HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Majitel domu odmítl vinyl v obýváku. Vychvaluje si podlahové topení v kombinaci s dlažbou

V hlavní obytné místnosti se zpravidla u domácností nesetkáme s dlažbou, nýbrž s dřevěnou podlahou, vinylem nebo linoleem. Spousta lidí má za to, že dlažba je chladná, a především obývací pokoj by měl být hřejivým místem, nebo ne? Majitel dnešní moderní dřevostavby je však jiného názoru. O svém příběhu a zvoleném systému vytápění se s námi podělil v dnešním článku.


Čím topit
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Rodinný dům nebyl jeho původní záměr

Původní a zcela první záměr majitele dnešní dřevostavby byl takový, že si zde postaví rekreační dům na víkendy, přičemž naváže na to, co tu stálo historicky. Dnešní moderní dům stojí na místě původní chaty, kterou postavili majitelovi rodiče, spoluzakladatelé zdejší chatové oblasti, v 60. letech minulého století. Pan majitel však moc dobře věděl, že toto místo má mnohem větší potenciál. Už v průběhu stavby tedy začal přehodnocovat své plány. Neviděl tu jen chatu, nýbrž plnohodnotné celoroční bydlení. Bohužel však musel své plány na nějakou dobu pozastavit. Zdravotní stav jeho maminky byl přednější.

Plány se změnily

Když maminka pana majitele onemocněla, říkala mu, ať tento pozemek neprodává a ať si tu postaví raději pořádný dům. Jelikož šly plány pana majitele do noty jeho mamince, měl z toho radost. Nicméně zde byla jedna podmínka. Maminka ho prosila, ať počká, že nechce vidět, jak se původní chata bourá.

Těžké období

Maminka pana majitele zemřela na podzim roku 2016. Byla to velká rána pro celou rodinu. Pan majitel měl v hlavě stále uchovanou její prosbu, a tak začal na jaře 2017 plánovat projekt nového domu.

Dříve malá chata, dnes velký palác

Rodiče pana majitele zde postavili to, co tehdy umožňoval stavební zákon. Stála tu rekreační chata o rozloze 50 m2. A protože ji rodina neustále udržovala, měl pan majitel při výstavbě nového domu o mnoho starostí méně (např. byl objekt již napojený na elektřinu a obecní vodovod). Jakmile zemřel panu majiteli i otec, začal postupně přikupoval přilehlé pozemky, a vytvořil tak ideální prostředí pro stavbu většího domu. O kolik tisíc km2 se parcela zvětšila, zjistíte v galerii na obrázcích níže.

Realizaci základové desky doprovázely komplikace

Dřevostavbu si nechal postavit od stavební společnosti do fáze hrubé stavby, což zahrnovalo okna, střechu, fasádu, celou terasu, podlahu bez povrchové pokládky, podlahové topení a vodu. Zbytek (elektřinu, podlahovou krytinu, dlažbu, obklady a kompletní interiér včetně výmalby) si realizoval svépomocí s externími dodavateli. Stejně tak dělal i základovou desku s externím dodavatelem. Tato část výstavby byla velice komplikovaná, neboť je pozemek ve velkém svahu. Pan majitel tak musel oslovit firmu, která se specializuje přímo na zemní práce v takto komplikovaném terénu.

Příprava svažitého pozemku nebyla vůbec jednoduchá. Kromě základové desky se dělalo i podzemní podlaží, kvůli kterému se muselo zaříznout do svahu daleko víc, než jak tomu bylo u původní chaty.

Je na čase se přestěhovat

Konečně jsme v cíli. I přes náročné požadavky ze strany majitele na výstavbu individuální dřevostavby s dispozicí 5+kk se realizace velmi vydařila. Stavba má celkem 3 podlaží a nachází se na svažitém pozemku.

V suterénu bude výhledově samostatná bytová jednotka 1+kk, která bude sloužit návštěvám či případně k pronájmu. V přízemí domu se nachází hlavní vstup s prostornou halou, na kterou navazuje malá šatna a samostatné WC, dále je tu vstup do obytné části pro hosty a dveře přímo na terasu. V části pro hosty je chodba, technická místnost, dva pokoje a koupelna. Ze vstupní haly je také vstup do hlavního obytného prostoru, který v sobě spojuje obývák, kuchyň s barovým pultem a velkou jídelnu až pro 12 lidí. Hlavní prostor má vysoké stropy, je tu vstup na terasu a v obývací části krásný prosklený krb. Odsud vedou schody do patra, kde je malá galerie, dvě ložnice a dvě koupelny.

Černá střecha a prosklené plochy – jak je to s přehříváním?

Jistě jste si mohli povšimnout, že krytina dřevostavby je tmavého charakteru. Projektanti proto mysleli na případné přehřívání domu, a tak v projektu navrhli skvělou střešní izolaci (viz související článek níže). I když je tedy střecha černá a chytá teplo, dovnitř ho propouští velmi málo. I při třicetistupňových parnech bylo v domě maximálně kolem 24 °C, a to bez klimatizace a dalších ochlazovacích systémů. Příliš mnoho technologií pan majitel v domě nechtěl a do budoucna ani neplánuje. V některých částech domu řešil přehřívání venkovními žaluziemi (vstupní hala, ložnice a koupelna).

Některé izolace v létě neobstojí. Srovnali jsme polystyren, minerální vatu, PUR pěnu, celulózu a dřevovlákno

O tepelný komfort v zimě není nouze

Přehřívání tedy nehrozí, ale bude v domě dostatek tepla? Pan majitel vsadil na elektrické podlahové topné fólie s centrální jednotkou a dálkovým ovládáním přes mobil. V kuchyni a obývacím pokoji má položenou dlažbu a toto rozhodnutí si nemůže vynachválit. Dlažba velmi dobře akumuluje teplo, a tak má v hlavním obytném prostotu příjemně po celý den. Podívejte se do fotogalerie na tento úchvatný interiér nebo se podívejte, jak se aktuálně pohybují ceny za takovou dlažbu, zde.

Ovládání je přitom úplně snadné. Přes dálkové ovládání si majitel nastaví topení na požadovanou teplotu s určitým předstihem před příjezdem. Není nadto přijet do příjemného tepla.

Kombinace vytápění byla jasná

Kromě výše zmíněného podlahového vytápění má majitel v domě i centrální krb na dřevo. Pokud máte možnost odkupu dřeva za slušnou cenu, dává smysl volit topení v krbu či kamnech primárně. V opačném případě se vám vyplatí řešení, jaké zvolil i majitel dnešní dřevostavby. S ohledem na ceny energií ještě plánuje nainstalovat na střechu solární panely, čímž by se mohly ještě více snížit náklady na vytápění.

Daň za topení dřevem? Zjistili jsme, co se ve skutečnosti chystá

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
10.11.2024

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

1

Pokládka podlahových elektrických rohoží svépomocí – návod od moderátora a profi kutila Pepy Libického
Elektrické podlahové vytápění zvládne instalovat svépomocí téměř každý. O to spíš, pokud bude mít před sebou fotodokumentaci postupu a podrobný návod od jednoho z nejšikovnějších českých kutilů Pepy Libického.

Do obýváku si dovezl luxusní kachlová kamna. Po zimě přišlo vyúčtování, platil měsíčně jen 1 660 Kč
Přestože jim stavební firma ve spolupráci s architektem navrhla krbová kamna, dali na vlastní uvážení. Vybrali si krásná tmavě modrá akumulační kachlová kamna a hned po první zimě byli velice příjemně překvapeni.

Porovnali jsme venkovní dlažbu po letech provozu – zámková dlažba, WPC, kamenná dlažba, modřín, kamenný koberec
Málokdo vám ukáže venkovní dlažbu po několika letech provozu. S redakcí jsme navštívili pět domácností (oblast střední Moravy) a vyfotili jsme si různé typy dlažeb, dřevěná prkna i další venkovní povrchy. Podívejte se na jejich současný vzhled.

„Žádná ošklivá šedá zeď. Za méně peněz jsem sehnala hezčí řešení,“ pochvaluje si Lenka z Kyjova
„Chtěla jsem si do svahu pořídit něco stabilního. Aby to pořádně drželo a zároveň to bylo hezké,“ vysvětluje Lenka, která se rozhodla sáhnout po málo známém, leč efektivním a sympatickém řešení.

Zpevnění svahu tak, aby se nezhroutil. Zahrádkářka z jižní Moravy našla levné a funkční řešení
Co se svahem, který nestále ujíždí? Na výběr je samozřejmě hned několik možností, jak ho zpevnit. Zahrádkářka z jižní Moravy sáhla po řešení, které je sice méně známé, za to však hezčí a levnější.

Nedostatek vzduchu v kamnech může skončit i výbuchem. Některé komíny tomu umí zabránit
Krbová kamna a vložky mají celou řadu výhod. Topení v nich je levné a má svoje nezaměnitelné kouzlo. Tento způsob vytápění však může být i nebezpečný. Nemusíte se ale bát. Existuje komín, který tomuto nebezpečí jednoduše předejde.

Do obýváku si pořídili krbovou vložku. Manželé ji odmítli napojit na další systém vytápění a dnes jsou za to rádi
Pořídili si krbovou vložku do svého velkého obýváku a nechtěli ji napojit na žádný další vytápěcí systém. Důvod jejich volby a roční výdaje za vytápění se dozvíte v následujících odstavcích.