Dům 4kk (120 m2) vykázal o 17 % nižší náklady na energie, než byt 2+1 (60 m2)
Většina lidí v životě řeší dilema, kudy se vydat. Zda bydlet v bytě nebo si postavit či pořídit rodinný dům. Každé má své pro a proti, nicméně jednou z velmi zásadních věcí jsou pak provozní náklady. Platbu za pořízení bydlení platíme jen jednou, náklady za energie ale pak po zbytek života. Překvapením při naší analýze podle skutečných dat byl výsledek srovnání rodinného domu a bytu. Ukázalo se, že energetická úspornost rodinného domu může být výrazně vyšší než je tomu u bytu.

Naměřené výsledky překvapily
Rodinný dům, který nám poskytl potřebná data je patrový dům o užitné ploše 120 m2, který je postaven v severních Čechách a má dispozici 4kk. Co je velmi zajímavé, je fakt, že je vytápěn pouze elektrokotlem. Tedy čistě elektřinou a bez využití tepelného čerpadla, což značně snižuje celkovou pořizovací cenu domu i nároky na údržbu. Přesto získal energetický štítek s nejvyšší klasifikací, tedy A. Jak je to možné?
Cenově nenáročné, ale promyšlené
Mimo elektrokotle je specifikem domu dobrá izolace, fotovoltaika instalovaná na jeho střeše, která má výkon 4,4 kWp a bateriové úložiště s kapacitou 7,2 kWh, které pomáhá k lepšímu hospodaření s energií. Zateplení stavby má součinitel prostupu tepla (U) někde kolem 0,17 W/m2K. V podkroví je izolace pomocí minerální vlny o tloušťce 400m se součinitelem prostupu tepla (U) přibližně 0,11 W/m2K. Podlaha je izolována pomocí EPS s tloušťkou 200mm. Součinitel prostupu tepla (U) je zde 0,14 W/m2K. Okna jsou řešena trojsklem se součinitelem U přibližně kolem 1 W/m2K. Dům se tak blíží pasivnímu standardu, aniž by náklady na jeho zateplení byly nějak mimořádně vysoké. Více informací o tomto domu, včetně jeho ceny, naleznete zde.
Skutečná roční tepelná ztráta domu
Velmi podstatným ukazatelem pro většinu lidí, kteří zvažují bydlení, je teplná ztráta nemovitosti. Ta zásadním způsobem rozhoduje o tom, kolik budeme platit za energie. V tomto případě je tepelná ztráta 7073 kWh za rok, tedy něco málo přes 7 MWh. Celková roční spotřeba elektřiny při zapojení všech spotřebičů pak je přibližně 10,5 MWh. Jedná se o vytápění, ale také o ohřev teplé vody, pomocné energie a osvětlení.
To nejdůležitější, aneb peníze až na prvním místě
Celkové provozní náklady domu vychází na 53 tisíc korun. Reálně je to však méně. Jak je to možné? Při našem pátrání jsme zjistili, že rozdíl je způsobem výrobou fotovoltaické elektrárny, která je instalována na domě. Výroba 4,4 MWh ročně s využitím baterie umožňuje využít přibližně 75 % produkce, což je 3,3 MWh. To dělá ekonomickou úsporu asi 16,5 tisíce korun každý rok. Celkové náklady na provoz tak padají na 37 tisíc ročně. Jak ukazuje následující tabulka. Druhá tabulka ukazuje srovnání s bytem 2+1.
Soutěž velkého rodinného domu s malým bytem
Pro výpočet ročních nákladů na provoz bytu 2+1 jsme využili vzorové vyúčtování bytu z brněnského sídliště. Celkové náklady zde vychází na 45 tisíc korun ročně. Jednotlivé položky jsou rozepsány v tabulce výše a jsou přímo přepsány z posledního vyúčtování. Jak se tedy ukazuje, náklady na provoz tohoto bytu, který má přibližně poloviční užitnou plochu, jsou o 17 % vyšší. Jak je to možné? Docela jednoduše.
Nejsem tak bohatý, abych mohl bydlet v bytě
Paradoxem, který hraje do not rodinnému domu je zejména velmi kvalitní izolace a provedení. Dalším aspektem je pak vyšší energetická soběstačnost a nezávislost na SVJ. Náklady na provoz se tím snižují a majitelé si mohou sami lépe vybírat, jakým směrem se budou ubírat. Platby v bytě jsou ovlivněny rozhodováním SVJ a nejsou tak moc v rukách majitele. Ten může maximálně vyměnit dodavatele elektřiny nebo plynu. Tím to končí. Teplo je dodáváno centrálně a v případě, kdy dodavatel zvedne ceny, majitel bytu musí na toto zvýšení přistoupit. To jsou důvody, proč provoz bytu stojí více než provoz dvakrát tak velkého rodinného domu. Oněch 17 % je pak v praxi 8 tisíc korun každý rok s tím, že díky vyšší soběstačnosti a nezávislosti rodinného domu, se budou tyto nůžky nadále rozevírat.
P.S. Zvažujete stavbu rodinného domu s nízkými náklady na energie? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
24.05.2025
Photocredit: Jan D. (se souhlasem)

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: