Bolest hlavy a únavu po probuzení hlásí majitelé některých novostaveb. Vypátrali jsme příčiny
Možná to znáte také, ráno se probudíte a máte pocit, že jste spali tak nějak napůl. V některých případech může mít člověk i pocity blížící se virózy. Nakonec se však ukáže, že to nic nebylo a první káva nás postaví na nohy. Na tyto stavy si často stěžují lidé, kteří si postavili moderní novostavbu a poté, co se do ní nastěhovali, nemohou se dobře vyspat. Zjistili jsme proto, v čem ve skutečnosti problém vězí a jakým způsobem jej vyřešit.
Zvyk jako železná košile
Někteří lidé přisuzují sníženou kvalitu spánku změně prostředí. Zkrátka byli po nějakou dobu na něco zvyklí a poté, co se nastěhovali do novostavby, změna je pro ně velmi skoková a nějak se jim tam špatně spí. Tento vliv je jistě jeden z mnoha vedlejších důvodů, proč může být spánek mělčí, obvykle však odezní velmi rychle. Typicky ve chvíli, kdy si majitelé zvyknou na toto bydlení jako na svůj nový domov.
Otevřené prostory nevěstí nic dobrého
Při zkoumání tohoto problému jsme narazili také na situace, kdy zhoršený spánek byl způsoben otevřenými prostorami s vysokými stropy. Jak se ukazuje, pro ideální odpočinek je vhodná místnost, která je spíše komornějšího ladění a dává člověku pocit bezpečí a uzavřenosti. V moderních domech s vysokými stropy ve společných prostorách proto může být spánek horší ve chvíli, kdy se například dočasně přespává ve právě ve společné místnosti. Jakmile se majitelé přesunou do k tomu určené ložnice, problém odezní.
Obavy z toxických látek
V některých případech jsme zaznamenali obavy z přítomnosti toxických látek, které by s mohly uvolňovat z různých lepidel či jiných materiálů, které byly použity na stavbu domu. Dříve se typicky jednalo o formaldehydy, kterým se dlouhou dobu nevěnovala pozornost. Až v poslední době o nich víme a víme také, že jsou zdraví škodlivé. Množství formaldehydu v domácnosti lze však velmi snadno změřit pomocí specializovaného měřáku. A jak se ukazuje, jeho koncentrace, pokud je zpočátku vyšší, velmi rychle klesá pod limitní úroveň až téměř k nule. Důvodem ke bolesti hlavy či pocitu nevyspání tedy obvykle přítomnost těchto látek nebývá.
Zima jako strašák roku
Mnozí si také stěžují na problém se zhoršeným spánkem zejména v zimním období. V takovém případě je již indicie poměrně jasná. Důvodem totiž může být práce s větráním domu. Zatímco v létě lidé obvykle spí s otevřenými okny, v zimě si je kvůli teplotě mnohdy zavírají. Povědomí lidí o tom, jaká je optmiální koncentrace oxidu uhličitého v interiéru a jaké hodnoty jsou dosaženy v průběhu noci, je všeobecně malá. Pokud spí dva lidé v ložnici standardní velikosti, je velmi pravděpodobné, že nad ránem se již pohybujeme v nezdravých hodnotách. Problémem tedy není nedostatek kyslíku jako takového, nebo jak se někdy říká nedostatek čerstvého vzduchu. Ale naopak přebytek oxidu uhličitého. Ten, jakmile je vdechován ve vyšší koncentraci, narušuje kvalitu spánku a může způsobit i lehké bolesti hlavy. Jedná se o stav někdy také přirovnávaný alkoholické kocovině. Řešení se zdá nasnadě. Stačí přece otevřít okno.
Neřešitelné zimní dilema
Někteří si klidně okno otevřou i v zimě a nižší teplota v místnosti jim nevadí. Jiní s tím však mají problém. Často dochází k situaci, že spolu žijí partneři, kteří to mají přesně naopak. Obvykle pak ustoupí ten, který chce větrat. Typickou komplikací pak také je přítomnost poblíž zdrojů hluku, tedy pokud je okno orientováno do ulice nebo někde blízko frekventované silnice. V takovém případě se s otevřeným oknem spát nedá a lidé raději dávají přednost přebytku oxidu uhličitého, který jim kazí kvalitu spánku.
Proč ale zrovna novostavby?
Důvodem, proč tento problém hlásí zejména majitelé novostaveb je jednoduše obsažen právě v jejich dokonalosti. Moderní domy se často staví jako takřka hermeticky uzavřené. Dělá se dokonce speciální test těsnosti, který ukazuje, zda z domu někudy uniká vzduch. Výsledky testu pak ukazují, že dům může být utěsněn vskutku dokonale. Je to způsobeno kvalitními moderními materiály a spoji a také moderními okny s perfektně těsnící styčnou plochou. Takový dům má špičkové vlastnosti co do tepelné izolace a má nízké náklady na vytápění. Avšak daní za to vše je právě nedostatečná výměna vzduchu. Dá se s tím něco udělat?
Řešení, které existuje
Ideálním řešením pro případy, kdy není možné celoročně na noc otevírat okna, je instalace tzv. řízeného větrání. Jedná se o potrubní systém, který udržuje v domě permanentně kvalitní vzduch. Moderní systémy tohoto typu mohou mít i integrovaný měřič oxidu uhličitého a v případě zaznamenání vyššího výskytu automaticky zapnou větrání. Pokud se jedná o centrální systém, jehož jednotka je umístěna někde v technické místnosti, je chod naprosto tichý a obyvatelé domu o něm vůbec neví. Je proto vhodný i pro použití v místnosti, kde se spí. V případě, že je již dům postaven a rozvody vzduchotechniky není možno realizovat bez rozbití části domu, nabízí se řešení v podobě tzv. lokální větrací jednotky, tedy systému, který se instaluje jen pro jednu konkrétní místnost a kdy dojde o vytvoření otvoru, který je vyplněn speciálním zařízením. To provádí větrání podle podobných pravidel, jako centrální jednotka.
Teplo, které není zadarmo
V případě jednotky řízeného větrání se dají sehnat také varianty s tzv. rekuperací. Jedná se o systém, který teplo, které zachytí ze vzduchu, který vychází směrem ven z domu předá do vzduchu, který proudí opačným směrem. Tedy zvenku dovnitř. Výhodou systému s rekuperací je, že ušetříme na nákladech za vytápění. Větrání sice probíhá, ale neochlazuje místnost. V případě ložnice lze proto nastavit optimální teplotu na spaní a díky bezhlučnému nočnímu chodu se vyspat v ideálním prostředí a to i se zavřeným oknem. Tedy s odstíněním všech nežádoucích hluků a také mrazu, který by mohl po tu dobu do místnosti pronikat.
P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
05.12.2024
Photocredit: Marie M. (se souhlasem)
Mnoho Čechů má na střeše toxickou krytinu. Závažným onemocněním ohrožují i své sousedy
Je docela dost možné, že máte na střeše svého rodinného domu materiál, který může závažným způsobem poškodit zdraví vás i vaší rodiny.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: