HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Některé izolace v létě neobstojí. Srovnali jsme polystyren, minerální vatu, PUR pěnu, celulózu a dřevovlákno

Během horkých letních dní, kdy teploměr ukazuje přes třicet stupňů, většinou netoužíme po ničem jiném, než se schovat do vychlazeného domova. Problém však nastává tehdy, když máme v domě ještě více nesnesitelně, než je venku, za což může často špatná volba izolace nebo její úplná absence. Srovnali jsme pro vás ty nejpoužívanější izolace z hlediska toho, jak rychle propustí teplo do interiéru. Která z toho vyšla nejlépe a kterou byste si naopak raději pořizovat neměli?


Srovnali jsme pět nejpoužívanějších izolací z hlediska propouštění tepla do interiéru
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz a FTV Prima (se souhlasem) a Michal Ř. (se souhlasem)

Bez správné izolace se můžete pěkně zapotit

Tepelnou izolaci domu má většina lidí v povědomí především jako ochranu proti zimě. Stejně tak dobře však může zabránit i přehřívání interiéru v letních měsících. Léta jsou každým rokem delší a teplotní rekordy neustále padají. Z toho důvodu je důležité, aby tepelná izolace nejen udržovala teplo v domě přes zimu, ale aby také zabraňovala přehřívání domácnosti v létě. Především během horkých dnů je žádoucí, aby izolace měla takové parametry, které zpomalují průnik tepla zvenčí do interiéru. Přinášíme vám srovnání pěti nejpoužívanějších izolací, tedy PUR pěny, dřevovlákna, celulózy, polystyrenu a minerální vaty podle toho, která z nich propouští teplo do domu nejrychleji.

Vedro odložte na vhodnější dobu

Není důležité pouze to, kdy a jak moc svítí na střechu, ale za jak dlouho bude toto teplo v interiéru patrné. Čas, který uplyne, než se izolantem naakumulovaná teplota projeví v interiéru, je označován jako fázový posun. Právě ten je rozhodující v tom, zda budete mít v domě v horkých letních dnech jako v peci.

V praxi to znamená, že pokud slunce praží do střechy v poledních a odpoledních hodinách, izolace se sice prohřeje, ale díky fázovému posunu toto teplo vydá až o několik hodin později. Tedy například v noci, kdy je snadné pouze otevřít okna a toto přebytečné teplo vyvětrat. To by pochopitelně přes den, kdy jsou třicítky, nešlo.

Je proto důležité volit takové izolace, které mají dostatečný fázový posun. U tepelněizolačních materiálů obecně platí, že čím větší je jejich objemová hmotnost a měrná tepelná kapacita, tím větší fázový posun bude.

Objemová hmotnost

Objemová hmotnost je měřena v jednotkách kg/m3. Čím vyšší bude hodnota objemové hmotnosti, tím lépe se vám bude v domě udržovat mikroklima. Pokud by byla izolace příliš lehká, může dojít k tomu, že bude sice dobře izolovat v zimě, nicméně v létě přehřívání interiéru nezabrání. Čím vyšší je hustota izolačního materiálu, tím vyšší je jeho tepelná akumulace, a tedy i teplotní setrvačnost. Čím vyšší je teplotní setrvačnost celé skladby stěny, tím pomaleji se projevují náhlé změny teplot.

Měrná tepelná kapacita

Další důležitá vlastnost, která by nás měla u tepelných izolací zajímat, je měrná tepelná kapacita, jejíž jednotka je J/kg. K. Tato vlastnost udává množství energie, které je potřeba, aby se ohřál 1 kg materiálu o 1 °C. Tato vlastnost izolačního materiálu se podílí na celkové teplotní setrvačnosti obálky dřevostavby. Čím je měrná kapacita izolačního materiálu vyšší, tím vyšší je i teplotní setrvačnost.

Jak si stojí jednotlivé materiály?

Pokud bychom chtěli seřadit pět nejpoužívanějších izolačních materiálů do pomyslného žebříčku z hlediska propuštění tepla do interiéru, pomůže nám jednoduchá pomůcka. Tou je rozdělení izolantů do dvou kategorií, kterými jsou přírodní izolační materiály a průmyslové izolační materiály. Obecně platí, že z tohoto srovnání vychází mnohem lépe přírodní izolační materiály, tedy celulóza a dřevovlákno. Mají totiž ve srovnání s ostatními relativně velkou objemovou hmotnost i měrnou tepelnou kapacitu. Díky většímu fázovému posunu tak dokážou oddálit přehřátí místnosti do doby, kdy bude noc a bude se dát pohodlně vyvětrat. Hůře jsou na tom průmyslové materiály, kterými je polystyren, minerální vata a PUR pěna. Právě tu můžeme označit za izolaci, která propustí teplo do interiéru vůbec nejrychleji.

To, jaký vliv mají vysoké teploty na jednotlivé izolační materiály, můžete vidět na videu. 

Nebezpečná izolace je volně k dostání na trhu. Jejím pořízením si do domu dáváte časovanou bombu

Nezáleží jen na obsahu, ale také na formě

Zatímco v zimě řešíme zateplení z hlediska celé obálky domu, v létě je potřeba se na věc podívat z trochu jiného úhlu. Díky vyšší poloze slunce dochází k výrazně znatelnějšímu ohřívání zejména horní části domu, tedy střechy a podkroví. Z hlediska volby druhu izolace pro letní období je proto potřeba zaměřit se v první řadě na střechu. Při použití izolace, která se musí před umístěním prořezávat na určité tvary, aby přesně sedla do odpovídajících míst, však vznikají problematické tepelné mosty (místa, kde je izolační schopnost značně snížena).

Pokud chceme dosáhnout opravdu kvalitního zaizolování bez tepelných mostů, je na místě zvážit foukanou izolaci, která se dostane i do těch nejmenších a málo dostupných prostor. Je proto ideální zejména na členitou půdu nebo místa, kde je vazníková střecha. U foukané izolace máte na výběr hned z několika možností. Může být na bázi celulózy, vaty, polystyrenu nebo dřevovlákna. Kromě toho, že se dostane i do těch nejmenších skulin, má foukaná izolace tu výhodu, že při její aplikaci nevznikají žádné odřezky či jiný zbytečný odpad.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

V některých materiálech byly nalezeny zdraví škodlivé látky. Prodejci vám to samozřejmě neřeknou

Dobrá izolace uspoří i tisíce ročně

Kvalitní a dobře zvolená tepelná izolace samozřejmě není žádoucí pouze kvůli komfortu, ale také kvůli finanční úspoře. Pokud se vám nebude interiér zbytečně přehřívat, můžete ušetřit na elektřině, kterou by spotřebovala klimatizace. Pokud by totiž dům nebyl vybavený ani dobrou tepelnou izolací ani zmíněnou klimatizací, mohlo by v něm být během horkých letních dní opravdu nesnesitelně.

Na aktuální ceny minerální vaty se můžete podívat například tady. Srovnat s cenami polystyrenu si je můžete například zde.

Vydáno dne:
10.07.2024

Photocredit: © Dřevostavitel.cz a FTV Prima (se souhlasem) a Michal Ř. (se souhlasem)

8

Nadkrokevní izolace: Větší obytnou plochu v podkroví chce každý
Nadkrokevní izolace vám nejen zvětší prostor v interiéru, ale také eliminuje tepelné mosty a tím sníží tepelné ztráty vašeho domu. Podívejte se na skladbu nadkrokevní izolace a zvažte i její nevýhody.

Izolace z nanodřeva může nastartovat revoluci ve stavebnictví
Dřevo umí s teplem velmi efektivně pracovat. Proč se u něj neinspirovat a nevytvořit originální izolaci? Podívejte se, co vynalezli vědci z Marylandu.

Kročejová izolace: vyzrajte nad kročejovým hlukem
Kročejová izolace je nezbytnou součástí podlah dřevostaveb a působí účinně proti kročejovému hluku. Přečtěte si, jaké typy materiálů se dají použít na kročejovou izolaci.

Zateplení střechy rodinného domu – varianty pro šikmou a plochou střechu
Zateplení střechy je specifické téma, stejně jako například zateplení obvodového pláště. Při výběru izolace máme poměrně hodně možností. Jak tedy zvolit to nejvhodnější řešení pro rekonstruovanou i úplně novou střechu?

Dřevostavba se zelenou střechou zateplená pomocí slámy a omítnuta hlínou
V dnešním článku jsme si pro vás připravili přírodní dřevostavbu, která na první pohled dokonale splývá se svým okolím. Podívejte se, jak vznikala krok za krokem.

Okna a izolace vám umí ušetřit až 70 % nákladů. Návod, jak toho dosáhnout
Když se řekne zateplení, vybaví se většině z nás nová fasáda. Možností zateplení je ale mnohem více. Které z nich je to úplně nejvýnosnější?

Více než 90 % nových oken izoluje nedostatečně. Prodejci mlčí a lidé zbytečně přeplácí
Až 40 % ztrát tepla má na svědomí špatný typ oken a prosklení. Řešením jsou izolační skla, která násobně snižují energetické ztráty i náklady na vytápění domu.

Izolační skla nešetří pouze energie. Opomíjenou výhodou je ochrana proti hluku
S nadměrným hlukem se řada lidí potkává téměř celý den a někteří mu neuniknou ani doma. Řešením jsou izolační skla, která hluk do interiéru jen tak nepustí.

Michal z Vysočiny sáhl po méně používané izolaci. Teplota okamžitě stoupla o 16 °C
Pan Michal se rozhodl sáhnout po méně běžném způsobu izolace, který má celou řadu výhod, přitom je však stále neprávem opomíjený.

4 hodiny práce přinesly úsporu 40 % nákladů na energie. Zkušenost s málo známou izolací si rodina pochvaluje
Mladá rodina sáhla při zateplení půdy po méně tradičním řešení. Naše redakce provedla srovnání její volby s izolačními rolemi. Která izolace z toho vyšla lépe?