let to může být 22 000 Kč. Odvíjí se to od ceny kryptoměny (bitcoin v roce 2001 stál 1 Kč a dnes má hodnotu 2,3 milionu).

Kde máte tento systém uložený?

Ty minery, které používáme na temperaci, jsou doma, položené na zemi u zdi. A ty, které jsou hlučnější, mám v technické místnosti.

Jak moc jsou hlučné? A jak jste vyřešili tuto stránku věci?

Vydávají poměrně velký hluk, a tak jsme zakoupili 1 300l nerezové chlazení na mléko a 350 litrů zvláštního oleje, který nezkratuje elektrické součástky. A všechny minery jsme v oleji utopili.

Na jakém principu tedy tento systém pracuje?

Minery nám dokážou spolehlivě ohřívat olej, načež jsme do této lázně dali měděné výměníky a pomocí čerpadel ženeme teplou vodu do radiátorů. Nejlepší je, když jsme pryč z domu, tak necháváme dva minery temperovat celý dům. Ony ho dobře prosuší. Skvělé je to i zjara a na podzim, když ještě není potřeba topit moc. Především ale nespalujete energii jen tak.

Jak to myslíte?

Když minery jedou, tak nespalují žádnou energii jen tak. Každé zatopení se objeví v mé peněžence kryptoměn, což mi přijde hezké a při dnešním kurzu bitcoinu topíme zcela zdarma.

Všimla jsem si, že máte i fotovoltaiku. Kolik panelů máte na střeše?

V letošním roce jsme fotovoltaiku předělali a k dnešnímu dni máme na domě 111 kusů panelů (49 950 Wp). Aktuální ceny různých variant fotovoltaických panelů si můžete porovnat zde.

Páni, jaká byla pořizovací cena FVE?

Fotovoltaika nás vyšla na cca 1 200 000 Kč.

Dokázal byste mi říct, jaký je výkon vaší domácí elektrárny?

Elektrárnu s tímto výkonem jsme spustili letos v červenci a denní výroba byla někde okolo 140 kWh. V listopadu jsme se pohybovali kolem 57 kWh denně. Bavíme se ale o průměru, v té době ještě neležel na panelech sníh. Zde by se hodila písková baterie, která by se jednou za čtyři dny přiživila nějakou kWh a jinak by topila ze zásoby 180 dní zpátky. Ta samá výhoda plyne i ze setrvačníku, který je schopen točit se i 77 hodin a doplní do baterie chybějící energii.

To by tak opravdu fungovalo?

Předpokládám, že ano. Až doplním tyto dvě technologie, potvrdí se mi to. Klidně se mohu odpojit od distribuční sítě.

Jaká je měsíční spotřeba vašeho domu?

Již v této době mám měsíční spotřebu 30–50 kWh. Moje faktura na měsíc vypadá tak, že 1 750 Kč jsou platby za distribuci a za jistič či poplatky solárním baronům a 250 Kč je platba za energii. My Čechoslováci máme nespornou výhodu, že si za každé situace dokážeme poradit, a proto budeme vždy o krok dál. A to se mi i potvrzuje – ozývají se mi lidé ze všech koutů Česka a Slovenska a sdílejí své pokroky.

Pozn. redakce: podívejte se na video, kde pan Jindřich ukazuje svoje domácí vychytávky.

Váš systém musí být docela nahřátý...

Má teplotu zhruba 60 °C. Je potřeba ho chladit tím olejem nebo vzduchem.

Dokáže vám vytopit celý dům?

Jeden miner dokáže vytopit zhruba 10 m2 za předpokladu, že funguje 24 hodin v kuse.

Máte už roční vyúčtování? Kolik vám vychází měsíční náklady na vytápění?

V roce 2019 jsem měl spotřebu elektřiny zhruba 50 MWh a ztopil jsem 2 tuny pelet. V roce 2022 s 10kWp fotovoltaikou jsem se dostal asi na spotřebu 40 MWh a 1 700 kg pelet. V letošním roce počítám, že to bude 0 MWh a pelet řádově ubyde. Většinou v nich topíme jen na oko, abychom měli doma živý oheň.

Co vidíte jako největší přednost vašeho systému vytápění?

Možnost spalovat vlastní elektřinu, ohřát se a ještě si připravovat zajištění na důchod a pro děti ve formě investic do kryptoměn.

Co byste poradil lidem, kteří se teprve chystají rekonstruovat?

Ať spolupracují s firmou, kterou si nejdříve pořádně prověří. To znamená, ať se jdou podívat na jejich různé realizace a ptají se klientů, zda byli spokojeni. A ať hlavně nedávají peníze dopředu a dohodnou si jasné termíny a jasné platby.

Máte s vytápěním nějaké plány do budoucna?

Do budoucna plánuji vylepšit topení pískovou baterií, která by měla zajistit teplo na Vánoce z červencového slunce a dále budeme dělat setrvačník, který se přes den z přebytků fotovoltaiky roztočí a v noci svoji kinetiku předá zpět generátoru, který dodá elektřinu na topení a běžnou potřebu domácnosti. Máme sice 10kWh baterii, ale ta za 10 let skončí a ceny jsou veliké, jak jistě víte. Setrvačníkové kolo občas promažeme a pojede 100 let každou noc.

Díky moc za povídání, Jindřichu.

I já děkuji.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
20.12.2024

Photocredit: Jindřich (se souhlasem)

24

Ředění svařáku vodou a předražené langoše. Senioři si vánoční trhy v Maďarsku přesto pochvalují
Maďarské trhy letos lákají mnoho turistů, ty ovšem na místě překvapí krutá realita. Jaké jsou dojmy 72letého seniora a 24leté studentky? To se dozvíte už v následujícím odstavci.

Exkluzivní reportáž z Prahy: Češi se vyjádřili k letošní ceně za vánoční stromečky. Kupovali nejdražší druh
Byť je pravděpodobně nejlevnějším druhem klasický smrk ztepilý, Češi se rozhodli sáhnout hlouběji do kapsy.

Špinavou varnou desku si zničila kvůli návodu z internetu. Správný postup čištění je přitom prostý
Přečtěte si, jak rozhodně nečistit varnou desku, a jak naopak správně postupovat. Návod připravila odbornice Kateřina Brožová, podle které uklízí téměř půl milionu žen v Česku.