HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Manželé používají levné filtry, které čistí dešťovou vodu. Vyúčtování i spotřeba vody je díky nim velmi nízká

Stále více lidí investuje do systémů, které jim pomáhají schraňovat srážkovou vodu na jejich pozemku. I přesto jsou zde domácnosti, které odradí počáteční pořizovací cena a spotřebu vody vůbec neřeší. Opakem je dnešní rodina, která si byla této skutečnosti vědoma a rozhodla se pro větší stavební zásah. Kromě zajímavého příběhu se také dozvíte spotřebu vody mladé rodiny a kolik zaplatili za vodné v období od 1. 1. 2025 do 24. 4. 2025.


Filtry do retenční nádrže
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz, Veronika P. (se souhlasem)

Touha po vlastním bydlení

Manželé bydleli dlouhou dobu v městském bytě, nicméně časem už jim začal být malý. Navíc oba usoudili, že Praha nebude vhodným místem pro jejich děti, alespoň v jejich raném věku. Chtěli více do přírody, do menší vesnice, kde by si jejich děti mohly hrát na ulici a oni se o ně nemuseli příliš strachovat. Hledali zkrátka klidnější místo k životu, a proto se rozhodli postavit si nový dům za městem. A v otázce konstrukčního systému padla volba na dřevostavbu.

Podařilo se jim ušetřit na stavbě vysněného domu

Podobně jako mnoho jiných párů, i oni měli vizi ideálního rodinného domu. Ovšem věděli, že by je individuální návrh rodinného domu pravděpodobně stál příliš peněz a protože chtěli šetřit své finanční prostředky na jiné věci (technologie, vybavení, zahrada a podobně), rozhodli se pro levnější alternativu. Nehledali tedy projektanta či architekta, ale rovnou stavební firmu. V jejich katalogu si vybrali typový dům (již navržený rodinný dům), který nejvíce odpovídal jejich představám a následně v něm udělali několik individuálních úprav. Jednalo se o patrový dům, který dnes splňuje všechny požadavky, které manželé původně měli. A protože nebylo na co čekat, pustili se do realizace.

Na fotografie rodinného domu se můžete podívat ve fotogalerii níže.

Dispozice a návrh interiéru

Dispozice patrového rodinného domu je 5kk, přičemž užitná plocha činí 153 m2. Venkovní rozměry dřevostavby jsou 10,2 x 9 metrů a zastavěná plocha zaujímá pouze 96,5 m2. Do domu vstupujete z boční strany přímo do vstupní haly. Zde je navržené dvojramenné schodiště do prvního patra, dveře do pracovny, koupelny spojené s technickou místností a do hlavní obytné místnosti. Právě tady se snoubí obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, ke které přiléhá i velká spíž. V prvním patře se dále nachází centrální chodba, ze které se dále dostanete do ložnice, dvou dětských pokojů, šatny a koupelny s toaletou.

Zahrada se realizuje až na konec, nebo ne?

Hrubá stavba byla postavená za dva týdny, přičemž samotná výstavba na klíč trvala čtyři měsíce. Jako spousta jiných rodin i ta dnešní odložila realizaci zahrady na později. Při stavbě domu začnou mizet peníze z účtu kosmickou rychlostí a ne všem párům se podaří v jednom roce dodělat dům, interiér i zahradu. Výsadba keřů, trvalkových záhonů a chodníčků tak bude muset ještě chvíli počkat. Jsou tu však záležitosti, které do příštího roku počkat nemohou.

Využijeme bagr, když už ho tu máme

Ve spojitosti se zahradou řeší mnoho lidí terénní úpravy kolem domu. A protože si bagristé neúčtují zrovna málo (od 800 Kč/hod), je třeba využít jejich přítomnosti na maximum. Pokud se tedy plánujete pustit do terénních úprav domu, rozmyslete si dopředu, co kde a jak bude. Když už přijede bagrista na váš pozemek, může udělat více práce a vy ho poté nemusíte volat znovu. Právě takto postupoval i dnešní pár. Když už měli na pozemku bagr, nechali ho vykopat i jámu pro usazení nádrže na dešťovou vodu, o které věděli, že ji budou v budoucnu pořizovat.

Nesmyslné plýtvání vodou

Majitelé rodinného domu zastávají názor, že je nesmyslné, aby (zbytečně) plýtvali pitnou vodou. V České republice splachuje nejedna rodina pitnou vodou a oni rozhodně nechtěli být další. Dalším špatným řešením je také snaha o úsporu vody. Mnoho lidí se snaží ušetřit peníze za vodu tím, že se budou sprchovat kratší dobu, nebudou si tak často dopřávat teplé koupele ve vaně nebo investují do chytrých spotřebičů, které jim množství spotřebované vody hlídají (například pračky s integrovanou umělou inteligencí). Paradoxem však je, že splachování toalety pitnou vodou řeší málo lidí. Jednoduchým řešením by přitom mohlo být využití dešťové vody.

Instalace byla plánovaná a nevyhnutelná

Názory, které majitelé domu zastávali, vedly k pořízení dešťové nádrže na vodu. Od samotného začátku chtěli na svém pozemku schraňovat vodu, kterou by posléze mohli využívat pro zalévání zahrady a zmíněné splachování dvou toalet, které mají v domě (aktuální ceny podzemních nádrží na vodu si můžete prohlédnout např. zde). Jsou i lidé, kteří si namísto dešťové nádrže pořizují retenční nádrž. Ta slouží primárně k dočasnému zadržení srážkové vody, která se následně regulovaně odvádí do kanalizace nebo vsaku. Nicméně pokud byste si pořídili čerpadlo, stejně tak jako u dešťovky, můžete využívat vodu v domácnosti i v případě retenční nádrže.

Systém využívání srážkové vody

U obou případů je nutné připočíst cenu za čerpadlo a za čistící filtry (ty vám zachytí nečistoty, které by vám v případě absence filtru mohly ucpat domovní potrubí). Typ se liší v závislosti na tom, zda si pořídíte dešťovku nebo retenční nádrž. Uvedeme příklad.

Rozhodli jste se pro retenční nádrž, jelikož chcete splnit obě funkce – hospodaření i využívání srážkové vody v domácnosti. Díky přepadu a regulovaném odtoku navíc nemusíte řešit případné přelití v době přívalových dešťů (aktuální ceny retenčních nádrží zjistíte např. zde). Pořizovací náklady betonové retenční nádrže se pohybují zhruba od 30 tisíc do 130 tisíc korun (záleží na velikosti nádrže, dodavateli apod.). Čerpadlo, které byste si museli dokoupit, abyste mohli vodu využívat v domácnosti, vyjde cca na 10–15 tisíc korun. V neposlední řadě potřebujete zmíněný filtrační systém. Jedna filtrační vložka stojí cca 300 Kč a její výměna je nutná jednou za půl roku anebo jednoho roku – záleží na tytu vložky (ceny různých typů filtrů najdete např. zde). Od jiné rodiny, která si pořídila retenční nádrž, jsme získali výpis za spotřebovanou vodu v jejich domácnosti, který si můžete blíže prohlédnout ve fotogalerii. Spotřeba dvoučlenné domácnosti činila za 4 a půl měsíce 12 kubíků vody. Srážkovou vodu z retenční nádrže využívají k zalévání zahrady a ke splachování toalety.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
18.05.2025

Photocredit: © Dřevostavitel.cz, Veronika P. (se souhlasem)

0

„Sousedé mě po silných deštích nahlásili na úřad,“ říká Aleš. Musel platit tisíce, i když byla chyba na jejich straně
Soused, který bydlí v mírném svahu přímo pod Alešem, ho požádal o zadržení vody na jeho pozemku. Tuto žádost ale Aleš nevyslyšel, a tak ho soused nahlásil na stavebním úřadě. Byť se posléze ukázalo, že byl pan Aleš v právu, tisíce z jeho peněženky jen lítaly.

Dům si postavili za Prahou a z obýváku mají výhled přímo do lesa. Mladý pár nás provedl svým domem
Jejich práce je svazovala s Prahou, nicméně oba uvnitř cítili, že potřebují více svobody. Samota, les, klid, ticho a božská příroda – to bylo jejich snem. Ambiciózní dvojice tedy koupila pozemek nedaleko Prahy a pustila se do okamžitého plánování výstavby. Chtěli bydlet hned a to se jim takřka podařilo.

Minulý týden začal prodej nových bytů v Praze. Známe ceny zbývajících 56 volných bytů
Aktuálně je z nabízených 76 bytových jednotek už 20 v jednání. Podívejte se na jejich dispozice, aktuální ceny a vizualizace interiéru v naší fotogalerii.

Fotbalová legenda Koller si s přítelkyní Sophií postavil luxusní roubenku. Na velikosti rozhodně nešetřili
Historicky nejlepší český fotbalový střelec si s přítelkyní Sophií postavil svůj první dům a pozval redakci Dřevostavitele na návštěvu. „Záchod udělali Honzovi na míru, pomalu na něj ani nevyskočím,“ popisuje s úsměvem Sophie komplikace, které je v průběhu výstavby doprovázely.

Voda v Česku je dnes 160x dražší než za socialismu. Přesto je stále příliš levná
Takové zdražení vypadá hrůzostrašně. Ve skutečnosti však není tak děsivé, jak by se mohlo na první pohled zdát. A dokonce může být užitečné.

Pomocí jedné aplikace řídí celý dům. Majitel má díky chytré domácnosti kontrolu nad vším
Aniž by kamkoliv chodil, má přehled o všem – co dělá jeho žena na zahradě, jakou hudbu si pouští jeho děti v pokoji, kolik vody má v retenční nádrži a jaká je aktuální spotřeba celého domu.